Łeba: zainaugurowano Rok św. Jakuba w diecezji pelplińskiej

25 lutego, podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny odbyła się inauguracja Roku św. Jakuba w diecezji pelplińskiej. Główny celebrans na zakończenie liturgii wręczył księżom proboszczom parafii, którym patronuje św. Jakub Starszy “laski św. Jakuba”.

REKLAMA


Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
ks. Tomasz Syldatk – Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Pelplinie
– Słowo wstępne Biskupa Pelplińskiego
– Homilia Biskup Pelplińskiego Ryszarda Kasyny
– ks. kan. Zenon Myszk, proboszcz parafii św. Jakuba w Łebie
– Słowo kończące Biskupa Pelplińskiego

Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/8547-w-lebie-zainaugurowano-rok-sw-jakuba-w-diecezji-pelplinskiej


25 lutego br., uroczystą Mszą św. w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Łebie został uroczyście zainaugurowany Rok Święty Jakubowy w Diecezji Pelplińskiej.

Do wspólnej koncelebry, której przewodniczył Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna, stanęli proboszczowie jakubowych parafii z naszej diecezji oraz kapłani dekanatu łebskiego. Wokół pięknego kamiennego ołtarza zgromadzili się również reprezentanci kapituł, bractw, stowarzyszeń i innych grup szerzących kult św. Jakuba na terenie naszej diecezji, delegaci instytucji i podmiotów diecezjalnych i samorządowych powołani do koordynacji jakubowych działań oraz wierni świeccy z różnych zakątków naszej diecezji.

Zgromadzonych uczestników liturgii przywitał ks. Tomasz Syldatk, delegat Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej ds. jakubowych. „Wpisując się w piękną, wielowiekową tradycję, stajemy dziś w szeregu ludzi Kościoła; stajemy u progu, już 120 Świętego Roku Jakubowego. Stajemy tu, nieopodal brzegu Bałtyku, niejako na progu naszej diecezji. […] Ten święty, Boży czas, ma sprowokować w nas nie tylko odkrycie na nowo szlaku Camino, prowadzącego nas do grobu św. Jakuba w dalekiej Hiszpanii, ale pewnie także, a może przede wszystkim, odkrycie na nowo naszej tożsamości – pielgrzymów zmierzających ku wieczności” – mówił ks. Tomasz.

Temat życiowej wędrówki człowieka, która wybrzmiewa szczególnie w okresie Wielkiego Postu, pojawił się również w okolicznościowej homilii Biskupa Ryszarda Kasyny. „Modlitwa, post i jałmużna, to trzy ścieżki, które powinny nas w tym czasie prowadzić”  – mówił Biskup Ordynariusz, w szczególny sposób odnosząc się do modlitwy, która powinna być pokorna i prowadząca poprzez post do jałmużny pełnej miłosierdzia.

Szczególnym, bardzo podniosłym momentem Inauguracji Świętego Roku Jakubowego było  wręczenie przez Księdza Biskupa „lasek Jakubowych”, ozdobionych muszlami, uczestniczącym w uroczystości  proboszczom parafii Św. Jakuba z naszej diecezji. Te pielgrzymie symbole, zostaną umieszczone w widocznym miejscu jakubowych świątyń, stając się w ten sposób znakami podjęcia przez duszpasterzy i wiernych świeckich troski o kult świętego Apostoła oraz opieki nad pielgrzymami przemierzającymi szlakami Camino na terenie naszej diecezji.

Podniosłą liturgię podsumował gospodarz miejsca – ks. Zenon Myszk, dziękując wszystkim za wspólną modlitwę, także tym, którzy za pośrednictwem mediów („Radio Głos”, „Stacja 7”, 3 Program TVP) łączyli się duchowo.

Inauguracja Roku Świętego Jakubowego w Diecezji Pelplińskiej zakończyła się uroczystym błogosławieństwem oraz indywidualną modlitwą przybyłych pielgrzymów przy relikwiach Świętego Jakuba.

Zachęcamy do śledzenia bieżących wydarzeń związanych z obchodami Roku Świętego Jakubowego w Diecezji Pelplińskiej na stronie: www.facebook.com/CaminoPelplin

Alicja Słyszewska-Szybowska
Ks. Tomasz Syldatk

Źródło: http://informacja.diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/142-inauguracja-roku-swietego-jakubowego-w-diecezji-pelplinskiej-2


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *