Dzień powszedni (26.11.2021, Piątek)

Liturgia słowa: Dn 7, 2-14; Ps Dn 3, 77-78a i 79a. 80a i 81a i 82 (R.: por. Dn 3, 57); Łk 21, 28; Łk 21, 29-33.

REKLAMA


(Łk 21, 29-33 – z Biblii Tysiąclecia)

Przykład z drzewa figowego

29 I powiedział im przypowieść: «Patrzcie na drzewo figowe i na inne drzewa. 30 Gdy widzicie, że wypuszczają pączki, sami poznajecie, że już blisko jest lato. 31 Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, iż blisko jest królestwo Boże. 32 Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się wszystko stanie. 33 Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą.


Rozważanie:

Obraz drzewa figowego zapowiadającego przyjście wiosny nie jest zbyt bliski naszej wyobraźni. Bliski był jednak słuchającym Jezusa. Drzewo figowe jest jednym z nielicznych drzew w Palestynie, które zrzucają liście na zimę. Wygląda ono wtedy bardzo smutnie. Można powiedzieć, że żadne drzewo w Palestynie nie wydaje się być tak obumarłe w czasie zimy jak właśnie drzewo figowe.
Z drugiej strony jest to jedno z drzew, które powrotem liści i owoców najżywiej zwiastuje nadejście wiosny. Dlatego Jezus zachęca słuchających Go, aby obserwowali je dobrze i przez to uczyli się nie tylko rozpoznawać zmianę pory roku, ale także rzeczy duchowe. Mówi, że słowo Boże jest podobne do drzewa figowego. Może wydawać się niepociągające, a nawet bez życia. W rzeczywistości jest ono dynamiczne i może się wypełnić w chwili, gdy się tego najmniej spodziewamy.
Słowo Boże będzie ciągle trwało i przynosiło owoce. To nie oznacza jednak, że można pozostawić przyszłość samą sobie i bezczynnie przyglądać się realizacji słowa Bożego. Słowo Boże realizuje się przez nas i w naszym życiu. Naszym życiem mamy świadczyć o obecności królestwa Bożego na ziemi i o jego pełnej realizacji w przyszłości.

Źródło: ks. Władysław Biedrzycki MSF, „Ewangelia w liturgii i życiu”, Pelplin 2013


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *