Wspólna beatyfikacja matki Róży Czackiej i kardynała Stefana Wyszyńskiego nie jest kwestią przypadku, ich drogi przecinały się przez 40 lat – powiedział kard. Kazimierz Nycz we wtorek, 15 czerwca w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Podczas spotkania zostały podane szczegóły dotyczące uroczystości zaplanowanej na 12 września br.
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 12 września o godz. 12.00. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża publicznie ogłosi dekrety beatyfikacyjne.
W konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich przedstawiającej szczegóły uroczystości beatyfikacyjnych wzięli udział: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp. Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu organizacyjnego, ks. Sławomir Nowakowski, główny koordynator przebiegu uroczystości i m. Judyta Olechowska FSK, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Spotkanie poprowadził ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej.
„Tak się złożyło dzięki Bożej Opatrzności, że matka Róża Czacka niejako przez opóźnienie pandemiczne beatyfikacji kard. Wyszyńskiego „dogoniła” go, został uznany cud za jej pośrednictwem i mogą być beatyfikowani razem” – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji. Zauważył, że drogi tych dwóch postaci Kościoła przecinały się bardzo często. Przypomniał, że m. Czacka poznała Prymasa już w okresie międzywojennym. Potem ich drogi splotły się w Żułowie, Kłosówce i w samych Laskach, gdzie późniejszy prymas był m.in. kapelanem sióstr, a potem odwiedzał Laski aż do śmierci m. Czackiej. Kard. Nycz dodał, że oboje inspirowali się w swoich dziełach.
Jak wyjaśnił Metropolita Warszawski, beatyfikacja odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej, ponieważ jest to miejsce dające możliwość zorganizowania uroczystości tak, by była ona zgodna z watykańskimi wskazaniami, a więc: skromna, godna i na miarę możliwości pandemii. Odpowiadając na pytania, nie wykluczył wystawienia telebimów również na Placu Piłsudskiego. „Na dzień dzisiejszy w uroczystościach będzie mogło wziąć udział 7-8 tysięcy osób. W górnym kościele będzie około 2,5 tysiąca osób, w dolnym tysiąc, a na placu przed bazyliką 3,5 tysiąca wiernych” – powiedział kard. Nycz. „Do końca czerwca będziemy rozstrzygali, a w połowie sierpnia zdecydujemy, ilu uczestników możemy zaprosić przed Świątynię” – dodał bp Markowski.
Bp Rafał Markowski podkreślił, że beatyfikacja ma dotrzeć do ludzi przede wszystkim drogą medialną. „Myślimy o przesłaniu tego sygnału do katedr i poszczególnych kościołów w Polsce, ale na ten temat jeszcze rozmawiamy z biskupami ordynariuszami” – poinformował. „Zależy nam, aby beatyfikacja miała charakter zarówno międzynarodowy jak i krajowy. W świątyni będą przedstawiciele wszystkich diecezji. Na dzień dzisiejszy to jest tyle, co możemy zrobić dla Polski w bezpiecznych warunkach dla ludzi” – powiedział bp Markowski.
Nie wiadomo jeszcze, na kiedy zostaną wyznaczone dni patronalne nowych błogosławionych. Jak powiedział kard. Nycz, dla Prymasa Wyszyńskiego może to być 28 maja – dzień rocznicy jego śmierci.
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia została pierwotnie zaplanowana na 7 czerwca 2020 roku. Jednak w kwietniu ubiegłego roku, ze względu na pandemię, została bezterminowo przełożona. W grudniu 2020 roku kard. Kazimierz Nycz zapowiedział, że razem z kardynałem Wyszyńskim beatyfikowana zostanie Matka Elżbieta Czacka.
archidiecezja.warszawa.pl/ BP KEP
Więcej informacji: www.beatyfikacja.info
Zdjęcie ilustracyjne: www.archidiecezja.warszawa.pl
Źródło: https://episkopat.pl/szczegoly-beatyfikacji-m-rozy-czackiej-i-kard-stefana-wyszynskiego/