Społeczność działkowców w Polsce to 1,2 mln osób (z rodzinami ok. 3 mln) zrzeszonych w 5 tys. rodzinnych ogrodów działkowych, posiadających w sumie 966 tys. działek o łącznym areale 43 tys. ha. W środowisku tym zrodziła się inicjatywa obywatelska, która po zebraniu miliona podpisów popierających, wniosła do Sejmu projekt nowej, zreformowanej „Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych”.
Półtora roku temu w artykule pt. „Trzęsienie ziemi w ogródkach” („Pielgrzym”, nr 17/2012 r.) pisaliśmy o wielkim oczekiwaniu na zmiany w Ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych z 2005 roku, w której Trybunał Konstytucyjny zakwestionował treść blisko połowy rozporządzeń prawnych. Nowego potraktowania wymagały najbardziej podstawowe kwestie takie, jak: prawne uregulowanie własności użytkowanych terenów, sposób przekazywania ziemi przez samorządy, pozyskiwanie i zbywanie prawa do działki, sprawy opłat i podatków płaconych przez działkowców, zasady zrzeszania się, okoliczności i zasady likwidacji ROD itd.
Wniesiony do Sejmu projekt obywatelski wybrano spośród kilku innych jako podstawę do utworzenia nowej ustawy o ogrodach, zgodnej z wytycznymi Trybunału Konstytucyjnego. Prace w Sejmie trwały 18 miesięcy. (…)
MARZENA BURCZYCKA-WOŹNIAK