Orszak Trzech Króli 2019

Już w najbliższą niedzielę w niezliczonej liczbie polskich miejscowości odbędą się największe Jasełka na świecie. 



Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

REKLAMA
 
Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.
 
We wszystkich miejscowościach Orszak jest organizowany lokalnie. Fundacja stara się, w jak największym stopniu, wspierać organizatorów, dostarczać im niezbędnej wiedzy oraz pomocy. Wytycza również główne kierunki, dba o przestrzeganie chrześcijańskiego charakteru wydarzenia oraz ma baczenie, aby inicjatywa nie była wykorzystywana w innych celach, w szczególności politycznych. Co do zasady, patronat nad Orszakiem Trzech Króli obejmują miejscowi przedstawiciele władz samorządowych oraz hierarcha kościelny.
 
Każda z miejscowości dodaje swój koloryt i tworzy własną historię. Przywracana jest tradycja wypiekania „szczodraków” – pieczywa obrzędowego przygotowywanego specjalnie dla kolędników np. w Kłodzku, w Chochołowie zaproszeni sąsiedzi z Suchej Hory zaśpiewają słowackie kolędy, w Świdnicy będą wspólnie kolędować katolicy i protestanci, Zgorzelec i Goerlitz to jeden Orszak w dwóch diecezjach i państwach. 
W kolejnych latach w całej Polsce na potrzeby organizacji Orszaku Trzech Króli powstało wiele organizacji: stowarzyszeń i fundacji, które przez cały rok podejmują różnego rodzaju inicjatywy wspierające miejscową wspólnotę.
 
Orszak to także towarzyszące wydarzenia edukacyjno-kulturalne. W celu dotarcia do wszystkich beneficjentów, fundacja inicjuje oraz organizuje konkursy promujące wartości kultury narodowej i chrześcijańskiej. Jest to najbardziej skuteczne narzędzie pozwalające dotrzeć do najmłodszych odbiorców: dzieci i młodzieży. Kolejne projekty pokazują, że ich wyobraźnia, inwencja i zaangażowanie nie znają granic. Wystarczy tylko dać im możliwość twórczego działania.
 
W wielu miejscach przygotowywane są koncerty kolęd, występy regionalnych kapel, różnorodne pokazy, konkursy na najpiękniejszą szopkę, betlejemską gwiazdę, najciekawsze, „tematyczne” przebranie.

 źródło: orszak.org 
fot: Krzysztof Mania

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *