Prymas Polski odnosząc się do opublikowanego 9 maja 2019 r. Motu Proprio „Vos estis lux mundi”, przyznał, że jego istotą są regulacje prawne dotyczące całego Kościoła katolickiego w zakresie działań podejmowanych w przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. W tym również regulacje odnoszące się do biskupów podejrzanych o przestępstwa bądź zaniedbania w tej materii.
Prymas, który jest Delegatem KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży wyjaśnił, że niezwykle potrzebne były takie „ogólnokościelne wytyczne”. Istnieją bowiem konferencje episkopatów, które w działaniach podejmowanych przeciw pedofilii są bardziej zaawansowane i już wypełniły wezwanie skierowane przez Jana Pawła II do opracowania wytycznych dotyczących postępowania kanonicznego wobec oskarżonych, są jednak również takie, które dotąd wytycznych nie mają.
Abp Polak wyjaśnił, że ogłoszone dziś Motu Propio definiuje dokładnie m.in. na czym polega przestępstwo przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą małoletnią, jakie obejmuje czyny i grupy osób, jakie procedury należy stosować przy przyjmowaniu zgłoszeń oraz jaką troską objąć osoby wykorzystane. „Jest to niezwykle ważny dokument dzięki któremu wszystkie dotychczasowe wytyczne stają się jednolitym prawem obowiązującym w Kościele katolickim (także katolickich obrządków wschodnich), na całym świecie”- skonstatował.
Dokument nie ogranicza się jednak do zebrania wytycznych, ale również, co jest nowością i czego dotąd nie było w regulacjach krajowych, zawiera procedury dotyczące działań, do których zobowiązuje kardynałów, patriarchów i arcybiskupów, a także wyższych przełożonych zakonnych (np. prowincjałów), w odniesieniu do biskupa oskarżonego o konkretne wykroczenia bądź zaniechanie wymaganych działań. Dotąd takich zapisów nie było.
„Choć ta sfera należy do Stolicy Apostolskiej – podkreślił Prymas – zgodnie z bezpośrednim zwierzchnictwem papieża nad biskupami, to nowością Motu Proprio jest dodanie prawnych regulacji dotyczących biskupów”. Wyjaśnił, że ukazane są w nim konkretne procedury wskazujące rolę arcybiskupa metropolity, który – ścisłe współpracując z Kongregacją Nauki Wiary Stolicy Apostolskiej – będzie wykonywał jej polecenia w odniesieniu do biskupa oskarżonego zarówno o konkretne wykroczenia jak i zaniedbanie bądź zaniechanie wymaganych działań”.
Abp Polak dodał, że dotychczas biskup diecezjalny podejmował działania odnośnie do księdza podejrzanego o przestępstwo. Musiał on zawiadomić Kongregację Nauki Wiary, a ta przekazywała mu instrukcje dotyczące dalszego postępowania z danym duchownym. Teraz arcybiskup metropolita będzie musiał w taki sam sposób postępować w przypadku oskarżenia biskupa z diecezji wchodzących w skład jego metropolii.
„Chciałbym podziękować Ojcu Świętemu za ten bardzo konkretny wyraz troski o Kościół, który nie jest tylko szczególną zachętą, ale daje konkretne narzędzia do bardzo praktycznego działania, które będą musiały być podjęte” – podsumował abp Polak.
KAI