– Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dodaje nam odwagi wiary w świecie, w którym zdają się triumfować zakłamanie, zło i śmierć – mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył sumie odpustowej z udziałem tysięcy wiernych, zwłaszcza uczestników pieszych pielgrzymek.
W kazaniu abp Depo podkreślił, że czasy w których żyjemy są nie tylko wielką próbą wiary narodu i Kościoła, ale w pewnym sensie jest to trudny test dla kultury i cywilizacji chrześcijańskiej. – Dlatego potrzeba nam gorliwego „zapalania świateł wiary” – apelował.
– Budzenie energii religijnych, zapalenie świateł wiary i nadziei, jest sprawą obowiązku nas wszystkich katolików, poczynając od biskupów i kapłanów, bo takie energie zachowują i gwarantują wolność ducha, a wówczas oddajemy nie tylko Kościołowi, ale i narodowi, największą przysługę, poprzez przedłużenie bytu narodowego – akcentował metropolita częstochowski. Nawiązując do rocznicy bohaterskich zmagań 1920 r. i Bitwy Warszawskiej, podkreślił, że przykładem tamtego pokolenia i nam dziś potrzeba miłości do Boga i Ojczyzny jako wartości nadrzędnej „przekazywanej potomnym jak codzienny pacierz”.
Za encykliką św. Jana Pawła II „Kościół żyje dzięki Eucharystii” abp Depo przypomniał, że to w Maryi poznajemy przemieniającą moc miłości Boga, w Niej dostrzegamy świat odnowiony miłością. Wskazał, że to Maryja uczy nas uznać zbawczą i miłosierną obecność Jej Syna we wspólnocie Kościoła.
Kaznodzieja uwrażliwiał, że „brak kontemplacji oblicza Maryi, a wraz z nim brak odniesień do Chrystusa Jej Syna, uniemożliwiają nam odkrycie i wniknięcie w samą tajemnicę obecności i działania Boga w świecie”. Zwrócił uwagę na posłuszeństwo i błogosławieństwo wiary Maryi, które odsłaniają się też w Jej dialogu z krewną Elżbietą. Podkreślił, ze „łaskę ściąga tylko wiara, która się modli”.
Obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze zwieńczy Apel Jasnogórski z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Dziś przypada także rocznica „Cudu nad Wisłą”, czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckimi hordami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. W tym dniu Wojsko Polskie obchodzi swoje święto, dlatego po Apelu Jasnogórskim będą oddane salwy armatnie na placu przed Szczytem.
Źródło: https://www.ekai.pl/abp-depo-na-jasnej-gorze-potrzeba-gorliwego-zapalania-swiatel-wiary/
Fot. JasnaGoraNews/Twitter