W Łodzi odbyły się święcenia biskupie bp. Piotra Kleszcza OFMConv. i bp. Zbigniewa Wołkowicza

W bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi 19 października odbyły się święcenia biskupie o. Piotra Kleszcza OFMConv. oraz ks. kan. Zbigniewa Wołkowicza. Sakrę biskupią duchowni przyjęli z rąk kard. Grzegorza Rysia, a współkonsekratorami byli abp Władysław Ziółek oraz bp Wojciech Osial.

REKLAMA

Msza św. z obrzędem święceń biskupich nowych biskupów pomocniczych archidiecezji łódzkiej rozpoczęła się 19 października o godz. 11.00. Eucharystię pod przewodnictwem metropolity łódzkiego kard. Grzegorza Rysia koncelebrowali także: kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski; abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce oraz bp Krzysztof Nykiel, regens penitencjarii apostolskiej; a także: bp Marek Marczak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski i biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej; bp Marek Solarczyk, biskup diecezji radomskiej; bp Damian Bryl, biskup kaliski; bp Andrzej Dziuba, biskup senior diecezji łowickiej; bp Piotr Libera, biskup senior diecezji płockiej oraz bp Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

Na początku obrzędu święceń biskupich, zgodnie z tradycją, odśpiewano hymn Veni, creator Spiritus, przedstawiono kandydatów oraz odczytano Bulle Papieskie.

W homilii kard. Grzegorz Ryś, zwracając się do biskupów nominatów, powiedział: „Ewangelia nas wszystkich, ale w szczególności was dwóch, wzywa, żeby poddać swoje życie zdecydowanie Duchowi Świętemu. To bardzo mocne słowa Jezusa – że kto Jemu ubliży, to będzie mu darowane, ale jeśli ubliży Duchowi Świętemu, nie będzie mu darowane. To podkreślenie roli, mocy Ducha Świętego w naszym życiu. Wszystkie obrzędy związane z Sakramentem Święceń, Sakrą Biskupią przywołują Ducha Świętego – każdy gest z tej liturgii jest znakiem Jego działania – nałożenie rąk, namaszczenie Krzyżmem, dwukrotnie pokazywany znak księgi Słowa Bożego  – to są wszystko wielkie znaki działania Ducha”.

Metropolita Łódzki wskazał na osobistą relację z Jezusem, przywołując Jego słowa: „Mówię wam – przyjaciołom moim! A potem pada to słowo: kto się do mnie przyzna, albo kto się mnie wyprze. Czy można się wyprzeć przyjaciela? Można. Uczy nas tego życie najpierwszego z apostołów; uczy nas tego życie Piotra, który się wyparł Przyjaciela (…). Myślę, że i nasze życie nas tego uczy. Wiele razy w życiu wypieraliśmy się Jezusa tak, jak Piotr, ale dziś jak Piotr chcemy mówić Jezusowi: Ty wiesz, że Cię kocham, ty wiesz, jak ta przyjaźń jest dla mnie jest ważna. W jakiej mierze mnie tworzy, buduje. Nie wyobrażam sobie życia bez tej przyjaźni”.

Zwracając się do biskupów nominatów, powiedział: „Jezus się do was – w szczególny sposób przyznaje: wobec ludzi, wobec aniołów. Jezus się do was przyznaje i powtarza wam: Jesteście moimi przyjaciółmi”.

Mówiąc o Duchu Świętym, kard. Ryś zauważył, że „to jest słowo, które was wzywa do wrażliwości, do nasłuchiwania, żeby być nastawionym na to, jak Duch działa w Kościele, w życiu konkretnych ludzi, w życiu konkretnych wspólnot. To jest przesłanie dla was z dzisiejszej Ewangelii”.

