Był jednym z najpoczytniejszych autorów książek historycznych i wybitnym popularyzatorem dziejów Polski. Krótko przed śmiercią został zepchnięty na margines życia publicznego, był szkalowany, pozbawiono go prawa publikowania…
Niektórzy wskazują na 28 października. Większość zgadza się, że miało to miejsce 10 listopada. Sto czternaście lat temu w Sybirsku nad Wołgą przyszedł na świat Paweł Jasienica, a właściwie Leon Lech Beynar. Już jako mały chłopiec pochłaniał historyczne książki. Nie miał jednak opinii kujona – raczej niezłego łobuza. Wyniki w nauce małego Lecha pozostawiały wiele do życzenia. Świadectwo z czwartej klasy wypełniały same trójki. Z łaciny – niedostateczny. Piątka jedynie z historii. Po studiach historycznych na Uniwersytecie Stefana Batorego pracował jako nauczyciel w Grodnie. Był też spikerem w Polskim Radiu Wilno i publikował w „Słowie Wileńskim”, redagowanym przez Stanisława Cata-Mackiewicza. W 1935 roku ukazała się jego pierwsza książka pt. „Zygmunt August na ziemiach dawnego Wielkiego Księstwa”. (…)
Jan Hlebowicz, publicysta, historyk, pracownik IPN Gdańsk
Więcej przeczytasz w 22. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [29 października i 5 listopada 2023 R. XXXIV Nr 22 (885)], str. 28-29.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.