#WspólnotaZeZranionymi – wirtualnie i realnie w piątek

Wezwaniem dla wszystkich w Kościele, by budować wspólnotę ze Zranionymi jest obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu (19 II) Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich – zachęca Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

REKLAMA


 „Otoczcie nas swą opieką, swą obecnością, swą modlitwą, swym towarzyszeniem! – apelował rok temu Krzysztof, wykorzystany seksualnie w młodości przez duchownego. – Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania małoletnich to nie tylko sprawa księży, ale Was wszystkich (…) Miejcie odwagę stanąć przy nas i obok nas, abyśmy razem szli do przodu z głową podniesioną wysoko i abyśmy też dzięki Wam mieli odwagę o tym mówić, zgłaszać stosownym instytucjom” – pisał w swoim świadectwie.

Tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, przypadający w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 19 lutego 2021 r., będzie przeżywany pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi”. – Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

We współpracy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych powstała strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl. – Kościół bardzo często w takim skrócie myślowym rozumiany jest jako instytucja, jako biskupi i księża. Przez projekt wspolnotazezranionymi.pl chcemy podkreślić na nowo, że Kościół to wspólnota. Wspólnota osób, które mają być za siebie współodpowiedzialne – mówi ks. Artur Chłopek, duszpasterz osób pokrzywdzonych z archidiecezji krakowskiej. – To nie jest tak, że sprawa wykorzystania seksualnego w Kościele to sprawa do załatwienia tylko w gronie duchownych i nie ma potrzeby, by świeccy się w to angażowali. Potrzebujemy was, świeckich, którzy – podobnie jak grupa w Krakowie – wyjdą z inicjatywą modlitwy, zaproponują w swojej wspólnocie czy parafii swoje zaangażowanie i pomoc – wyjaśnia.

Na stronie wspolnotazezranionymi.pl w dziale „Modlitwa” znalazły się m.in. przygotowane na tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty materiały duszpasterskie, w tym teksty rozważań Drogi Krzyżowej, modlitwy różańcowej o uzdrowienie i ochronę, a także intencja do Koronki do Bożego Miłosierdzia. – Rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej zostały przygotowane zarówno przez osoby, które doświadczyły dramatu wykorzystania seksualnego, jak i przez różne osoby i środowiska, które wspierają osoby pokrzywdzone – wyjaśnia ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

– Opracowane przez nich teksty są modlitwą o „serca wrażliwe na krzyk naszych skrzywdzonych braci i sióstr”, zachętą, by z odwagą „podnosić tych, których przytłacza krzyż bolesnych doświadczeń”, „z delikatnością i wdzięcznością słuchać tych, którzy żyją z traumą wykorzystania seksualnego – pogłębianą jeszcze bardziej niedowierzaniem w to, czego doświadczyli oraz bagatelizowaniem ich ran” – dodaje duchowny.

W Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, w piątek 19 lutego, Msza św. transmitowana przez TVP z Jasnej Góry będzie odprawiana w intencji osób skrzywdzonych. Będzie ją sprawował ks. Bogumił Kempa, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży diecezji kaliskiej. Intencja ta wybrzmi również podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia z sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Dzień wcześniej rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadzi ks. Łukasz Knieć, duszpasterz osób pokrzywdzonych diecezji opolskiej. To tylko niektóre z zaplanowanych na ten dzień wydarzeń modlitewnych.

– Dzielmy się informacjami o podejmowanej w parafiach i wspólnotach zakonnych modlitwie w intencji osób zranionych wykorzystaniem seksualnym, używając hasztagu #WspólnotaZeZranionymi. Poinformujmy o transmisji on-line nabożeństwa Drogi Krzyżowej czy różańca – zachęca ks. Studnicki. – W ten sposób możemy dać znać osobom skrzywdzonym, że otaczamy je modlitwą, stajemy obok nich. „Niech szeroko będą otwarte Drzwi Miłosierdzia w naszych diecezjach, parafiach, naszych domach i naszych sercach, aby przyjąć tych, którzy byli wykorzystywani” – jak o to prosił papież Franciszek. Te słowa stały się też mottem strony wspolnotazezranionymi.pl.


Źródło: https://ekai.pl/wspolnotazezranionymi-wirtualnie-i-realnie-w-najblizszy-piatek/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *