W ramach przygotowania do Roku Świętego 2025 w lutym 2023 roku w parafiach diecezji pelplińskiej rozpoczęła się peregrynacja ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Maryja w swoim wizerunku oczekuje na odwiedziny w naszych domach.
Czym jest peregrynacja i dlaczego jest tak ważna? W Kościele rzymskokatolickim peregrynacja to uroczyste przenoszenie albo przewożenie w celach kultu religijnego obrazów, krzyży i relikwii. Może mieć ona charakter narodowy, a nawet międzynarodowy – tak na przykład dzieje się z figurą Matki Bożej Fatimskiej lub relikwiami św. Antoniego z Padwy – albo też lokalny, jak obecnie w naszej diecezji. Celem tego wydarzenia jest pobudzenie wiernych do większego zaangażowania się w życie wspólnoty i zachęta do praktyk religijnych. W ubiegłym roku biskup diecezjalny Ryszard Kasyna zaprosił do przeżycia peregrynacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w ramach naszej diecezji. Pisał: „Pragniemy jako wspólnota diecezji pelplińskiej przygotować się do przyszłorocznego Roku Świętego 2025, by stać się – zgodnie z hasłem wybranym przez papieża Franciszka – »Pielgrzymami nadziei« (…)”. Dla naszej diecezji jest to podwójne wydarzenie, ponieważ Maryja Matka Nieustającej Pomocy, której wspomnienie przypada 27 czerwca, z woli Stolicy Apostolskiej stała się główną patronką Kościoła pelplińskiego. Peregrynacja rozpoczęła się w święto Ofiarowania Pańskiego. (…)
ks. Waldemar Prondzinski
Więcej przeczytasz w 21. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [13 i 20 października 2024 R. XXXV Nr 21 (910)], str. 17-19.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.