W naszych parafiach zakończyły się wizyty duszpasterskie, nazywane potocznie kolędami. Księża odwiedzali swoich wiernych, między innymi po to, aby pobłogosławić ich samych i ich domy. Warto przy tej okazji zastanowić się, czym w ogóle jest czynność błogosławienia, kto i kogo może błogosławić oraz jakie znaczenie ma błogosławienie przedmiotów.
Każdorazowo w pierwszy dzień Nowego Roku (a jest to zawsze uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi) słyszymy w ramach pierwszego czytania słowa, jakie Aaron i jego synowie mieli wypowiadać do Izraelitów: „Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem. Tak będą wzywać imienia mojego nad Izraelitami, a Ja im będę błogosławił” (Lb 6,24–27). Zestawienie takich słów jak: „strzec”, „łaska”, „zwrócenie oblicza” i „pokój”, podpowiada nam, czym jest i z czym się wiąże Boże błogosławieństwo. (…)
ks. Wojciech Kardyś
Więcej przeczytasz w 3. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [4 i 11 lutego 2024 R. XXXV Nr 3 (892)], str. 18-19.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.