Troska o trzeźwość to nasz wielki obowiązek

Troska o trzeźwość to nasz wielki obowiązek – obowiązek religijny, ale także patriotyczny – powiedział bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, podczas konferencji prasowej online przed 54. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu, który będziemy obchodzić w dniach 14-20 lutego pod hasłem „Trzeźwością pokonywać kryzys”.

REKLAMA


„Nadmierna akceptacja alkoholu, proalkoholowa świadomość, jaka wytworzyła się w naszej Ojczyźnie, to jedna z narodowych wad, z którymi musimy walczyć. Tam gdzie ona jest, tworzą się dramaty rodzin i całych środowisk” – zauważył bp Bronakowski.

Bp Bronakowski podkreślił, że nie będzie trzeźwej Polski bez współpracy rodziny, Kościoła, samorządu i państwa. „Nie będzie trzeźwej Polski bez mówienia prawdy o trudnych sprawach. Nie będzie trzeźwej Polski bez sprzeciwu wobec rozpijania Polaków, zwłaszcza tych najmłodszych” – dodał.

Przypomniał również, że każdego dnia 57 osób traci życie z powodu alkoholu. Dodał również, że Polacy w ubiegłym roku wydali na alkohol ok. 40 mld zł.

„Przez modlitwę i pokutę wierni mogą wypraszać łaskę trzeźwości. Ten cel jest nadal aktualny. Wierni mają modlić się w intencji tych wszystkich, którzy upijają się i w konsekwencji popadają w uzależnienia” – powiedział bp Bronakowski.

Z kolei ks. Marek Dziewiecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, zwrócił uwagę na społeczne konsekwencje pandemii, wśród których znajdują się również uzależnienia. „Sytuacja jest dramatyczna. Wszystkie sytuacje stresowe prowokują do ucieczki od życia. Dlatego teraz jest jeszcze większa podatność na wszelkie uzależnienia” – stwierdził.

Ks. Dziewiecki podkreślił w kontekście pandemii i uzależnień znaczenie modlitwy i pokuty. „Kiedy się modlimy to sami sobie uświadamiamy, jakiej pomocy potrzebujemy i wtedy łatwiej mobilizujemy się. Chodzi nie tylko o problemy alkoholowe, ale o wszelkie uzależnienia. Modlitwa jest nam potrzeba, bo uwrażliwia nas na problemy, które mamy, i mobilizuje nas samych do korzystania z pomocy Boga” – stwierdził. Z kolei „pokuta to rodzaj świadectwa, że można żyć w wolności, że życie może nas bardziej cieszyć niż alkohol czy inne używki”. „Najlepszą formą profilaktyki uzależnień i środkiem wychodzenia z uzależnień jest radość życia” – dodał.

Ks. Dziewiecki zwrócił również uwagę, że podczas pandemii ważne jest zatroszczenie się o miłość małżeńską i rodzicielską. „Zachęcam do okazywania tej miłości przez obecność, ofiarność, czułość, cierpliwość. Zwłaszcza w sytuacjach lęku” – podkreślił.

Na zbliżający się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (14-20 lutego) Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, przy współpracy z Fundacją „Signum Magnum”, przygotował materiały duszpasterskie zawarte w Vademecum Apostoła Trzeźwości 2021. Publikacja jest pomocą dla kapłanów i osób, które we wspólnotach parafialnych, zakonnych czy w organizacjach pozarządowych działają w tej przestrzeni, angażują się w formację i wychowanie do trzeźwości.

Materiały, w tym plakat na 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, można pobrać ze strony www.wolnitrzezwi.pl w zakładce „Materiały do pobrania”. Znajdują się tam także propozycje na poszczególne dni wydarzenia. Każdy dzień ma swoją intencję, a także patrona, którego życie może być drogowskazem w kroczeniu drogą ku prawdziwej, Chrystusowej wolności.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczyna się w ostatnią niedzielę karnawału i trwa do soboty przed I Niedzielą Wielkiego Postu włącznie. Jego celem jest podkreślenie znaczenia trzeźwości w życiu duchowym człowieka i zachęcanie do podejmowania postanowień o abstynencji.

Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych / BP KEP

Vademecum 2021


Źródło: https://episkopat.pl/bp-bronakowski-troska-o-trzezwosc-to-nasz-wielki-obowiazek/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *