4/2016

Bardzo młoda starsza Pani

DJ Wika – bo taki przyjęła pseudonim, to najstarsza w Polsce profesjonalna didżejka. Łączy pokolenia, inspiruje i łamie stereotypy, zwłaszcza te dotyczące starości. Imprezy przez nią prowadzone w Polsce i zagranicą przyciągają tłumy. Z Wirginią Szmyt rozmawia Iwona Demska.

Charakter Kaszubów

Byłem na spotkaniu z ks. Janem Kaczkowskim, duszpasterzem legendą, szefem puckiego hospicjum. Jest rzeczywiście, a nawet bardziej niż się spodziewałem, elokwentny, dowcipny, błyskotliwy. W bardzo przystępnej formie mówił o bioetyce, cierpieniu, umieraniu, kondycji duchowieństwa i służby zdrowia.

Dorota – mistyczka Północy

Stygmatyczka, matka dziewięciorga dzieci, cierpliwa i wyrozumiała żona, pątnik – przez kilka stuleci Dorota z Mątowów Wielkich znana była jedynie w wąskim kręgu, głównie niemieckich katolików. Choć urodziła się w XIV wieku, beatyfikowana została dopiero w 1976 roku. Od kilkunastu…

NEMROD KOCIEWIA

Podobno Nemrod był najsławniejszym myśliwym na ziemi. Znanym nie tylko w swojej Mezopotamii, gdzie panował, ale w całym starożytnym świecie.

PODPATRZONE W DWORCOWEJ POCZEKALNI

Podróże kształcą, poszerzają horyzonty myślenia i burzą stereotypy. Schematem powtarzanym przez wielu jest twierdzenie, że młodzi są gorsi, niż poprzednie pokolenie. Tymczasem w podróży przekonałem się, że wielu młodych to bardzo wartościowi ludzie.

Smak Bożego miłosierdzia

Odpusty uzyskiwane przez poszczególnych wiernych pielgrzymujących do domu Ojca służą całemu Kościołowi, przybliżając go do Oblubieńca „jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz jako święty i nieskalany” (por. Ef 5, 26-27).

Stare dewocjonalia

Do Redakcji Pielgrzyma! Przez lata w moim domu rodzinnym zniszczone dewocjonalia gromadzono w specjalnej skrzynce na strychu. Są tam stare różańce, mnóstwo obrazków ze świętymi, książeczki do nabożeństwa, a nawet połamany drewniany krzyż, który pamiętam z dzieciństwa oraz zniszczona figurka…

Szkoła nie dla aniołów

Współczesna dobra szkoła to taka, która jest nie tylko dobrze wyposażonym budynkiem, miejscem przekazywania i zdobywania wiedzy, ale też wskazywaniem właściwego kierunku sensu życia, ukazywaniem dojrzewającym ludziom, jak być człowiekiem naprawdę…

WYCHOWANIE Z PATRONEM

Szybko skończył się karnawał. Beztroskę wymieniam na wysiłek i skupienie. Tradycyjnie próbuję sformułować jakieś postanowienia. Przyglądam się sobie, rozpoznaję wady i zalety. Szukam inspiracji i pobudzenia we właściwym kierunku.

„Zielone mięso”

Japończycy uważani są za jedną z najzdrowszych nacji na świecie. Na jednej z wysp żyją ludzie, których dieta zależy tylko od tego, co złowią w morzu, i nie chodzi tu o ryby, ale głównie o algi, a wśród nich spirulinę.…