Dzień powszedni, albo Św. Piotra Klawera, prezbitera (09.09.2019, Poniedziałek)

Czytania: Kol 1,24 – 2,3; Ps 62 (61), 6-7. 9 (R.: por. 7a); Por. J 10,27; Łk 6,6-11

REKLAMA


(Łk 6,6-11 – z Biblii Tysiąclecia)

Uzdrowienie w szabat

6 W inny szabat wszedł do synagogi i nauczał. A był tam człowiek, który miał uschłą prawą rękę. 7 Uczeni zaś w Piśmie i faryzeusze śledzili Go, czy w szabat uzdrawia, żeby znaleźć powód do oskarżenia Go. 8 On wszakże znał ich myśli i rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Podnieś się i stań na środku!» Podniósł się i stanął. 9 Wtedy Jezus rzekł do nich: «Pytam was: Czy wolno w szabat dobrze czynić, czy wolno źle czynić; życie ocalić czy zniszczyć?» 10 I spojrzawszy wkoło po wszystkich, rzekł do człowieka: «Wyciągnij rękę!» Uczynił to i jego ręka stała się znów zdrowa. 11 Oni zaś wpadli w szał i naradzali się między sobą, co by uczynić Jezusowi.


Rozważanie:

Jezus uczynił wiele cudów w synagodze. Cud opisany w dzisiejszej Ewangelii, dokonany też w synagodze w szabat, miał na celu udzielenie pomocy człowiekowi niepełnosprawnemu. Udzielona pomoc nie była jednak konieczna natychmiast i dlatego była niezgodna z przepisem prawnym.
Można powiedzieć, że człowiek, który doznał pomocy od Jezusa, był rzeczywiście szczęśliwcem. Zdecydował się przyjść do synagogi właśnie w tym, a nie innym dniu, by oddać chwałę Bogu. Nie prosił jak inni o swe uzdrowienie. Jezus nie tylko zauważył jego uschłą rękę, ale był świadomy przewrotnych myśli faryzeuszy i uczonych w Piśmie. W obecności wszystkich przywrócił władzę uschłej ręce. Była to nieoczekiwana odpowiedź Boga na zanoszone przez kalekę modlitwy.
Często przychodzimy do kościoła, aby przedstawić Bogu nasze modlitwy i oddać Mu cześć. I teraz także stoimy przed Bogiem. Czy jest w nas coś, co powinno być uleczone lub poprawione? Przedstawmy Bogu naszą osobę, nasz umysł i naszą duszę. Nie prośmy o natychmiastowe uleczenie, niech Bóg sam poprawi wszystko, co jest w nas niedoskonałe. Kiedykolwiek bowiem stajemy przed Bogiem i prosimy z wiarą, On zawsze nas błogosławi i uzdrawia nasze braki.


Źródło: ks. Władysław Biedrzycki MSF, „Ewangelia w liturgii i życiu”, Pelplin 2013

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *