„Podjechały milicyjne suki. W jednym szeregu szło ośmiu funkcjonariuszy i biło nas pałami. Niektórych siłą wpychali do radiowozów” – opowiada jeden z uczestników wydarzeń marcowych na Pomorzu.
W czasie Marca’68 antykomunistyczne protesty odbywały się także poza stolicą, między innymi w Gdańsku, Elblągu, Starogardzie Gd., Tczewie. Jak podkreśla prof. Jerzy Eisler, „błędem jest traktowanie fali młodzieżowej kontestacji w Polsce roku 1968 wyłącznie jako ruchu studenckiego. (…) Nie wolno też zapominać, że w wielu wypadkach w ulicznych demonstracjach brali udział młodzi robotnicy i młodzież szkolna”. Mało osób wie, że to właśnie na Pomorzu zapadł najwyższy wyrok za działalność antysystemową w okresie wydarzeń marcowych w Polsce.
Kociołek matołek
Na początku 1968 roku w Polsce Ludowej rozpoczęła się kampania antysyjonistyczna wymierzona między innymi w polskich Żydów. Napięcia antysemickie pokryły się z decyzją komunistycznych władz o zakazie wystawiania w Teatrze Narodowym „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka. (…)