Ziarno Słowa – ks. Wojciech Kardyś
I i II NIEDZIELA ADWENTU
I i II NIEDZIELA ADWENTU
To naprawdę rzadko się zdarza – żeby ksiądz, można powiedzieć szeregowy kapłan, doczekał się swojego muzeum, a powstało ono zaledwie dwa lata po jego śmierci. Mowa o założonym w 2013 roku w Mejszagole muzeum księdza prałata Józefa Obrembskiego.
Nie doceniamy psalmów. Modlimy się psalmami z całym Kościołem, bo przecież w każdej mszy niedzielnej Słowo Boże przychodzi do nas w formie psalmu responsoryjnego. Czy jednak przy niedzielnym obiedzie potrafimy jeszcze przypomnieć sobie choćby tylko refren?
Noe zbudował Arkę, by uratować po parze z każdego gatunku. Dzisiaj mamy inną arkę. Wszyscy możemy jej pomóc. A przede wszystkim gatunkom z naszego kraju.
Pieczone udka, faszerowana tuszka, wątróbka z jabłkiem czy aromatyczny pasztet powinny pojawiać się na rodzinnym stole nie tylko w dniu św. Marcina. Arystokratka gęś od wieków króluje na polskich półmiskach w jesienno-zimowym menu i o tej porze roku jest najsmaczniejsza.
Gdański patrycjusz, rajca i piwowar, który dzięki dochodom z produkcji piwa mógł prowadzić… przełomowe obserwacje kosmosu.
Łucja to najlepiej znana wizjonerka fatimska. W odróżnieniu od pozostałych świadków objawień – Franciszka i Hiacynty – żyła długo, bo dziewięćdziesiąt osiem lat. Była do końca czynna i zanurzona w nadprzyrodzonym świecie. Ten czas został jej dany po to, by…
Często narzekamy na trudne czasy, w których przyszło nam żyć, warto jednak zatrzymać się i spojrzeć wstecz – w myśl powiedzenia, że „historia jest nauczycielką życia”. Właśnie z tej historii powinniśmy wyciągnąć lekcję dla naszej aktualności. Czego więc nauczyć się…
Dlaczego tak trudno zająć się pracą, skupić na jakimkolwiek zajęciu, a każdy nowy kłopot wydaje się wielki jak ośmiotysięcznik? Wszystkiemu winna jesień i nadciągająca wraz z nią sezonowa depresja.
Nosimy na sobie znamiona czasu, więc pewnie w Adwencie stajemy się lub powinniśmy się stać adwentowi. Co to znaczy? Poprawna odpowiedź zależy najpierw od tego, jak rozumie się Adwent. Dosłownie znaczy „przyjście”, ewentualnie „przychodzenie”, ale wiele racji przemawia także za…
Kalendarz, krótko mówiąc, jest to pewien przyjęty system rachuby i podziału czasu. Najbardziej powszechne kalendarze, które możemy spotkać niemal w każdym domu i bez których nie jesteśmy w stanie zaplanować skutecznie swojej aktywności, opierają się na zjawiskach astronomicznych (obiegu Ziemi…
Trwa XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Od początku Kościoła spotykano się na synodach (intensywniej w pierwszym tysiącleciu), żeby znaleźć rozwiązania różnych spraw, potem był okres pracy duszpasterskiej i znowu, w miarę konieczności, zwoływano synod, żeby dyskutować.