Epidemia koronawirusa utrudniła częściowo nasze życie społeczne, gospodarcze, oraz wiele działań duszpasterskich Kościoła w Polsce i w świecie. Ograniczona została liczba wiernych mogących uczestniczyć we Mszy Świętej i innych nabożeństwach. [Opr. ks. dr Jan Doppke]
Galeria zdjęć: http://radioglos.pl/fotogaleria/event/2020-03-20lekcje
Odwołane zostały rekolekcje wielkopostne. Przerwane zostały również przygotowania do I Komunii świętej i bierzmowania. Niebawem Wydział Katechetyczny przedstawi propozycje do pracy zdalnej, aby uczniowie i ich rodzice mogli przygotować się do przyjęcia, tych tak ważnych sakramentów na drodze naszej wiary. Materiały zostaną przygotowane w taki sposób, aby rodzice mogli towarzyszyć swoim dzieciom na tym etapie ich religijnego dojrzewania.
Zawieszenie zajęć w szkołach to spore wyzwanie dla nauczycieli. Nie znaczy to jednak, że uczniowie są skazani na przymusową przerwę w nauce. Odpowiedzią jest praca zdalna.
Podstawa pracy zdalnej, czyli mówiąc prościej, pracy z domu, to komputer i dostęp do Internetu (przyda się też telefon). Większość z nas korzysta z nich na co dzień. Dzięki nim zajęcia szkolne można poprowadzić online. Nowe technologie pozwalają na różne sposoby komunikacji, ale też na wymianę plików czy ich wspólne przechowywania. Z wielu rozwiązań uczniowie korzystają zresztą na co dzień.
Najpopularniejsze i podstawowe rozwiązania wykorzystywane w pracy na odległość to poczta elektroniczna, narzędzia konferencyjne, komunikatory internetowe oraz coraz powszechniejsze narzędzia pracy grupowej.
Wspomniany już e-mail. Teraz ma go praktycznie każdy. Dla grupy większej niż kilka osób, a tak jest w przypadku każdej klasy, można założyć prostą listę mailową. To najprostszy sposób na przesyłanie przez uczniów prac domowych.
Pamiętajmy, że dzienniki elektroniczne, wykorzystywane powszechnie w szkołach dają możliwość komunikacji z uczniami i ich rodzicami. Za ich pośrednictwem można zadawać pracę domową, wyznaczać lektury do przeczytania oraz przesyłać linki do różnych materiałów edukacyjnych dostępnych w internecie. Poinformujmy rodziców, żeby regularnie sprawdzali informacje zamieszczane w dziennikach elektronicznych. Prawdopodobnie Ministerstwo Edukacji Narodowej w najbliższym czasie wyda rozporządzenie, które ustali zasady pracy zdalnej. Do tego czasu wszelkie nasze działania to propozycje i zaproszenia do wspólnych działań i pogłębienia wiedzy oraz naszej wiary. Dla bezpieczeństwa naszego i uczniów wszelkie materiały należy przekazywać poprzez szkołę lub rodziców. W załącznikach umieśćmy wiadomości dla uczniów.
Wydział Katechetyczny naszej Kurii Diecezjalnej na swojej stronie internetowej (katecheza.diecezja-pelplin.pl) przygotował dla katechetów wiele wskazań i podpowiedzi do pracy zdalnej z uczniami i młodzieżą, Wskazano m. in. na krótkie filmy edukacyjne o problemach związanych z wiarą, a portale internetowe przedstawiono jako narzędzie katechezy. Przykładowo dla młodzieży projekt „Katecheza bez granic” porusza różne zagadnienia dotyczące Biblii, prawd wiary, moralności czy sakramentów. Na szereg pytań związanych z tymi kwestiami próbują odpowiedzieć m.in. ks. Piotr Pawlukiewicz, o. Tomasz Nowak OP, bp Wiesław Śmigiel, s. Bogusława Wawrzyńczak CSCIJ, dr hab. Barbara Strzałkowska czy Paweł Głowacki. Z kolei projekt LIFE poruszana tematy aktualnie i ważne dla społeczeństwa takie jak: profilaktyka płodności, problem niepłodności, aborcja, eutanazja, rozwój życia w łonie matki, poronienia, antykoncepcja, naturalne rozpoznawanie płodności, edukacja seksualna itp. Pierwsze dwa odcinki dotyczą tematyki płodności: in vitro oraz naprotechnologii. To również idealny materiał do kształtowania postaw pro-life wśród młodzieży. Dlatego został do nich opracowany konspekt spotkania z młodzieżą, który można wykorzystać np. podczas lekcji WDŻ czy lekcji wychowawczej.
W oparciu o nagrania można zrealizować cele katechetyczne i zaproponować szereg aktywności dla młodzieży
Zachęcamy w tym czasie szczególnie do skorzystania z internetowych propozycji do pracy zdalnej ze swoimi uczniami:
– http://katechezanatana.pl – materiały i pomysły dla uczniów na trudne czasy
– https://www.katechizmy.com.pl/autoinstala…/joomla/publikacje
CEK – Centrum Edukacji Katechetycznej
CEK – zawiera liczne opracowania tematów religijnych, które można wykorzystać do pracy on-line lub przesłać uczniom do opracowania.
– http://www.ekatecheza.pl/index.php?page=pomoce-lekcyjne
E-katecheza.pl – proponuje katechetom min. pracę zdalną z uczniem: PRACA ZDALNA – WYKORZYSTAJ NASZĄ – LISTĘ NARZĘDZI ON-LINE.
– https://learningapps.org/index.php?category=87&s=
strona z różnego rodzaju zadaniami, ćwiczeniami i prezentacjami,
– https://www.facebook.com/groups/141678386304190/ Deogratias et consortes – grupa na Facebooku (trzeba się do niej zalogować, przyjęcia na bieżąco) wiele udostępnianych, ciekawych pomysłów na lekcje religii
– https://www.facebook.com/groups/katechezazpomyslem/?fref=nf profil na Facebooku katecheza z pomysłem (bardzo dużo ciekawych pomysłów)
– https://www.youtube.com/channel/UCjdkRgVRMRZ-ZetIJdgkTpg katecheza bez granic – celem projektu jest odpowiedź na kluczowe pytania związane z wiarą. Kolejne odcinki w soboty o 21.
– https://www.facebook.com/katechezadwazero/ Katecheza 2-0 – sporo ciekawych materiałów zdalnych
– https://www.facebook.com/groups/319427572094323/ – iKatecheza – Forum wymiany myśli i doświadczeń na temat wykorzystania TIK w edukacji
– https://wordwall.net/community?localeId=1045&query=Religia – portal z różnego rodzaju zadaniami ćwiczeniami na lekcje religii i nie tylko
– http://www.katechezadwazero.pl/?fbclid=IwAR3V21S3D9zbgfDVoUJIuHzx6DC84DfldkLDyVMJmjbXFTllrz8hfeMmaCI – katecheza2.0 – scenariusze lekcji i spotkania z młodzieżą
– https://www.youtube.com/channel/UCiPLXzpiYDU5yU5X5f0hp3w?fbclid=IwAR1Ys2Tt8TDeHblAYZ0wVFGRomYrHsOG2c5o6Aqm0tBodWBfulouUc_GGDY– filmoteka promyczka – różne ciekawe filmy o treści religijnej – można dostosować coś do aktualnych swoich potrzeb.
– https://www.youtube.com/playlist…
„Bliżej świętego”- to licząca dwadzieścia odcinków seria 10-minutowych filmów produkcji religia.tv. Składają się na nie pełne ciepła i humoru wspomnienia znajomych, przyjaciół i współpracowników Karola Wojtyły z czasów krakowskich.
– https://www.youtube.com/playlist…
Dziennik Dobrych Wiadomości – to cykl 12 filmów, które przedstawiają sylwetki różnych ludzi. Ukazują ich trudy i radości dnia codziennego.
Inne portale o tematyce katechetycznej i religijnej do wykorzystania w pracy zdalnej z dziećmi i młodzieżą. Na niektóre trzeba się bezpłatnie zalogować. Można wysłać prezentacje, filmy, skorzystać z materiałów, zadać pytania i zadania:
www.portalkatechetyczny.pl
www.ekatecheza.pl
www.kulkat.pl
www.katechizmy.com.pl
http://katechezawizualna.pl
https://www.jednosc.com.pl/strefakatechety/
www.katechizmy.pl
www.studniakatechety.blogspot.com
https://lutownica.dominikanie.pl/?category=katecheza&s=
– Polecamy również materiały z YouTube:
Dla młodzieży:
https://www.youtube.com/playlist… – 3 minutowy katechizm
https://www.youtube.com/playlist… Niecodzienny vlog
https://www.youtube.com/channel/UCFM8uu78FeIBksD2QLq44Qw – Kanał w koloratce:
https://straznicyslowa.pl – odniesienia do codziennej liturgii słowa
Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7365-katecheza-w-dobie-koronawirusa-ks-jan-doppke