3/2020

Zdrowie – przywilej nie dla każdego

Jak wynika między innymi z danych GUS, Polska jest w czołówce najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Przewiduje się, że w 2035 roku jedna czwarta Polaków będzie miała więcej niż 65 lat. Wiąże się to z dostosowaniem opieki medycznej do…

Zagrodowi serowarzy – Maja Sitkiewicz

Choć nie jesteśmy narodem serowarów, to na mapie Polski pojawia się coraz więcej rzemieślniczych serowarni, słynących z produkcji wyjątkowych serów i twarogów. Nie tak łatwo jednak do nich trafić, często są mikroskopijne i wiedzą o nich tylko najbardziej żarliwi smakosze.…

Rok 1920 w Pelplinie – ks. Anastazy Nadolny

Odzyskanie niepodległości Polski po blisko 150 latach od pierwszego rozbioru na ogół kojarzy się z 11 listopada 1918 roku, dniem objęcia władzy przez Józefa Piłsudskiego jako Tymczasowego Naczelnika Państwa Polskiego. Tak było jednak tylko w Warszawie i Królestwie Polskim, czyli…

Ksiądz i chorzy – ks. Stanisław Stolc

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. To dobra okazja do tego, aby pochylić się nad osobami chorymi i rolą kapłana posługującego wśród nich. Chciałbym się podzielić swoimi refleksjami dotyczącymi mojej pracy w szpitalu jako kapelana, która trwa już od ponad…

Kościół w Europie – ks. Janusz Szulist

Historia wspólnoty Chrystusowej w naturalny sposób wpisuje się w historię poszczególnych narodów, będących częściami kontynentu europejskiego o dość jednoznacznie ukształtowanej kulturze. Specyfika każdej kultury jest jednak taka, iż jej najważniejsze elementy, takie jak wartości, zasady, wspólna obyczajowość, przekraczają granice kontynentów…

Ja wam posprzątam!

Co zrobić, aby „zmieścić” w 24 godzinach to, co chcemy, i to, co jest dla nas ważne? Czy w wielozadaniowym świecie można znaleźć czas wyłącznie dla siebie i z satysfakcją go wykorzystywać? Karina Sęp, manager, coach i trenerka, udowadnia, że…

Dziecko w kościele – Elżbieta Ruman

Na moim profilu facebookowym rozgorzała dyskusja na temat gorący i bulwersujący, bo kościelny. Pewna matka małego chłopca – z wpisu wynikało, że niespełna trzyletniego – otrzymała list od jednego z uczestników mszy św. w swojej parafii…

Dieta chorego – Maria Fall-Ławryniuk

Symbolem współczesnego, wyniszczonego świata, pełnego toksyn i zanieczyszczeń, staje się coraz bardziej schorowany człowiek o wątłej kondycji zdrowotnej, zniewolony uciekającym czasem, zapominający o codziennym zbilansowanym jadłospisie…

1920–1940–1980… – Adam Hlebowicz

„O roku ów!” – niegdyś tak się mówiło o latach szczególnych, przełomowych, takich, które na długo pozostały w pamięci współczesnych i kolejnych pokoleń. Adam Mickiewicz w jedenastej księdze „Pana Tadeusza” tak się odniósł do roku 1812 – roku wyprawy Napoleona…