Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

Pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi” w całej Polsce obchodzony jest dzisiaj kolejny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Podczas Mszy i nabożeństw Drogi Krzyżowej biskupi, księża, siostry zakonne i świeccy modlić się będą w intencji osób skrzywdzonych oraz o nawrócenie dla sprawców.

REKLAMA


Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski z jesieni 2016, corocznie w pierwszy piątek Wielkiego Postu obchodzony jest Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

– Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Do wszystkich parafii trafiły już materiały duszpasterskie opracowane przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Zawierają one m.in. teksty rozważań: Drogi Krzyżowej, modlitwy różańcowej o uzdrowienie i ochronę oraz spis instytucji działających na rzecz osób małoletnich dotkniętych przemocą seksualną.

– Mam nadzieję, że przygotowane na 2021 rok materiały duszpasterskie „Wspólnota ze Zranionymi” pomogą w podjęciu pokornej modlitwy i szczerej pokuty w pierwszy piątek Wielkiego Postu we wszystkich diecezjach, zgromadzeniach zakonnych i wspólnotach parafialnych w Polsce – zaznacza delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, zachęcając do włączenie się w solidarną modlitwę i podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych w pierwszy piątek Wielkiego Postu. – Ufam, że takie solidarne działanie przyczyni się do rozbudzenia naszych sumień i wrażliwości, a także przemiany świadomości wszystkich członków Kościoła, tak aby każdy z zaangażowaniem robił wszystko, co w jego mocy, by nasza wspólnota była bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży – dodaje abp Polak.

W opracowanych przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży materiałach duszpasterskich znalazły się pomocne materiały liturgiczne oraz teksty rozważań: Drogi Krzyżowej, modlitwy różańcowej o uzdrowienie i ochronę, a także intencja do Koronki do Bożego Miłosierdzia. – Rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej zostały przygotowane zarówno przez osoby, które doświadczyły dramatu wykorzystania seksualnego, jak i przez różne osoby i środowiska, które wspierają osoby pokrzywdzone – mówi ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

– Jesteśmy Kościołem i cokolwiek dzieje się w naszej wspólnocie, jest naszą sprawą. Tak jak dramat przeżywany we wspólnym domu, w jednej rodzinie, w jednym organizmie. Przypomina o tym papież Franciszek, pisząc na ten temat „List do Ludu Bożego” w oparciu o jedno zdanie: „Gdy cierpi jeden członek, współcierpią inni” (1 Kor 12, 26). Wezwał w nim, byśmy solidarnie wzięli na siebie odpowiedzialność za ból naszych braci i sióstr zranionych na ciele i na duszy – dodaje ks. Studnicki.

Dopełnieniem materiałów jest spis instytucji działających na rzecz osób małoletnich dotkniętych przemocą seksualną oraz ochrony dzieci i młodzieży w Kościele w Polsce. We współpracy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych i Fundacją Świętego Józefa KEP powstała też strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl.

Strona będzie na stałe pomocą dla wszystkich, którzy pragną służyć duchową i duszpasterską pomocą osobom zranionym wykorzystaniem seksualnym w środowiskach kościelnych. Duszpasterze i liderzy grup parafialnych i ruchów na stronie www.wspolnotazezranionymi.pl znajdą materiały pomocne w towarzyszeniu skrzywdzonym i animowaniu wrażliwości we wspólnotach. Osoby skrzywdzone znajdą dane kontaktowe do duszpasterzy osób pokrzywdzonych, którzy udzielają duchowego wsparcia. – Zachęcamy do współtworzenia strony przez nadsyłanie materiałów i świadectw – zachęca ks. Studnicki. – Strona będzie się rozwijać, planujemy w niedługim czasie uzupełnić ją o możliwość dodawania intencji, a z drugiej strony zgłaszania grup i parafii, które podejmą się w ciągu roku modlitwy za osoby skrzywdzone. – Chcemy, by osoby skrzywdzone czuły duchowe wsparcie całej wspólnoty Kościoła przez cały czas – podkreśla kierownik Biura Delegata KEP.

