W Betlejem – Adam Hlebowicz

„O tym, jak trudna dla tutejszych mieszkańców jest obecna sytuacja świadczą opustoszałe ulice miasta. W Betlejem nie ma turystów, hotele są puste, plac Żłóbka przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego również świeci pustkami. Nie ma tradycyjnej choinki, która o tej porze roku zazwyczaj stała już przed świątynią” – powiedział ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Kościołowi w Potrzebie o aktualnej sytuacji chrześcijan w Izraelu i Palestynie.

REKLAMA

Dodać można, że władze Betlejem (na ich czele stoi chrześcijanka Vera Baboun) ogłosiły, że w tym roku na znak żałoby nie będzie żadnych dekoracji świątecznych w mieście. Konflikt, jaki trwa na Bliskim Wschodzie od wielu lat, w tym roku znacznie eskalował. Na początku października terrorystyczna organizacja palestyńska Hamas najpierw zaatakowała wiele obiektów na terenie Izraela, potem wojska izraelskie z dużą bezwzględnością zaatakowały Strefę Gazy. Teren ten, o jednym z największych zaludnień na świecie, nazywany jest niekiedy największym więzieniem na świeżym powietrzu. W rezultacie wojny śmierć poniosło dotychczas około 12 tysięcy osób, w tym 4 tysiące dzieci.

Konflikt zbrojny praktycznie wygasił ruch pielgrzymkowy i turystyczny. Każdy, kto był w Ziemi Świętej, wie, jak wielkie znaczenie ma akcja wspierania miejscowych palestyńskich chrześcijan, żeby mogli oni przetrwać. Akcja polega na kupowaniu wytworzonego przez nich rękodzieła i nosi nazwę „S.O.S. dla Ziemi Świętej”, której początki sięgają roku 2006. Są to głównie różańce, szopki bożonarodzeniowe, krucyfiksy wykonane z drzewa oliwnego. Łaciński patriarcha Ziemi Świętej kard. Pierbattista Pizzaballa obawia się, że chrześcijan może wkrótce zabraknąć. Spadek liczby palestyńskich chrześcijan jest błyskawiczny. W 1922 roku stanowili oni 11 procent miejscowej ludności, w 1967 roku tylko 6 procent, obecnie stanowią mniej niż 1 procent. W Betlejem ich populacja w 1922 roku wynosiła 84 procent, ale już w 2007 roku spadła do 28. Obecnie szacuje się, że wynosi ona mniej niż 20 procent.

W tym roku w ramach akcji „S.O.S. dla Ziemi Świętej” na Jasną Górę trafiła z Betlejem sporych rozmiarów szopka bożonarodzeniowa. Została ona wykonana z drewna oliwnego, które ma około trzystu lat. W ciągu najbliższych miesięcy będzie można ją zobaczyć w Bastionie św. Barbary. „Chcieliśmy pokazać jedność Jasnej Góry z Ziemią Świętą; pokazać, że jako wspólnota ludzi wierzących stanowimy jedną całość, bez względu na kraj, w którym żyjemy” – powiedział o. Waldemar Pastusiak OSPPE, kustosz Jasnej Góry.

Warto w tych dniach świątecznych pamiętać o naszych braciach w Izraelu i Palestynie. Ofertę przedmiotów z Ziemi Świętej i możliwość ich zakupu można odnaleźć na stronie internetowej Pomocy Kościołowi w Potrzebie, a także w biurach organizacji w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Adam Hlebowicz

„Pielgrzym” [24 i 31 grudnia 2023 R. XXXIV Nr 26 (889)], str. 5.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *