Z życia Kościoła

Z życia diecezji

Mieliśmy w przeszłości wielu znanych i uznanych malarzy. Nie tylu jednak, co Włosi, Flamandowie czy Rosjanie. Tym większy hołd warto oddać mistrzowi pędzla, który już za życia zdobył pozycję w świecie artystycznym i cieszył się zasłużoną sławą, a jednocześnie stał się wzorem patriotyzmu i opieki nad młodszymi kolegami podążającymi jego śladem.

To Józef Brandt, którego monumentalna wystawa prac, największa z wszystkich dotychczasowych, była przez pół roku prezentowana w warszawskim Muzeum Narodowym. Świat sztuki rządzi się swoimi prawami, ale są one oparte na rywalizacji. Zazdrość o talent, o sprzedane obrazy, o sukcesy odnoszone wśród ludzi zamożnych – to zdarzenia często spotykane w tym środowisku. Tymczasem w polskim kręgu malarzy, mieszkających i kształcących się w Monachium w drugiej połowie XIX wieku atmosfera była wyjątkowa. (…)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen