Droga Redakcjo!

Jestem po rozwodzie, bo moje małżeństwo już dawno legło w gruzach. Nie mam dzieci i z byłym mężem nie utrzymuję żadnych kontaktów. W ogóle to ja nie chciałam wychodzić za mąż. Uważam, że do ślubu zostałam zmuszona przez namowy moich rodziców, zwłaszcza matki, która widziała w moim byłym mężu idealnego kandydata. Zawsze byłam uległa mojej mamie. Słuchałam jej we wszystkim. Dzisiaj widzę, że to ona podejmowała za mnie nawet te najważniejsze decyzje. Podobnie było z wyborem kierunku studiów. Czy moje małżeństwo zawarte pod przymusem, o czym jestem przekonana, można unieważnić nawet po 17 latach?

Monika Z. (nazwisko i adres do wiadomości Redakcji)

Droga Redakcjo!

Po lekturze artykułu o stwardnieniu rozsianym i wpływie tej choroby na ważność zawieranego małżeństwa zdecydowałam się na zadanie pytania. Byłam świadkiem, jak osoby cierpiące na różne schorzenia zawierały związki małżeńskie. Pracuję w ośrodku, gdzie przebywają takie osoby, w tym chorzy psychicznie. Chodzi mi natomiast o upośledzenie umysłowe. Czy osoba z upośledzeniem umysłowym może zawrzeć w Kościele ważne sakramentalne małżeństwo? Spotkałam się z opinią, że Kościół stanowczo zabrania zawierania takich małżeństw.

Do Redakcji Pielgrzyma!

Pamięć o świętych i błogosławionych jest zawsze żywa. Dzieje się tak m.in. dlatego, że w kościołach możemy spotkać ich relikwie. Skąd w ogóle wzięła się praktyka, aby czcić relikwie – doczesne ludzkie szczątki?

Do Redakcji Pielgrzyma!

Mój ksiądz proboszcz powiedział, że otrzymał w swoim życiu kilka dekretów. Chodzi chyba o to, że wcześniej był wikariuszem w różnych parafiach. Wiem, że dekrety wydawane są przez władze państwowe, którymi coś się rozporządza i ustanawia. Czy w Kościele jest podobnie? Jak to rozumieć?

Droga Redakcjo!

Co to właściwie jest odpust za zmarłych? Czy jest on czymś w rodzaju sakramentu pokuty i pojednania, czyli spowiedzi odbytej w miejsce zmarłych, którzy sami przecież już nie mogą się wyspowiadać? Proszę o przypomnienie, jak się go uzyskuje?

Droga Redakcjo!

Bardzo zainteresował mnie artykuł o niedojrzałym zachowywaniu się a zawarciu małżeństwa, który jakiś czas temu ukazał się na łamach „Pielgrzyma”. Chciałabym poruszyć podobny problem, gdzie jednak niedojrzałe i nieprawidłowe zachowywanie się jest wynikiem choroby. Mój były mąż chorował na stwardnienie rozsiane, o czym dowiedziałam się po zawarciu z nim małżeństwa, które okazało się niemożliwe do utrzymania. Czy można zatem stwierdzić, iż był on niezdolny do zawarcia małżeństwa? Czy mam jakieś szanse na stwierdzenie jego nieważności?

Do Redakcji Pielgrzyma!

Prawo cywilne chroni instytucję małżeństwa. Nie można na przykład uzyskać rozwodu z byle jakiego powodu. Interesuje mnie, czy także prawo Kościoła chroni w jakiś sposób sakramentalne małżeństwa?

Do Redakcji Pielgrzyma!

Ostatnio w mediach dość często mówi się o szybkim udzieleniu unieważnienia małżeństwa w Kościele. Jestem tym zainteresowana, bo mnie bezpośrednio to dotyczy. Czy powodem otrzymania takiego unieważnienia może być fakt, iż mój były mąż, zawierając małżeństwo, zataił przede mną swoją kryminalną przeszłość i pobyt w więzieniu? Proszę o jednoznaczną odpowiedź.

Droga Redakcjo!

Bardzo współczuję mojej sąsiadce i chciałabym jej jakoś pomóc. Jej 25-letni syn, od jakiegoś czasu ma problemy z hazardem. Sąsiadka nie wie, czy jest to już uzależnienie czy jeszcze nie, próbuje rozmawiać z synem, ale on nie podejmuje tematu, bagatelizuje jej obawy.
Chłopak zerwał kontakty z przyjaciółmi, nawiązał nowe znajomości i chyba zaczyna pożyczać pieniądze. Zastanawiamy się wspólnie, czy hazard jest grzechem. Ciekawi mnie czy Biblia mówi coś na ten temat? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Barbara B. (nazwisko i adres do wiadomości Redakcji)

Droga Redakcjo!

Żyję w związku cywilnym, ponieważ moja żona wcześniej zawarła ślub kościelny i rozwiodła się po 6 miesiącach jego trwania. Jej poprzedni mąż okazał się psychopatą. Z tego związku nie posiada żadnego potomstwa. Obecnie tworzymy udaną rodzinę, wychowując po katolicku naszą córeczkę. Oboje pochodzimy z rodzin katolickich i w tym duchu zostaliśmy wychowani. Z miasta przeprowadziliśmy się na wieś. W czasie kolędy przedstawiliśmy ks. proboszczowi naszą sytuację. Po tym fakcie, kiedy chcieliśmy przystąpić do Komunii św., proboszcz zabronił nam tego, choć moja żona jest przekonana, że jej poprzednie małżeństwo w ogóle nie zaistniało.

Droga Redakcjo!

Moje małżeństwo rozpadło się po czterech latach. Zawierałam je jako młoda osoba i uważam,
że nie byłam wtedy dojrzała, miałam zaledwie osiemnaście lat. Nie zdawałam sobie sprawy z obowiązków, jakie wynikają z zawarcia małżeństwa. Czy w mojej sytuacji mogę starać się w Sądzie kościelnym o stwierdzenie nieważności tego małżeństwa? Obecnie żyję w związku cywilnym i razem z mężem wychowujemy naszych dwóch wspaniałych synów. Do pełni szczęścia brakuje nam zawarcia małżeństwa kościelnego i możliwości przystępowania do Komunii św.

Do Redakcji Pielgrzyma!

Przy udzielaniu niektórych sakramentów, np. namaszczenia chorych, wymaga się użycia świętego oleju. Skąd ksiądz bierze taki olej? Wydaje mi się, że powinien on być poświęcony.  Czy ksiądz może sam poświęcić zwykły olej?

Do Redakcji Pielgrzyma!

Bardzo często słyszymy, że Konferencja Episkopatu Polski podjęła jakąś uchwałę, a w niedziele od czasu do czasu wysłuchujemy listów pasterskich biskupów zebranych na kolejnej konferencji. Czym właściwie jest Konferencja Episkopatu?

Droga Redakcjo!

Kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej wywołała w naszej rodzinie dyskusję na temat zmartwychwstania tych, którzy zginęli i ich ciała zostały poddane kremacji, np. w obozie koncentracyjnym. Zresztą także dzisiaj coraz częściej zdarza się, że wierni wyrażają zgodę, aby po śmierci ich zwłoki zostały poddane kremacji.
W ogóle jaka jest opinia Kościoła katolickiego na temat kremacji zwłok? Czy można odmówić pogrzebu kościelnego osobom, które chcą, aby po śmierci ich szczątki doczesne zostały poddane kremacji? Co z ich zmartwychwstaniem? Proszę o krótki komentarz.

Maria M. (nazwisko i adres do wiadomości Redakcji)

Droga Redakcjo!

Wakacje dawno minęły, a ja właśnie o czas urlopowy chciałabym zapytać. W tym roku moi synowie, którzy w rodzinnej parafii są ministrantami i zawsze uczestniczą w niedzielnej Mszy św., byli na koloniach nad morzem. W tym czasie, jak mi opowiadali po powrocie, organizatorzy kolonii właśnie w niedzielę wymyślali różne zajęcia w terenie, co uniemożliwiało im pójcie do kościoła na Mszę św. Jakoś tak wewnętrznie nie mogę się pogodzić z takim postępowaniem. Uważam je za krzywdzące i niesprawiedliwe.
Proszę o krótki komentarz. Może istnieją jakieś regulacje prawne gwarantujące dzieciom wypoczywającym na koloniach uczestnictwo w praktykach religijnych?

Izabela W. (nazwisko i adres do wiadomości Redakcji)

Droga Redakcjo!

Już po raz drugi w życiu byłam świadkiem następującego zdarzenia w kościele: trwała Msza św., ksiądz wygłaszał homilię, której wszyscy w ciszy i skupieniu słuchali. Naraz w ławkach środkowej nawy zaczął się ruch, nerwowe rozmowy, wreszcie wybiegła stamtąd osoba z telefonem komórkowym przy uchu. No tak – pomyślałam – pewnie ktoś źle się poczuł. Faktycznie, wkrótce wyniesiono na powietrze starszą kobietę, za nią kilka krzeseł, na których ją położono. Po chwili usłyszeliśmy sygnał karetki pogotowia. Przez cały ten czas ksiądz mówił swoje kazanie. Zastanowiłam się – a gdyby ta kobieta w tym momencie umierała, gdyby potrzebna jej była bezpośrednia rozmowa z kapłanem? Czy jednak któryś z księży celebrujących Mszę (niekoniecznie ten, który mówi kazanie) w takiej sytuacji nie powinien podejść, zareagować, zachować się mniej więcej tak jak przy wypadku drogowym? Wdzięczna będę za odpowiedź.

Emilia K. (nazwisko i adres do wiadomości Redakcji)

Droga Redakcjo!

Skąd właściwie wziął się pomysł celibatu księży? Przecież apostołowie, pierwsi uczniowie Chrystusa, a wśród nich św. Piotr, byli mężczyznami żonatymi. Dlaczego zatem obowiązuje on we współczesnym świecie?

Droga Redakcjo!

Dlaczego księża mają inne modlitewniki niż wszyscy pozostali wierni, tzw. brewiarze?
Czy świeccy też mogą odmawiać brewiarz?

Do Redakcji Pielgrzyma

Niedawno odbył się pogrzeb mojej babci. W czasie mszy św. pogrzebowej ksiądz w piękny sposób mówił o jej głębokiej wierze, bo rzeczywiście taka było. Niemniej jednak w czasie ostatniej wizyty nie udzielił już jej sakramentu wiatyku. Trochę mi żal, bo babcia zawsze czekała na księdza z Komunią św.

Do Redakcji Pielgrzyma!

Nasz ksiądz proboszcz jest jednocześnie dziekanem. Co to właściwe znaczy? Czy w związku z tym ma on jakieś inne, szczególne obowiązki? Czy jest on przełożonym innych proboszczów sąsiednich parafii?

Droga Redakcjo!

Chciałabym poruszyć następujący problem: kilka lat temu zawarłam związek cywilny, który zakończył się rozwodem. Byłam wtedy niewierzącą, choć ochrzczoną osobą. Nie zawarłam ślubu kościelnego. Po rozwodzie przeżyłam coś w rodzaju nawrócenia, związałam się z ruchem charyzmatycznym, gdzie poznałam mojego narzeczonego. Teraz chcę zawrzeć z nim małżeństwo w Kościele. Nasz ksiądz początkowo się zgodził, ale potem stwierdził, że abym mogła zawrzeć małżeństwo w Kościele, w mojej sytuacji muszę uzyskać zgodę biskupa. Proszę o wyjaśnienie.

Droga Redakcjo!

Mam pytanie dotyczące diakonatu stałego. Kim właściwie jest diakon stały? W mojej rodzinie mój brat jest księdzem i przedtem też był diakonem, ale następnie przyjął święcenia kapłańskie. Czy diakon stały to ktoś, kto nie przyjął święceń kapłańskich?

Do Redakcji Pielgrzyma!

W „Spotkaniach z teologiem” pojawiają się różne artykuły na temat sakramentów: chrztu, bierzmowania, małżeństwa, itd. Jak dotąd, nie padła jeszcze odpowiedź, czym sakrament jest w swej istocie. Wiem, że sakramentów jest siedem, ale jak się je właściwie definiuje?

Droga Redakcjo!

Pisze do was wiele osób, więc i ja się odważyłem. Moje pytanie jest krótkie: ile razy w ciągu tego samego dnia można przystąpić do Komunii św.? Mnie uczono, że tylko raz. Później zezwalano na Komunię św. dwukrotną w Boże Narodzenie, tzn. w czasie pasterki i tego samego dnia w pierwsze święto. Słyszę jednakże dzisiaj i nawet znam takie osoby, które do Komunii św. przystępują więcej razy. Jak to jest naprawdę?

