„Suną lata, szybki nasz wiek, gonimy za własnym ogonem. Niczego nie ratują rozkazy komputerów, zamykamy wiek hasłom” – śpiewał Stanisław Sojka w piosence, która powstała pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Od tego czasu minęły blisko dwie dekady, a jej tekst nadal jest aktualny.

Zamiast chrztu świętego wprowadźmy ceremonię „październikowania” dzieci, podczas której rodzice będą uroczyście przyrzekać, że wychowają potomka w duchu ateizmu, a ich dziecko otrzyma w prezencie od państwa portret „dzieciątka Lenin”, na koniec wspólnie zostanie odśpiewana „Międzynarodówka”.

Jesteśmy jednym z krajów o najuboższych zasobach wody w Europie. Średnio na jednego Europejczyka przypada 5 tysięcy m3 wody, na jednego Polaka zaledwie 1,8 tysiąca m3. Wodę pitną czerpiemy z głębokich, tworzących się przez stulecia źródeł, które od wielu lat się nie odnawiają. Co możemy zrobić, by powstrzymać wodny kryzys?

V i VI NIEDZIELA WIELKANOCY oraz UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI

O trudnym dzieciństwie w lockdownie, szkole on-line, braku motywacji do nauki, lękach i niepokojach najmłodszych oraz o tym, jak mądrze wspierać swoje dzieci, opowiada psycholog i psychoterapeuta Patrycja Szczepkowska w rozmowie z Anną Mazurek-Klein.

Statystyki są bezlitosne – w czasie pandemii wzrost masy ciała odnotowało prawie trzydzieści procent Polek i Polaków, wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Zamknięte siłownie i baseny, praca zdalna, nakaz noszenia maseczek czy przedłużająca się zima sprawiły, że ruszamy się znacznie mniej niż przed lockdownem. O tym, jak wrócić do formy i zadbać o własne zdrowie, opowiada trener personalny Irek Żak. Rozmawia Maja Sitkiewicz.

Dzieje polskiego narodu na trwałe związane są z klasztorem jasnogórskim i obecnym w nim cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Sprowadzony do Polski w 1382 roku przez Władysława II, księcia opolskiego, cieszy się czcią Polaków i jest uznawany za największą świętość narodu. Nie można bowiem zrozumieć Polaków bez tego miejsca, które pokochali, ukazując światu świadectwo swej maryjnej pobożności.

Jego biografia to gotowy materiał na film. Legionista, ułan, uczestnik walk o niepodległość z jednej strony, z drugiej – niestrudzony społecznik, wychowawca młodzieży i pionier turystyki górskiej i narciarstwa.

„Przed laty w pewnej rafinerii wybuchł wielki pożar. Płomienie strzelały kilkadziesiąt metrów w górę. Niebo przesłaniał gęsty, czarny dym. Żar był ogromny – strażacy musieli zaparkować przecznicę dalej i czekać, aż zrobi się mniej gorąco, by móc przystąpić do walki z ogniem...”.

Wiosna to idealny czas, by wprowadzić do kuchni sezonowy powiew świeżości. To właśnie teraz wszystkim potrzebna jest szczególna więź z naturą, by czerpać z niej dużą dawkę nowej, pozytywnej energii.

Ogień w zasadzie utrzymał nas przy życiu, prawda? Jest nieoceniony. To on sprawił, że na świecie pojawiło się gotowanie.