110. rocznica śmierci bł. Karoliny Kózkówny

W poniedziałek, 18 listopada, przypada 110. rocznica śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Zginęła w lesie, obok swojego domu, broniąc się przed gwałtem. Dziewczynę zabił rosyjski żołnierz podczas I wojny światowej. W poniedziałek do Wał-Rudy i Zabawy przyjedzie nuncjusz apostolski w Polsce.

REKLAMA

W niedzielę 17 listopada w Zabawie odbyły się obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Obok sanktuarium bł. Karoliny stoi pomnik Przejście – jeden z niewielu w Europie i w świecie – upamiętnia ofiary wypadków. Monument powstał w 2012 roku wraz z aleją pamięci z krzyżami i drzewami pamięci. Po Mszy św. uroczystości odbędą się przy tym pomniku.

Wieczorem w auli przy tarnowskiej katedrze młodzi wystawili spektakl „Karolina – kształt świętości’. Mówi on o współczesnych dylematach moralnych. – Historia bł. Karoliny jest wszystkim doskonale znana, ale w tej historii, jak w lustrze, mogą się odbić historie wielu z nas. W naszym spektaklu znajdziemy historię rodziny wielodzietnej, która spodziewa się kolejnego dziecka, osoby wykorzystanej przez członka rodziny, dziewczyny i chłopaka, którzy wchodzą w dorosłe życie, rodziny, która oczekuje dziecka i nie może się na niego doczekać a także osoby po stracie bliskiej osoby w wypadku drogowym – mówi reżyser ks. Daniel Świątek.

Dawid Habas pomaga w realizacji spektaklu i wciela się w jedną z ról. – Przesłanie tego spektaklu jest proste, a zarazem zawiłe. Opowiada historie ludzi, które każdy może przeżywać w cichości swojego pokoju i nikt o tym nie wie. Opowiada historię bł. Karoliny, która może zmieniać ich życie i nasze. Dla mnie bł. Karolina jest ostoją i wsparciem. Gdy jest mi ciężko proszę ją o pomoc – dodaje młody człowiek.

Ponadto na 110. rocznicę śmierci bł. Karoliny powstał utwór muzyczny zatytułowany „Zachowaj mnie Boże”. Tekst napisał Józef Trytek, a utwór śpiewa Arkadio. Utwór ten stanowi pierwszą stację Drogi Krzyżowej szlakiem męczeństwa błogosławionej Karoliny, oddając głębię jej duchowej drogi oraz upamiętniając jej świętość i męczeństwo. Piosenki można posłuchać w internecie.

18 listopada uroczystości odbędą się w Wał – Rudzie i Zabawie z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce. Bł. Karolina uciekała przed żołnierzem przez las. W miejscu gdzie znaleziono jej ciało jest ostatnia stacja Drogi Krzyżowej. Tysiące ludzi uczestniczą w tym nabożeństwie każdego 18. dnia miesiąca, niezależnie od pogody i pory roku. Tak będzie także w poniedziałek.

Jak mówi proboszcz i kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie ks. Zbigniew Szostak, Droga Krzyżowa w Wał- Rudzie tradycyjnie rozpocznie się o 15.00.

– Wśród wielu gości, będziemy cieszyć się obecnością nuncjusza apostolskiego w Polsce. Abp Antonio Guido Filipazzi bardzo chce być na Drodze Krzyżowej, iść szlakiem męczeństwa bł. Karoliny i następnie przewodniczyć Mszy św. Ksiądz arcybiskup pisał pracę doktorską na temat męczenników pierwszej wojny światowej, poznał życie bł. Karoliny i wie, na czym polega wielkość jej męczeństwa – dodaje kustosz.

Po Drodze Krzyżowej, w kościele w Zabawie będzie uwielbienie prowadzone przez wspólnotę Galilea, a o godzinie 18.00 rozpocznie się Msza św. Natomiast po liturgii będzie modlitwa o uzdrowienie.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc godności kobiety 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Źródło: https://www.ekai.pl/110-rocznica-smierci-bl-karoliny-kozkowny/
Fot. MONKPRESS/East News

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *