Rodzina rodzinie – Zofia Pomirska

W poprzednim numerze „Pielgrzyma” bp Wiesław Śmigiel pisał o pomocy udzielanej Syrii przez chrześcijan z całego świata, którzy angażują się w tworzenie placówek medycznych czy budowę uniwersytetu. Myślę, że warto także wspomnieć o akcji prowadzonej przez Caritas Polska, zwanej rodzina rodzinie.

REKLAMAProgram ten polega na objęciu wsparciem finansowym konkretnych rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii, w myśl słów papieża Franciszka: „Uchodźcy to nie liczby, tylko osoby, które mają twarze, imiona i historie życia i odpowiednio do tego należy ich traktować”. Celem akcji jest pomoc osobom znajdującym się w bardzo trudnym położeniu, którym „grozi śmierć z powodu głodu lub wojny”. Wsparciem objęto trzy kategorie rodzin: osoby mieszkające w Aleppo w Syrii, uchodźców syryjskich w Libanie oraz będących w nędzy z powodu zapaści spowodowanej kryzysem uchodźczym Libańczyków. Przekazane środki finansowe są wykorzystywane na pomoc żywnościową, opiekę zdrowotną, edukację, schronienie i artykuły nieżywnościowe.
Do akcji rodzina rodzinie włączyć się mogą polskie rodziny, parafie, diecezje, środowiska czy firmy oraz inne instytucje, które zadeklarują sześciomiesięczną pomoc dla konkretnej rodziny. Darczyńca może objąć rodzinę wsparciem całościowym lub częściowym, w zależności od możliwości finansowych. W ten sposób jedną rodzinę syryjską może wspierać zarówno kilku darczyńców indywidualnych, jak i jedna parafia, wspólnota czy firma.
Opisywany projekt wystartował pod koniec ubiegłego roku i do dziś objął pomocą ponad 1,7 tys. rodzin. Dokładny opis akcji wraz z konkretnymi wskazówkami postępowania można znaleźć na stronie internetowej: www.rodzinarodzinie.caritas.pl. Tam też znajdują się dwie listy rodzin – oczekujące na wsparcie i wspierane. Można przeczytać ich krótki opis, zobaczyć zdjęcia, a także poznać skalę potrzeb.

Zofia Pomirska


„Pielgrzym” 2017, nr 8 (714), s. 32

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *