Apetyt na życie – Anna Mazurek-Klein

Optymiści mają w życiu lepiej – nie dość, że los się do nich uśmiecha, nie dość, że otaczają ich sami życzliwi ludzie, to w dodatku są zdrowsi. Optymizm bowiem daje nadzieję, odwagę i siłę do pokonywania przeciwności losu. Psycholodzy przekonują, że optymizmu można się nauczyć.

Wiele osób twierdzi, że Polak optymista to sprzeczność sama w sobie. I coś jest na rzeczy, skoro z badań psychologicznych wynika, że narzekamy i marudzimy wprawdzie mniej niż kiedyś, ale wciąż więcej od innych nacji.

Szczęście jak cebula
Znany psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński, od lat zajmujący się badaniem poziomu szczęścia i zadowolenia z życia Polaków, jest autorem znanej Cebulowej Teorii Szczęścia, według której – najprościej mówiąc – szczęście składa się z kilku warstw. Najgłębiej ukrytą warstwą szczęścia jest wola życia. Jest to warstwa uwarunkowana genetycznie, coś w rodzaju instynktu samozachowawczego. To właśnie dzięki tej warstwie ludzie są w stanie nie załamywać się nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach. (…)

Anna Mazurek-Klein

Więcej przeczytasz w 20. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [2 i 9 października 2022 R. XXXIII Nr 20 (857)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

UWAGA – NOWOŚĆ!
Czasopismo do nabycia także w wersji elektronicznej (PDF)!

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *