26/2024

Uważaj na znaki! – Zofia Pomirska

„A to będzie znakiem dla was…” – chyba wszyscy znamy te słowa, które w Betlejem wypowiedział anioł do pasterzy. Znakiem może być osoba, czynność lub rzecz, poprzez którą dochodzimy do poznania innej, ukrytej rzeczywistości. Znak jednocześnie ukrywa i odsłania tę…

Szopka św. Franciszka – Adam Hlebowicz

Postać biedaczyny z Asyżu jest mocno związana z okresem Bożego Narodzenia. To on wzbogacony swoimi doświadczeniami z Ziemi Świętej postanowił pokazać ludziom na nowo narodziny Chrystusa, dając początek szopkom i jasełkom. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak…

W trosce o sztukę kościelną – ks. Piotr Moskal

Zadaniem sztuki kościelnej jest obrazowanie treści doktrynalnych religii. Musi więc być zgodna z doktryną religii. Jak uczy „Konstytucja o liturgii świętej” II Soboru Watykańskiego, sztuka ta ze swej natury nastawiona jest na „nieskończone piękno Boże”, które ma „w jakimś stopniu wyrazić ludzkimi środkami”.…

Kaszubski słownik Wielkopolanina – ks. Jan Walkusz

Naukowa rejestracja słownictwa kaszubskiego jest ściśle związana z procesem badań slawistycznych, których rozwój przypada na koniec XVIII w. Powstające w tym czasie pierwociny katalogowania słów używanych przez Kaszubów wzbogacone zostały wydatnie relacjami podróżników (np. uczonego szwajcarskiego Jana III Bernoulliego) odwiedzających…

Wigilia ’39, czyli woda  z octem i cebulą – Jan Hlebowicz

Bieda i głód. Tak wyglądało pierwsze Boże Narodzenie pod okupacją niemiecką. Zorganizowanie wieczerzy wigilijnej składającej się z tradycyjnych dwunastu potraw dla większości pozostawało jedynie marzeniem. Choinka była kilkanaście razy droższa niż przed wojną. Słodycze dla wielu były niemożliwym do zdobycia…

Zaproszenie od Jezusa – Krzysztof Tadej

Można go spotkać na dworcach, w podziemnych przejściach i wielu innych miejscach uważanych są za niebezpieczne. Tam szuka najbiedniejszych, cierpiących, pozostawionych samym sobie. Jedni nazywają go „Robin Hoodem Watykanu”, a inni „najdziwniejszym kardynałem w historii”. Ci drudzy pytają: „Czy ktoś…

Narodzenie Pana – ks. Augustyn Eckmann

Narodzenie Pańskie jest uroczystością nie tylko liturgiczną, ale i rodzinną. Dawniej święta te, zwane godami, rozpoczynały nowy rok. W nowszych czasach, także obecnie, mówi się często o Gwiazdce. Uroczystość ta ma charakter boski i ludzki zarazem. Pobożność ludowa podkreśla bardziej…