24/2011

Strażniczka świata

Święta Barbara należy do grona najpopularniejszych świętych. Czczona jest w Kościele katolickim i prawosławnym. Jej tragiczna historia – ścięcie mieczem głowy przez ojca – budzi współczucie i żal, a niezłomna wiara i chęć zachowania własnej wolności i godności, wprawia w…

Skarb Świętego Mikołaja

W historii Kościoła można spotkać co najmniej paru świętych Mikołajów. Na Wschodzie w VIII i IX wieku ważną postacią był Mikołaj Studyta i Mikołaj Mistyk. W XIV i XV wieku na szacunek i kult zasłużyli na Zachodzie męczennik Mikołaj z…

Nazwy

Jadąc przez Koteże nową drogą na skróty, czyli obwodnicą Starogardu, przejeżdżam przy tabliczce z nazwą ulicy „Cegielna”. Zaskoczyła mnie ta nazwa, więc na wszelki wypadek – a na Kociewiu mówi się dla ostrzygi – sprawdzam w słownikach. Nie ma wyrazu…

Elżbietańskie męczennice

Kościołowi nigdy nie brakowało bohaterów wiary, którzy przelaną krwią zaświadczyli o swej miłości do Boga. Szczególnie miniony wiek obfitował licznymi prześladowaniami chrześcijan różnych wyznań. W zbiorowej pamięci naszego narodu utrwaliły się ofiary obu totalitarnych systemów.

Dlaczego chodzę na roraty

Roraty przez wiele wieków były jedynym powszechnie przyjętym nabożeństwem maryjnym w Polsce, znacznie wyprzedzającym różaniec i nabożeństwa majowe. Przejmowały je kolejne pokolenia jako trwały element corocznych adwentowych pobożnych praktyk. Czy w dwudziestym pierwszym wieku są nadal popularne? Zapytaliśmy kilka osób…

Apostoł trzeciego planu

W przeciwieństwie do swego brata, Szymona Piotra, Andrzej Apostoł pojawia się na kartach Nowego Testamentu jakby w tle, na trzecim planie. Po wstąpieniu Jezusa do nieba i po Zesłaniu Ducha Świętego całkowicie ginie nam z pola widzenia. Nie pojawia się…