Ta wizyta ma wymiar historyczny, religijny i ludzki

Historyczny, religijny i ludzki wymiar wizyty Ojca Świętego w swej ojczyźnie podkreślił prezydent Iraku, Barham Salih. W imieniu władz cywilnych i religijnych, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, przedsiębiorców, życia społecznego i świata kultury skierował on do papieża Franciszka słowa powitania podczas spotkania w pałacu prezydenckim w Bagdadzie.

REKLAMA


„Dziękuję za przyjęcie naszego zaproszenia i za chęć złożenia tej wizyty, której wymiar historyczny, religijny i ludzki doceniamy, a która jest dowodem troski Waszej Świątobliwości o Irak” – stwierdził prezydent Salih. Zaznaczył, że już podczas wcześniejszych rozmów z Ojcem Świętym w Watykanie mógł się przekonać o wielkiej trosce Franciszka o ten kraj a także zainteresowanie panującą w nim sytuacją. Podkreślił dumę swych rodaków z obecności papieża, pomimo zaleceń, aby odłożyć wizytę ze względu na pandemię a także trudnych warunków, w jakich znajduje się Irak.

Prezydent Salih przypomniał, że w jego ojczyźnie żywa jest tradycja zgodnego współżycia wyznawców różnych religii i osób różnych kultur czy przynależności etnicznej. Dodał, że w okresie niedawnej wojny z terroryzmem można było doświadczyć współpracy osób różnych wyznań w odbudowie zniszczonych świątyń, czy domostw. Zaznaczył, że historia stanowi inspirację do pokojowego współżycia, ludzkiej miłości i braterstwa.

Iracki przywódca nie krył obaw z panujących skłonności, by przeciwstawiać jednych ludzi innym, braku tolerancji i poszanowania istniejących różnic. Zaznaczył, że postawy takie podsycają terroryzm i pobudzają do przemocy, uciekając się do wymówek, które nie mają nic wspólnego z wiarą religijną. Zaapelował o zwalczanie ideologii skrajnych, wykorzenianie źródeł terroryzmu, aby górę wzięły wartości współistnienia i różnorodności, by stały się one elementem siły i spójności społecznej. „Umocnienie tych wartości stało się pilną potrzebą w naszym dzisiejszym świecie i jest to najlepszy dar, jaki możemy uczynić dla przyszłości naszych nowych pokoleń” – stwierdził prezydent Salih.

Prezydent Iraku przypomniał dramatyczne dzieje najnowsze swej ojczyzny, naznaczone wojnami i uciskiem, w tym wojną z terroryzmem. Zaznaczył, że do wyzwań czasów obecnych należą: „reforma strukturalna systemu rządów w naszym kraju, postęp w budowaniu i umacnianiu sprawiedliwości społecznej, zapewnienie możliwości pracy dla naszej młodzieży, potwierdzenie bezpieczeństwa i wolności oraz umocnienie suwerenności kraju”. Podkreślił również konieczność pełnienia przez Irak swej roli w regionie, jako pomostu na rzecz komunikacji i współpracy, budowania systemu opierającego się na poszanowaniu suwerenności, praw człowieka i integracji gospodarczej. „W naszym regionie są kraje, w których traci się ludzkie życie i budynki, a są także inne, które tracą pieniądze. Wszyscy tracą w tym mrocznym chaosie, a nie ma rozwiązania poza dialogiem i współpracą na rzecz wspólnego bezpieczeństwa i praw naszych obywateli” – powiedział iracki przywódca.

Prezydent Salih podkreślił także rolę chrześcijan na Bliskim Wschodzie i wyraził przekonanie, że ich migracja będzie miała katastrofalne skutki dla tego regionu. „Nie można sobie wyobrazić Bliskiego Wschodu bez chrześcijan” – zaznaczył. Dodał, że konieczne jest stworzenie w całym regionie warunków, które umożliwiły by im powrót do swej ojczyzny.

„My, potomkowie proroka Abrahama, wyznawcy religii Abrahamowych, Irakijczycy i inni, nie możemy zaakceptować, aby w imię religii praktykowano terroryzm i ekstremizm, nie możemy też zaakceptować niesprawiedliwości, ponieważ Irak zasługuje na to, co najlepsze i na obiecującą przyszłość dla wszystkich swoich dzieci. Irakijczycy zasługują na więcej niż ich stan obecny, w kraju obdarzonym zasobami i uprzywilejowaną pozycją, która pozwala mu być obszarem bezpieczeństwa, stabilności i pokoju” – stwierdził prezydent Iraku. Jednocześnie wyraził poparcie dla idei stworzenia płaszczyzny dialogu religii Abrahamowych, z udziałem przedstawicieli Stolicy Apostolskiej, a także ważnych instytucji islamskich.

„Ojciec Święty, leczymy nasze rany, a Ty, Ojcze Święty, leczysz je wraz z nami. Dziękuję za hojność tej historycznej wizyty i za to, co Wasza Świątobliwość czyni dla dobra człowieka na ziemi” – powiedział na zakończenie swego wystąpienia prezydent Barham Salih.


Źródło: https://ekai.pl/prezydent-iraku-do-papieza-ta-wizyta-ma-wymiar-historyczny-religijny-i-ludzki/
Fot. Vatican Media

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *