Dzień powszedni (25.06.2024, Wtorek)

Liturgia słowa: 2 Krl 19, 9b-11. 14-21. 31-35a. 36; Ps 48 (47), 2-3b. 3c-4. 10-11 (R.: por. 9d); J 8, 12; Mt 7, 6. 12-14.

REKLAMA

(Mt 7, 6. 12-14 – z Biblii Tysiąclecia)

6 Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały.

Złota zasada postępowania

12 Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy.

Ciasna brama

13 Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. 14 Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!

Rozważanie:

Już 30 lat przed narodzeniem Jezusa żył w Jerozolimie i nauczał słynny rabin Hillel. Uczył również za czasów Jezusa. Jest ciekawa anegdota o nim. Pewnego razu student zapytał rabina Hillela, czy mógłby wytłumaczyć mu całe Prawo w czasie, gdy on będzie stał na jednej nodze. Kiedy student stanął na jednej nodze, rabin Hillel powiedział: „To, co nie podoba się tobie, nie czyń innym”. Uśmiechnął się i dodał: „To jest całe Prawo, pozostałość to tylko komentarz”.
Hillel był dziadkiem rabina Gamaliela, który był nauczycielem św. Pawła (zob. Dz 22,3). Jezus był też rabinem. Znał Prawo innych rabinów, na pewno słyszał też o rabinie Hillelu.
W dzisiejszej Ewangelii Jezus streszcza w ten sam sposób Prawo co Hillel, choć ujmuje to w odwrotny sposób: „Wszystko […], co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie” (Mt 7,12). To zdanie jest dziś znane jako „złota reguła”. Powinna one być podstawą dla wielu naszych decyzji. Nie jest ważne, w jakiej formie ją powiemy: w sformułowaniu rabina Hillela czy Jezusa. Nasze postępowanie nie będzie zależało od tego, jak ją wypowiemy, ale jak nią będziemy żyć. Prośmy dziś Jezusa o zdolność dobrego zrozumienia tego zalecenia i o chęć życia nim na co dzień.

Źródło: ks. Władysław Biedrzycki MSF, „Ewangelia w liturgii i życiu”, Pelplin 2011

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *