Dziadków i wnuki potrafi łączyć niezwykła więź, o wiele głębsza i bardziej wartościowa, niż może nam się wydawać. O tym, że bliskie relacje z dziadkami są dla dzieci darem i warto o nie dbać, przekonuje Karina Mucha, psycholożka z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Rozmawia Maja Sitkiewicz.

Św. Dorota z Mątów zaliczana jest do grona najwybitniejszych mistyków Kościoła katolickiego okresu średniowiecza, którzy ukształtowali cywilizację europejską po jej wyjściu z pogaństwa i ukierunkowali ją na krzyż i dekalog.

Słowo Boże to – najkrócej ujmując – przemawianie Boga do stworzenia. Najpierw Pan mocą swojego słowa ustanowił wszechświat, następnie słowo swe zaczął kierować do ludzi. Przemawiał przez proroków, prawodawców i mędrców, ostatecznie zaś uczynił to przez Syna – Słowo wcielone. Kościół kontynuuje głoszenie tego szczególnego – bo zbawczego – słowa.

W tym roku karnawał będzie wyjątkowo długi, bo potrwa prawie dwa miesiące – od 6 stycznia do 2 marca. Zgodnie z chrześcijańską tradycją jest to okres spotkań towarzyskich, hucznych bali i maskarad. Sprawdźmy, jak wyglądają karnawałowe zabawy w różnych zakątkach świata.

Organizowanie transportów broni, tajna organizacja złożona wyłącznie z kobiet, bezpośredni udział w walkach – tak mieszkańcy Pomorza Gdańskiego angażowali się w powstanie styczniowe.

W dniu, w którym usiadłam przy biurku, żeby napisać ten felieton, przyszedł mróz. Lodowa siateczka pokryła okna, przenikliwe zimno zaczerwieniło nosy i policzki, zeszkliło kałuże, rozmigotało asfalt.

Orzech włoski w polskiej kuchni pojawia się najczęściej w deserach, ciastach i sałatkach. Warto jednak, aby zagościł również w daniach wytrawnych – jako główny składnik sosów, pysznych pierożków, farszu do mięs, nadzienia do warzyw czy wsadu, który wypełnia bezglutenowy warkocz.

Nieregularne dostawy i upadające hodowle to doskonała okazja na wypróbowanie mielonych kotletów z buraka albo steków z kapusty.

Każdy rok otrzymuje swoich patronów ustanawianych przez Sejm RP. Nie inaczej jest w obecnym 2022, gdzie wśród ważnych postaci odnajdziemy Marię Konopnicką czy Józefa Wybickiego.