W kalendarzu liturgicznym dzień 15 września jest wspomnieniem Matki Boskiej Bolesnej. Przypada ono bezpośrednio po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego, aby podkreślić nierozerwalną jedność Syna z Matką. To Ona towarzyszyła Mu od poczęcia aż do śmierci, nie odstępując na krok, aby wspierać Go swoją matczyną obecnością.
Bolejąca z cierpiącym Synem
Pod krzyżem Maryja stoi z odwagą, okazując Jezusowi macierzyńską miłość oraz uczestnicząc w Jego cierpieniach dla dobra ludzkości. Nikt nie opisze do końca bólu, jaki przeżywała, łącząc się z dramatem Jego śmierci, niezbędnym w Ojcowskim planie zbawienia. Odrobinę tej ofiarnej miłości możemy poznać poprzez analogię do rodzicielskich doświadczeń, gdy matka uczestniczy w cierpieniach swoich dzieci, próbując wszelkimi możliwymi sposobami im pomóc. Maryja natomiast obecna pod krzyżem, zgodnie z opisem Janowym, nie mówi nic, aby milczenie dopowiedziało głębię Bożego zamysłu, niepojętą nawet dla Niej. Brak zatem w Jej postawie zewnętrznego lamentu i załamania się – jest trwanie w miłosnej boleści Syna. Jej zaangażowanie pokazuje, jak wypełnić Boży plan. (…)
o. Paweł Warchoł
Więcej przeczytasz w 19. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [15 i 22 września 2024 R. XXXV Nr 19 (908)], str. 14-16.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.