Narodzenie Pańskie jest uroczystością nie tylko liturgiczną, ale i rodzinną. Dawniej święta te, zwane godami, rozpoczynały nowy rok. W nowszych czasach, także obecnie, mówi się często o Gwiazdce. Uroczystość ta ma charakter boski i ludzki zarazem. Pobożność ludowa podkreśla bardziej jej ludzką stronę, a pobożność liturgiczna – stronę boską. Z syntezy obu wytwarza się rodzinny nastrój pełnej majestatu religijnej uroczystości.
Początki uroczystości Bożego Narodzenia sięgają najprawdopodobniej drugiego dziesięciolecia IV wieku, kiedy reskrypt mediolański zagwarantował Kościołowi wolność. Wcześniej uroczystość ta była połączona z hołdem Trzech Mędrców, czyli Objawieniem Pańskim, obchodzonym 6 stycznia. Rodzi się pytanie: dlaczego na uroczystość Bożego Narodzenia wyznaczono dzień 25 grudnia? Starożytni dzień ten uważali za przesilenie zimowe i w pogańskim Rzymie obchodzono wówczas uroczystość zwaną Narodzinami Niezwyciężonego, to jest słońca. Kościół schrystianizował pogańskie uroczystości religijne, dając im wyższe znaczenie. (…)
ks. Augustyn Eckmann
Więcej przeczytasz w 26. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [22 i 29 grudnia 2024 R. XXXV Nr 26 (915)], str. 14-16.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.