„O roku ów!” – niegdyś tak się mówiło o latach szczególnych, przełomowych, takich, które na długo pozostały w pamięci współczesnych i kolejnych pokoleń. Adam Mickiewicz w jedenastej księdze „Pana Tadeusza” tak się odniósł do roku 1812 – roku wyprawy Napoleona na Moskwę – pisząc o nim: „O roku ów! kto ciebie widział w naszym kraju! Ciebie lud zowie dotąd rokiem urodzaju, a żołnierz rokiem wojny; dotąd lubią starzy o tobie bajać, dotąd pieśń o tobie marzy”.

Symbolem współczesnego, wyniszczonego świata, pełnego toksyn i zanieczyszczeń, staje się coraz bardziej schorowany człowiek o wątłej kondycji zdrowotnej, zniewolony uciekającym czasem, zapominający o codziennym zbilansowanym jadłospisie...


Na moim profilu facebookowym rozgorzała dyskusja na temat gorący i bulwersujący, bo kościelny. Pewna matka małego chłopca – z wpisu wynikało, że niespełna trzyletniego – otrzymała list od jednego z uczestników mszy św. w swojej parafii...

Co zrobić, aby „zmieścić” w 24 godzinach to, co chcemy, i to, co jest dla nas ważne? Czy w wielozadaniowym świecie można znaleźć czas wyłącznie dla siebie i z satysfakcją go wykorzystywać? Karina Sęp, manager, coach i trenerka, udowadnia, że już małe zmiany mogą znacznie poprawić jakość naszego życia. Rozmawia Iwona Demska.

Kiedy piszę te słowa, świat drży przed koronawirusem. Paskudztwo wyskoczyło w Chinach i postanowiło wywołać ogólnoświatową epidemię ciężkiego zapalenia płuc.

Historia wspólnoty Chrystusowej w naturalny sposób wpisuje się w historię poszczególnych narodów, będących częściami kontynentu europejskiego o dość jednoznacznie ukształtowanej kulturze. Specyfika każdej kultury jest jednak taka, iż jej najważniejsze elementy, takie jak wartości, zasady, wspólna obyczajowość, przekraczają granice kontynentów bądź też ramy czasowe określonych wydarzeń.

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. To dobra okazja do tego, aby pochylić się nad osobami chorymi i rolą kapłana posługującego wśród nich. Chciałbym się podzielić swoimi refleksjami dotyczącymi mojej pracy w szpitalu jako kapelana, która trwa już od ponad siedemnastu lat.

Nie byłoby niepodległości roku 1918 bez udziału duchownych. Nie byłoby powrotu Pomorza do wolnej ojczyzny bez wieloletniej pracy księży…

Odzyskanie niepodległości Polski po blisko 150 latach od pierwszego rozbioru na ogół kojarzy się z 11 listopada 1918 roku, dniem objęcia władzy przez Józefa Piłsudskiego jako Tymczasowego Naczelnika Państwa Polskiego. Tak było jednak tylko w Warszawie i Królestwie Polskim, czyli byłym zaborze rosyjskim. Pomorze, w tym diecezja chełmińska, musiało na tę chwilę czekać jeszcze ponad rok.

Choć nie jesteśmy narodem serowarów, to na mapie Polski pojawia się coraz więcej rzemieślniczych serowarni, słynących z produkcji wyjątkowych serów i twarogów. Nie tak łatwo jednak do nich trafić, często są mikroskopijne i wiedzą o nich tylko najbardziej żarliwi smakosze. Dlatego mały rekonesans po najbliższej okolicy nie zaszkodzi. Kto wie, może zagrodowa serowarnia jest bliżej, niż nam się wydaje?

Jak wynika między innymi z danych GUS, Polska jest w czołówce najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Przewiduje się, że w 2035 roku jedna czwarta Polaków będzie miała więcej niż 65 lat. Wiąże się to z dostosowaniem opieki medycznej do potrzeb starzejącej się populacji. O kondycji polskiej geriatrii i problemach zdrowotnych seniorów z internistą i geriatrą dr n. med. Dagmarą Wiewiórkowską-Garczewską rozmawia Anna Mazurek-Klein.