Krzysztof K. (nazwisko i adres do wiadomości Redakcji)

Droga Redakcjo!

Wiosną przyszłego roku zamierzam zawrzeć ślub konkordatowy. Wiem, że wszystkie formalności w biurze parafialnym i w USC trzeba załatwiać odpowiednio wcześniej. Mam jednak problem z jednym świadkiem, moim bratem. Chciałbym, aby to on z siostrą mojej narzeczonej był świadkiem ślubu, jednak brat nie ma jeszcze skończonych osiemnastu lat.
Proszę o odpowiedź, czy świadkiem ślubu może być osoba niepełnoletnia?

Michał R.
(Nazwisko i adres do wiadomości Redakcji)

Do Redakcji Pielgrzyma!

Ludzie mówią sobie sakramentalne tak, zakładają rodziny – po co? Czy chodzi tylko o prokreację i wychowanie potomstwa? Bo chyba w tym celu zmierza także aktualna polityka. Gdzieś w tym wszystkim gubi się człowieka, który decyduje się na zawarcie małżeństwa i założenie rodziny. Czy w ogóle nie liczy się jego szczęście?

Droga Redakcjo!

Zwracam się z ważnym dla mnie pytaniem. Jestem panną, stanu wolnego, a mój mąż jest po rozwodzie, ale oboje jesteśmy katolikami. Jego małżeństwo, które zawarł w Kościele, rozpadło się po niecałym roku. Chcę dodać, że z tego związku nie ma on żadnego potomstwa. Zawarliśmy cywilny związek małżeński i tworzymy udaną rodzinę, wychowując troje naszych dzieci. Do pełni szczęścia brakuje nam zawarcia ślubu kościelnego, byśmy mogli przystępować do Komunii św. Czy istnieje zatem możliwość zawarcia małżeństwa jednostronnie, skoro mój mąż ze względu na poprzednie małżeństwo kościelne nie może zawrzeć kolejnego związku sakramentalnego? Spotkałam się z różnymi opiniami na ten temat. Proszę o jednoznaczną odpowiedź, jakąś poradę, co zrobić w tej sytuacji.

Droga Redakcjo!

Uważam, że powinno się jasno powiedzieć, jak można i powinno się przyjmować Komunię św. – na rękę czy bezpośrednio do ust? W pozycji klęczącej czy stojącej? Przyznaję, że trochę mnie to drażni. Czy ksiądz może odmówić udzielenia Komunii św. na rękę, jednocześnie niejako wymuszając, by wierny przyjął ją bezpośrednio do ust? Proszę o jasną odpowiedź.

Do Redakcji Pielgrzyma!

Nigdy nie miałem problemów z zaakceptowaniem faktu, że prawo świeckie ma jakiś wpływ na instytucję małżeństwa i rodziny. Chodzi przecież o prawne uregulowanie kwestii związanych z pochodzeniem potomstwa, nazwiskiem, sprawami spadkowymi i związanymi
z dziedziczeniem. Nie rozumiem natomiast, dlaczego Kościół uzurpuje sobie władzę nad małżeństwem i rości sobie prawo do ingerowania w nie?

Droga Redakcjo!

Żyję w związku małżeńskim z mężem wyznania ewangelicko-augsburskiego. Tworzymy zgodną rodzinę. Ja zachowałam swoją wiarę katolicką, podobnie jak mąż swoją. Mam jednakże problem. Mój znajomy ksiądz katolicki, a właściwie jeszcze chyba student seminarium duchownego, powiedział mi, że popadłam w surową karę ekskomuniki, bo moje dzieci zostały ochrzczone w wierze kościoła ewangelicko-augsburskiego. Wiem, że przed zawarciem ślubu podpisywałam nawet takie zobowiązania, że zrobię wszystko, by dzieci ochrzcić i wychować w wierze katolickiej. Wyszło inaczej.
Mimo tego jakoś nie mam wyrzutów sumienia. Jak jest rzeczywiście? Czy w oczach Kościoła popełniłam jakieś niewybaczalne zło?

Ingryda B.