„Kiedy was będą ciągać po synagogach, urzędach i władzach, nie martwcie się, co macie mówić, bo Duch Święty was pouczy w tej godzinie, co macie powiedzieć. To jest wezwanie do tego, by się poddać Duchowi Świętemu, gdy się zderzycie, a zderzycie się – z odrzuceniem, zakwestionowaniem, może nawet z wrogością (…). My wtedy chcemy siebie bronić, chcemy się skarżyć, protestować, nasze słowa mogą być słowami odwetu, krytyki (…), oczerniania, a jedyne słowo, jakie biskup ma prawo mówić, to jest słowo miłości! Jeśli nie masz w sobie słowa miłości, to milcz” – podkreślił kard. Grzegorz Ryś.

Po homilii rozpoczął się obrzęd święceń biskupich. Na początku biskupi nominaci złożyli przyrzeczenia, po których położyli się krzyżem, a także odśpiewana została litania do Wszystkich Świętych. Następnie w ciszy nastąpił obrzęd nałożenia rąk przez konsekratora, współkonsekratorów oraz pozostałych biskupów, po czym kard. Ryś otworzył księgi Pisma Świętego nad głowami kandydatów do święceń i odmówił modlitwę konsekracyjną. Kolejnym elementem święceń biskupich było namaszczenie głów wybranych i przekazanie im księgi Ewangelii oraz insygniów biskupich: pierścienia, mitry i pastorału.

Przed błogosławieństwem nowi biskupi przeszli przez środek katedry, udzielając wszystkim zebranym na Eucharystii pasterskiego błogosławieństwa. Natomiast pod koniec liturgii nowo wyświęceni biskupi podziękowali Ojcu Świętemu Franciszkowi za łaskę święceń, a wszystkim zebranym za obecność i wspólną modlitwę.

Biskup Piotr Kleszcz urodził się 8 czerwca 1967 roku w Łodzi. Uroczyste Śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji Matki Bożej Niepokalanej złożył 4 października 1991 roku w Łodzi-Łagiewnikach. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1993 roku w Łodzi-Łagiewnikach. Tego samego roku uzyskał tytuł magistra teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (dziś: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). W latach 1993-1995 był wikariuszem parafii św. Antoniego i św. Jana Chrzciciela w Łodzi-Łagiewnikach, a w latach 1995-1996 – w parafii Matki Bożej Anielskiej w Łodzi. W latach 1996-1997 był wikariuszem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie (USA). W roku 1997 wrócił do parafii Matki Bożej Anielskiej w Łodzi, sprawując w niej funkcję wikariusza i katechety. Od czerwca 2016 roku jest jej proboszczem i gwardianem wspólnoty zakonnej. W 1997 roku założył zespół dziecięcy „Mały Chór Wielkich Serc”. Jest autorem słów i muzyki wykonywanej przez chór. Od 2020 roku zaangażował się w ewangelizację przez Internet, nagrywając codziennie komentarze do Liturgii Słowa. Dnia 25 września 2024 roku mianowany biskupem tytularnym Acque Albe di Bizacena i biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej.

Biskup Zbigniew Wołkowicz urodził się 14 stycznia 1970 roku w Poddębicach. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1996 roku w Łodzi. Tego samego roku uzyskał tytuł magistra teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (dziś: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), a w 2000 roku – tytuł licencjata teologii duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1996-1998 był wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Widawie. Po studiach specjalistycznych w Lublinie, w latach 2002-2012 był ojcem duchownym oraz wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. W latach 2012-2019 posługiwał w Międzynarodowym Centrum ruchu Focolari we Włoszech, pełniąc różne funkcje. W latach 2019-2021 był ojcem duchownym w Ogólnopolskim Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń w Łodzi, a w 2021 roku został moderatorem roku propedeutycznego w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji łódzkiej. W tym czasie kontynuował wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. W 2021 roku został wybrany do rady kapłańskiej archidiecezji łódzkiej i mianowany konsultorem diecezjalnym. Dnia 25 września 2024 roku mianowany biskupem tytularnym Vassinassa i biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej.

Archidiecezja Łódzka / BP KEP

Zobacz też: Relacja na stronach archidiecezji łódzkiej

Źródło: https://episkopat.pl/doc/219890.W-Lodzi-odbyly-sie-swiecenia-biskupie-bp-Piotra-Kleszcza
Fot. ks. Paweł Kłys/ Archidiecezja Łódzka

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *