Św. Alojzego Gonzagi – zakonnika, wspomnienie (21.06.2024, Piątek)

Liturgia słowa z piątku: 2 Krl 11, 1-4. 9-18. 20a; Ps 132 (131), 11. 12. 13-14. 17-18 (R.: por. 13); Mt 5, 3; Mt 6, 19-23.

REKLAMA

(Mt 6, 19-23 – z Biblii Tysiąclecia)

Dobra trwałe

19 Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. 20 Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. 21 Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.
22 Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. 23 Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność!

Rozważanie:

Słowa Jezusa skierowane do nas dziś w Ewangelii skłaniają do postawienia sobie pytania: Gdzie jest mój skarb? Albo, jak jest dziś modne: Gdzie są moje wartości? Możemy odkryć nasz skarb, pytając samych siebie, w jaki sposób spędzamy czas, na co wydajemy pieniądze i co czyni nas szczęśliwymi, lub jaki cel ma każde nasze przedsięwzięcie. Nasze konta bankowe, lista naszych zajęć i nasze rozrywki mówią o naszych wartościach. Jeżeli nasz skarb jest na tej ziemi, zadowolenie, jakie ona nam daje, jest bardzo ograniczone. Jednym z największych powodów niezadowolenia jest właśnie ten, że nasze serce jest przywiązanie do skarbu, który nie trwa długo.
W Ewangelii słowo „skarb” jest użyte trzy razy. Jaki skarb zaleca nam Jezus? Skarb dobrych uczynków: miłosierdzia, wspaniałomyślności, posługi, itd. Serce ludzkie tęskni za czymś, co jest sensem życia. Tym sensem życia musi być osobiste zjednoczenie z kimś, kto daje pewność. Takie zjednoczenie jest możliwe tylko z Bogiem – tylko On bowiem spełnia założone wyżej kryterium: tylko ON daje bezgraniczną i stuprocentową pewność. W Nim człowiek, poprzez dobre uczynki, odnajdzie siebie. Jeżeli nasza wizja życia jest spaczona przez zbytnie skoncentrowanie się na posiadaniu dóbr materialnych, oddalamy się od Boga, krocząc powoli w ciemności. To pozbawia nas drogocennego skarbu.

Źródło: ks. Władysław Biedrzycki MSF, „Ewangelia w liturgii i życiu”, Pelplin 2011

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *