Papież o drodze Maryi do nieba: Służba bliźniemu i uwielbienie Boga

Miłość uwzniośla życie, ale służenie nie jest łatwe; bez uwielbienia Boga służba może być bezowocna. Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu na Anioł Pański, który odmówił z pielgrzymami przybyłymi na Plac św. Piotra z okazji uroczystości Wniebowzięcia NMP. Ojciec Święty zauważył, że dobrze jest żyć wdzięcznością i błogosławieństwem zamiast żalu i narzekania, wznosić spojrzenie w górę zamiast się obrażać.

REKLAMA

Franciszek przypomniał, że życie Maryi charakteryzowała służba bliźniemu i uwielbienie Boga.  Zauważył jednocześnie, że służenie nie jest łatwe: Matka Boża, która właśnie poczęła Syna, pokonuje niemal 150 kilometrów, aby dotrzeć z Nazaretu do domu Elżbiety. Tam właśnie wypowiedziała radosny Magnificat. 

Papież – służba kosztuje, ale to zdobywanie Nieba

„Pomoc kosztuje! Doświadczamy tego także i my, w zmęczeniu, cierpliwości i zmartwieniach, które pociąga za sobą troska o innych. Pomyślmy na przykład o kilometrach, które wiele osób pokonuje każdego dnia, żeby dotrzeć do pracy i z niej powrócić oraz wykonać wiele zadań na rzecz bliźniego; pomyślmy o poświęceniu czasu i snu na opiekę nad niemowlęciem lub osobą starszą; a także o zaangażowaniu w służbę tym, którzy nie mają czym odpłacić zarówno w Kościele, jak i w wolontariacie. Bardzo cenię wolontariat. Jest to trudne, ale to wspinanie się w górę, to zdobywanie Nieba! Taka jest prawdziwa służba. Ale służba może być bezowocna bez uwielbienia Boga. Istotnie, kiedy Maryja wchodzi do domu swojej kuzynki, wychwala Pana. Nie mówi o swoim zmęczeniu podróżą, lecz z jej serca wypływa pieśń radości. Bo kto kocha Boga, potrafi chwalić.“

Ojciec Święty podkreślił, że uwielbienie powiększa radość. Jest jak drabina, która podnosi w górę serca. „Chwalenie podnosi na duchu i przezwycięża pokusę załamania się” – mówił Papież. Wskazał, że umiejętność uwielbienia jest odznaką zdrowia duchowego. Zachęcił do zastanowienia się nad tym, czy przeżywamy swoją pracę i zajęcia codzienne w duchu służby i czy, jak Maryja, potrafimy radować się w Bogu.  „Niech nasza Matka, Wniebowzięta, pomaga nam wspinać się wyżej każdego dnia poprzez służbę i uwielbienie” – modlił się Franciszek.

Beata Zajączkowska – Watykan 

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-08/papiez-o-drodze-maryi-do-nieba-sluzba-blizniemu-i-uwielbienie.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *