Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Od wielu lat jest w grupie największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Polsce i w Europie. W każdą środę, w lipcowe i sierpniowe wieczory, można delektować się pięknym brzmieniem organów i wsłuchiwać w muzyczne interpretacje w wykonaniu światowej klasy artystów.
Koncerty organowe w bazylice katedralnej w Pelplinie wpisały się już na stałe w wakacyjny pejzaż miasteczka. To prawdziwa uczta dla melomanów, choć nie tylko. W muzyce jest bowiem coś z Norwidowskiego „kształtu miłości”, co budzi refleksję, często głębszą i inspirującą. Być może za sprawą tego iście „królewskiego instrumentu”, jakim są organy, łatwiej dotykać transcendencji…
Od początku Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko mediów, ale przede wszystkim miłośników i sympatyków muzyki organowej. Znawcy jednogłośnie podkreślają, że główne organy w pelplińskiej katedrze są jednym z najlepszych tego typu instrumentów w Polsce, natomiast artyści, którzy mieli okazję tu koncertować, uznają go za brzmieniowy fenomen. Z kolei organy barokowe, znajdujące się w bocznej nawie bazyliki, uznane zostały za jeden z najwspanialszych i najokazalszych instrumentów tego typu na świecie.
Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré, działająca od 2003 roku, która w bieżącym roku obchodzi 15-lecie nieprzerwanej i czynnej działalności. Dyrektorem i pomysłodawcą muzycznego wydarzenia jest aktywnie koncertujący na całym świecie organista Gedymin Grubba, który w 2016 roku obchodził 20-lecie pracy artystycznej. Sam przepada za muzyką romantyczną, szczególnie za francuską muzykę tego okresu.