Zdrowie – przywilej nie dla każdego

Jak wynika między innymi z danych GUS, Polska jest w czołówce najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Przewiduje się, że w 2035 roku jedna czwarta Polaków będzie miała więcej niż 65 lat. Wiąże się to z dostosowaniem opieki medycznej do potrzeb starzejącej się populacji. O kondycji polskiej geriatrii i problemach zdrowotnych seniorów z internistą i geriatrą dr n. med. Dagmarą Wiewiórkowską-Garczewską rozmawia Anna Mazurek-Klein.

REKLAMA


– W dzisiejszym świecie słowo „geriatria” nie nastraja zbyt optymistycznie.
– To prawda. Obecnie na topie jest młodość, zdrowie, aktywność, bycie fit, a geriatria kojarzy się nam jednoznacznie z ludźmi ciężko chorymi, nieaktywnymi, bardzo starymi, leżącymi. Trochę utożsamiana jest również z medycyną paliatywną, hospicyjną, a to są naprawdę dwie różne dziedziny.

– Statystyki nie kłamią. Lekarzy geriatrów jest w Polsce jak na lekarstwo – około 400. Wśród krajów europejskich jesteśmy na szarym końcu. Z czego to wynika?
– To rzeczywiście kropla w morzu potrzeb. W województwie pomorskim jest nas zaledwie kilkunastu – i to wyłącznie w Trójmieście. (…)


Więcej przeczytasz w najnowszym numerze dwutygodnika „Pielgrzym” (03/2020).

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *