85. rocznica wybuchu II wojny światowej wciąż na nowo dotyka niezabliźnionych ran każdej niemal rodziny z terenu Kaszub i Pomorza, przypominając o tych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych czy w miejscach masowych egzekucji tylko dlatego, że byli Polakami. Każda taka rocznica winna kierować uwagę obecnego pokolenia także na bohaterów tamtego czasu, którzy mieli odwagę i determinację, by otwarcie sprzeciwić się zaprogramowanej machinie zła.
Godzi się więc wspomnieć wielu oddanych (często anonimowych) przedstawicieli kaszubskiej i pomorskiej konspiracji, a przede wszystkim jej przywódców w osobach Józefa Dambka (ps. Lech), Józefa Gierszewskiego (ps. Ryś) czy ks. Józefa Wryczę. 80. rocznica śmierci Józefa Dambka, założyciela „Gryfa Kaszubskiego” i wiceprezesa Rady Naczelnej Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, wydaje się dodatkową okazją do przybliżenia tej postaci.
Pochodzący z miejscowości Zdroje w Borach Tucholskich pracował od 1922 r. jako nauczyciel na Kaszubach (m.in. w Domatowie, Leśniewie, Żarnowcu, Gowidlinie i Kobylu w pobliżu Starej Kiszewy), łącząc pracę zawodową z aktywnością społeczno-polityczną. (…)
ks. Jan Walkusz
Więcej przeczytasz w 22. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [27 października i 3 listopada 2024 R. XXXV Nr 22 (911)], str. 32
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.