Przed rozbudową ulicy w Tajbe w północnym Izraelu archeolodzy z Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności (IAA) odkryli liczący 1500 lat napis „Chrystus narodzony z Maryi”. Napis w języku greckim stanowi część wspornika u drzwi kościoła z czasów późnobizantyjskich, poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA powołując się na komunikat IAA.
Kamień ten, pochodzący z końca V wieku, został wmurowany w ścianie okazałej budowli z okresu bizantyjskiego lub wczesnego islamu. Podczas wykopalisk w budynku archeolodzy IAA znaleźli dwa pomieszczenia z geometrycznymi mozaikami podłogowymi.
Według ekspertki od inskrypcji Leah Di-Sagani z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, napis ten jest dedykacją, która została wyryta podczas wylewania fundamentów kościoła. Pełny napis brzmi: „Chrystus, narodzony z Maryi. To dzieło najbogobojniejszego i najpobożniejszego biskupa [Teodozjusza] i mizernego Th[omasa] zostało zbudowane od fundamentów. Kto wejdzie, niech się za nich pomodli”.
Formuła przy wejściu: „Chrystus, narodzony z Maryi” miała chronić osobę odczytującą te słowa przed złym spojrzeniem, co według Di-Sagani było powszechnym zwyczajem w tamtych czasach. Pozdrowienie i błogosławieństwo osoby wchodzącej do pomieszczenia wskazuje również na to, że był to kościół, ponieważ podobne pozdrowienia nie były stosowane w klasztorach.
Wspomniany w tekście biskup Teodozjusz był jednym z pierwszych biskupów chrześcijańskich i pełnił funkcję regionalnego arcybiskupa Bet Sze’an, do którego należała wioska. Jest to pierwszy dowód na istnienie kościoła bizantyjskiego w Tajbe. Wcześniej znaleziono tam pozostałości kościoła krzyżowców oraz klasztoru.
Źródło: https://ekai.pl/w-izraelu-odkryto-liczacy-1500-lat-napis-o-chrystusie/
Fot. Yusuf Dündar / Unsplash