19/2024

Aby nie gubić skarbów – Piotr Wojciechowski

Chrześcijaństwo nie jest „ludem Księgi” ani „religią Księgi”, jak lubią o sobie mówić muzułmanie. Mimo to Pismo Święte, księga natchniona, pełni w Kościele ogromną rolę. Czy także w naszym życiu? Czy teksty biblijne wracają w naszej modlitwie, rozmowach albo w…

Ulmowie – rok później – Adam Hlebowicz

Dokładnie rok temu rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z siedmiorgiem swoich dzieci została ogłoszona przez Kościół katolicki błogosławionymi. Choć w ostatnich kilku dekadach, w dużej mierze dzięki Janowi Pawłowi II, katalog polskich świętych znacznie się powiększył, to przypadek Ulmów…

Ryż z patelni – paella – Sławek Walkowski

Stojąc na szczycie wzgórza, na murach twierdzy św. Barbary, mam wspaniały widok na plażę Postiguet, na marinę pełną jachtów, port i błękitne Morze Śródziemne. A kiedy się odwrócę, to przede mną rozciąga się wspaniała panorama Alicante, aż po masyw górski.

Remedium na objawy menopauzy – Wit Romanowski

Menopauza wiąże się z zakończeniem okresu płodności u kobiet. Zmianie ulega również gospodarka hormonalna organizmu, co na długi czas zakłóca jego pracę. Niekiedy objawia się ona uderzeniami gorąca, nocnymi potami, kołataniem serca, drażliwością, uczuciem lęku, przygnębieniem, depresją, bezsennością, zaburzeniami pamięci…

Wyśpiewać i wytańczyć Kaszuby – ks. Jan Walkusz

Wielkimi krokami zbliża się jubileusz 80-lecia istnienia i działalności Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz, jednej z najstarszych grup folklorystycznych w Polsce. Założony w 1946 r. przez Martę Bystroń składał się zrazu ze znajomych i krewnych założycielki, by…

Witaj szkoło! – Ewelina Heine

Z perspektywy ucznia każdej klasy (może poza pierwszą) napis „Witaj szkoło”, pojawiający się już pod koniec lipca w wielu marketach na dziale z artykułami szkolnymi i papierniczymi, nie napawa radością. Nieco inna jest perspektywa pracującego rodzica, który niejednokrotnie od końca…

Nóż w plecy – Jan Hlebowicz

85 lat temu, 17 września 1939 r., wypełniając zobowiązania tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Sowieckim, Armia Czerwona zaatakowała Polskę. Na masową skalę rozpoczęła się sowietyzacja ziem wschodnich II Rzeczpospolitej.

Jezus nie kłamie – Wincenty Łaszewski

Kiedyś kazania mogły być naprawdę ciekawe. Ludzie słuchali ich z wypiekami na twarzy. Argumenty, by przekonać słuchaczy były trojakie: Pismo Święte, cytaty z pism świętych oraz… opowieści o cudach. Dziś słowo o tych ostatnich – o mirakulach.

Kościół w trosce o człowieka – ks. Augustyn Eckmann

Pan Jezus rozpoczął nowy i ostateczny okres dziejów. Przez swoją śmierć, zmartwychwstanie i zesłanie Ducha Świętego i Żydów, i pogan „uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur – wrogość” (Ef 2,14). Znakiem i narzędziem tego zjednoczenia ludzi z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego jest…

Teatr musi wywoływać emocje – rozmowa z ks. Jarosławem Dunajskim, twórcą Zespołu Teatralnego „Niepospolite Ruszenie”

W niewielkiej wsi Tuchlino, w pomieszczeniu nad garażem, znajduje się sala prób Zespołu Teatralnego „Niepospolite Ruszenie”. Pośród filmowych fotosów, kolorowych parasoli, krzeseł w różnych kształtach, kapeluszy, kolekcji butów i scenicznych strojów, a nawet prawdziwego chińskiego smoka, tworzy się prawdziwa sztuka.…

Stała Matka Boleściwa – o. Paweł Warchoł

W kalendarzu liturgicznym dzień 15 września jest wspomnieniem Matki Boskiej Bolesnej. Przypada ono bezpośrednio po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego, aby podkreślić nierozerwalną jedność Syna z Matką. To Ona towarzyszyła Mu od poczęcia aż do śmierci, nie odstępując na krok, aby…