Ziarno Słowa – ks. Wojciech Kardyś
V i VI NIEDZIELA ZWYKŁA
V i VI NIEDZIELA ZWYKŁA
Jak wynika między innymi z danych GUS, Polska jest w czołówce najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Przewiduje się, że w 2035 roku jedna czwarta Polaków będzie miała więcej niż 65 lat. Wiąże się to z dostosowaniem opieki medycznej do…
Choć nie jesteśmy narodem serowarów, to na mapie Polski pojawia się coraz więcej rzemieślniczych serowarni, słynących z produkcji wyjątkowych serów i twarogów. Nie tak łatwo jednak do nich trafić, często są mikroskopijne i wiedzą o nich tylko najbardziej żarliwi smakosze.…
Odzyskanie niepodległości Polski po blisko 150 latach od pierwszego rozbioru na ogół kojarzy się z 11 listopada 1918 roku, dniem objęcia władzy przez Józefa Piłsudskiego jako Tymczasowego Naczelnika Państwa Polskiego. Tak było jednak tylko w Warszawie i Królestwie Polskim, czyli…
Nie byłoby niepodległości roku 1918 bez udziału duchownych. Nie byłoby powrotu Pomorza do wolnej ojczyzny bez wieloletniej pracy księży…
11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. To dobra okazja do tego, aby pochylić się nad osobami chorymi i rolą kapłana posługującego wśród nich. Chciałbym się podzielić swoimi refleksjami dotyczącymi mojej pracy w szpitalu jako kapelana, która trwa już od ponad…
Historia wspólnoty Chrystusowej w naturalny sposób wpisuje się w historię poszczególnych narodów, będących częściami kontynentu europejskiego o dość jednoznacznie ukształtowanej kulturze. Specyfika każdej kultury jest jednak taka, iż jej najważniejsze elementy, takie jak wartości, zasady, wspólna obyczajowość, przekraczają granice kontynentów…
Kiedy piszę te słowa, świat drży przed koronawirusem. Paskudztwo wyskoczyło w Chinach i postanowiło wywołać ogólnoświatową epidemię ciężkiego zapalenia płuc.
Co zrobić, aby „zmieścić” w 24 godzinach to, co chcemy, i to, co jest dla nas ważne? Czy w wielozadaniowym świecie można znaleźć czas wyłącznie dla siebie i z satysfakcją go wykorzystywać? Karina Sęp, manager, coach i trenerka, udowadnia, że…
Na moim profilu facebookowym rozgorzała dyskusja na temat gorący i bulwersujący, bo kościelny. Pewna matka małego chłopca – z wpisu wynikało, że niespełna trzyletniego – otrzymała list od jednego z uczestników mszy św. w swojej parafii…
Symbolem współczesnego, wyniszczonego świata, pełnego toksyn i zanieczyszczeń, staje się coraz bardziej schorowany człowiek o wątłej kondycji zdrowotnej, zniewolony uciekającym czasem, zapominający o codziennym zbilansowanym jadłospisie…
„O roku ów!” – niegdyś tak się mówiło o latach szczególnych, przełomowych, takich, które na długo pozostały w pamięci współczesnych i kolejnych pokoleń. Adam Mickiewicz w jedenastej księdze „Pana Tadeusza” tak się odniósł do roku 1812 – roku wyprawy Napoleona…