W Dzień modlitwy i pokuty Msze św. i nabożeństwa Drogi Krzyżowej w intencji skrzywdzonych i o nawrócenie sprawców odbędą się we wszystkich polskich diecezjach. I tak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 oraz Mszy św. o godz. 18.00. Homilię wygłosi ks. Dariusz Larus, duszpasterz osób pokrzywdzonych archidiecezji gnieźnieńskiej.

Drodze Krzyżowej w intencji osób wykorzystanych seksualnie, sprawowanej w katedrze św. Jana o godz. 18.00, będzie przewodniczył bp Michał Janocha.

W Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach nabożeństwu Drogi Krzyżowej sprawowanej o 17.15 będzie przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Bp Damian Muskus przewodniczyć będzie o godz. 17.00 Mszy św. w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II w intencji osób zranionych wykorzystaniem seksualnym we wspólnocie Kościoła. Natomiast o 18.30 odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej prowadzone wspólnie ze świeckimi katolikami z Krakowa.

W Katedrze Legnickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 11.30 odbędzie się Droga Krzyżowa pod przewodnictwem ks. Piotra Kota, delegata Biskupa Legnickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. O godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji pokrzywdzonych pod przewodnictwem ks. prałata Roberta Kristmana, Wikariusza Generalnego. Homilię wygłosi ks. Piotr Kot.

W sobotę 20 lutego br. w bazylice katedralnej w Pelplinie o godz. 11.00 odbędzie się nabożeństwo pokutne, w którym będą uczestniczyli kapłani z całej diecezji. Jednym z elementów nabożeństwa będzie modlitwa w intencji osób skrzywdzonych i przeproszenie za grzech sprawców.

W Płocku, nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17.00 – w Dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego sprawowane będzie w bazylice katedralnej, pod przewodnictwem bp. Piotra Libery i z udziałem ks. biskupa Mirosława Milewskiego.

W diecezji świdnickiej, w Dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich bp Marek Mendyk odprawi o godz. 18.00 Mszę św. w katedrze w Świdnicy. Natomiast biskup pomocniczy Adam Bałabuch przewodniczyć będzie o godz. 17.30 Mszy w kościele św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.

Materiały Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży zostały przekazane także do wszystkich parafii oraz wszystkich księży posługujących w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej – informuje tamtejsza kuria. Ponadto zostały one umieszczone również na stronie internetowej. Jak poinformowano, abp Andrzej Dzięga polecił wydać komunikat do kapłanów.

Także w diecezji tarnowskiej materiały Biura zostały rozesłane do wszystkich parafii z zachętą do ich wykorzystania. Wzorem lat ubiegłych w Bazylikach Mniejszych będą odprawiane nabożeństwa.

W Toruniu, Droga Krzyżowa odbędzie się w toruńskiej katedrze po Mszy św. wieczornej ok. godz. 18.30 pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla.

Modlitwy w Dniu modlitwy i pokuty prowadzone będą także w parafiach i sanktuariach prowadzonych przez zakony.

I tak, np. w Zakonie Augustiańskim w piątek 19 lutego o godz. 17.40 w Kaplicy p.w. Św. Mikołaja z Tolentino w Krakowie-Prokocimiu odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, w intencji osób skrzywdzonych oraz o nawrócenie dla sprawców.

W Zakonie Paulinów zostały przekazane materiały duszpasterskie do każdej wspólnoty klasztornej i każdej parafii prowadzonej przez Zakon. Zostaną one wykorzystane w tym dniu w modlitwie i nabożeństwach sprawowanych we wspólnotach klasztornych i wraz z wiernymi.

Zakon informuje, że ojcowie i bracia paulini, mając świadomość dramatu pokrzywdzonych, a także tych którzy, dopuścili się takich aktów, zostali zachęceni do podjęcia modlitwy, prosząc Boga o przebaczenia win dla sprawców wykroczeń, ducha pokuty i umartwienia, pragnienie naprawienia wyrządzonego zła, a dla pokrzywdzonych i ich rodzin o ukojenie bólu serca.


Źródło: https://ekai.pl/ogolnopolski-dzien-modlitwy-i-pokuty-za-grzech-wykorzystania-seksualnego-maloletnich/
Fot. Adrian Swancar / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *