W Warszawie obradował Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce

We wtorek 10 października br., w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie, odbyła się trzecia ogólnopolska sesja zorganizowana przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP. Po południu Zespół obradował w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

REKLAMA

Tematem wspólnej refleksji była koncepcja formacji stałej prezbiterów. „Rozmawialiśmy o ogólnej koncepcji formacji stałej, czyli o tym, jak towarzyszyć naszym księżom, aby mogli wzrastać i rozwijać się” – powiedział bp Damian Bryl, przewodniczący Zespołu.

Wspólną debatę poprzedziły trzy konferencje, które zaprezentowali o. Krzysztof Wons SDS, o. Krzysztof Dyrek SJ i s. Anna Maria Pudełko AP. W dodatkowym czasie odbyło się również spotkanie Zespołu.

We współpracę z Zespołem włączyło się dotychczas prawie 70 księży, wśród których są oficjalni delegaci 31 diecezji, jeden z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, przedstawiciele 12 męskich zgromadzeń życia konsekrowanego, 7 Wydziałów Teologicznych i delegat z łotewskiej diecezji.

Na najbliższe miesiące planowane są dalsze sesje i bardziej szczegółowe formy współpracy. „Oprócz tego mamy bezpośredni kontakt z delegatami diecezji, męskich zgromadzeń, życia konsekrowanego, wydziałów teologicznych oraz podejmujemy współpracę z różnymi podmiotami pastoralnymi” – powiedział ks. Tomasz Trzaskawka, sekretarz Zespołu.

„Te ogólnopolskie sesje będą kontynuowane jako formy otwartej debaty. Formuła tych spotkań wygląda tak, że zapraszamy trzy osoby, które prezentują zaplanowane kwestie, takie, które z naszego punktu widzenia są istotne dla życia, posługi i formacji księży. Potem słuchamy siebie, wypowiadamy doświadczenia, uwagi, zbieramy to i rozmawiamy nad całością” – zaznaczył ks. Trzaskawka.

Ze względu na zakres i znaczenie podjętych zadań, Zespół prosi o szczególną modlitwę i szeroką współpracę w duchu nowych zasad formacji kapłańskiej, które obowiązują w Polsce od 1 października 2021 roku.

ks. Tomasz Trzaskawka/ BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/w-warszawie-obradowal-zespol-ds-przygotowania-wskazan-dla-formacji-stalej-i-poslugi-prezbiterow-w-polsce/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *