21-2013

Jan XXIII i Jan Paweł II W obronie Pracujących

Zgodnie z decyzją Ojca Świętego Franciszka, w Święto Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia 2014 r. Jan XXIII i Jan Paweł II zostaną włączeni w poczet świętych. Wspólna kanonizacja dwóch wielkich papieży to podkreślenie ich duchowego podobieństwa i otwartości na drugiego człowieka.…

Przebój jesieni

Jednym z darów jesieni jest dynia – ciągle jeszcze niezbyt popularna w naszym codziennym menu. Za sprawą amerykańskiej mody bardziej bowiem kojarzona jest z Halloween niż z jesienną kuchnią. A szkoda, bo podobnie jak imponujące rozmiary, równie nieprzeciętne są wartości…

Powołani na Bożą służbę

Przed każdym rozpoczęciem roku akademickiego dziennikarze rozpisują się co do liczby alumnów rozpoczynających pierwszy rok studiów w seminariach duchownych. Od dłuższego czasu zauważam, że chciałoby się wmówić opinii publicznej, że jest znaczny spadek powołań. O seminarium pelplińskim nie można tego…

Moda na swojskie jadło

Do śniadania koniecznie chleb własnego wypieku, smalec ze skrzeczkami lub śmniyrdziel, a słodkim akcentem porannego posiłku niech będą szneki z glancem. Jako przystawkę do obiadu proponuję zupę „zagraj” albo śpsiywankę, na danie główne – karbónadę z kapustą i kartofle szturane…

Miserikordyna

W czasie inauguracji roku akademickiego w środowisku gdańskim ks. abp Sławoj Leszek Głódź zapytał mnie, czy nie mam kłopotów z sercem. Po czym wręczył mi Miserikordynę, lek na serce z zaleceniem, abym profilaktycznie zażywał go codziennie, ponieważ biskup powinien dbać…

Miłość odkryta na nowo

W Pelplinie zakończył się niedawno Międzynarodowy Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich. Było to jedno z największych wydarzeń w ponad 30-letniej historii ruchu; wzięło w nim udział ok. 320 osób – małżeństw i kapłanów animatorów Spotkań Małżeńskich z dziesięciu krajów: Białorusi, Irlandii,…

Gwałtowny przyrost życia

Do 2050 roku populacja osób starszych w krajach rozwiniętych będzie dwukrotnie większa od populacji dzieci. Tendencja ta w znaczący sposób wpłynie na funkcjonowanie państw i życie jednostek. Starzejące się społeczeństwo stwarza zarówno olbrzymie możliwości, jak i wielkie wyzwania (Z przesłania Sekretarza Generalnego ONZ…

Aleksander Sołżenicyn o wierze dojrzewającej w gułagach

Pochodził z zamożnej wiejskiej rodziny. Studiował najpierw humanistykę w Moskwie, a potem na wydziale matematyczno-fizycznym w Rostowie. I nie wiemy, jak potoczyłyby się życiowe losy późniejszego noblisty Aleksandra Sołżenicyna (1918-2008), gdyby nie pewien „epistolarny” epizod z czasu wojny z armią…