Przedstawiciele kibiców zjednoczeni na Jasnej Górze

Kaplica Matki Bożej. 13. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców Na Jasnej Górze w sobotę, 9 stycznia odbyła się 13. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. Spotkanie w tym roku przebiegało jednak w odmiennej formie – oprócz głównej Mszy świętej na Jasnej Górze, w 40. miastach Polski odbyły się okolicznościowe nabożeństwa w intencji lokalnych klubów oraz ich sympatyków. Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze rozpoczęła się o godz. 12.30.

REKLAMA


Czas pandemii i związanych z nią obostrzeń spowodowały, że na Jasnej Górze modliło się zaledwie 27. przedstawicieli klubów z całej Polski, którzy otrzymali specjalne karty wstępu, oraz goście, m.in. Zofia Noceti-Klepacka, windsurferka,olimpijka i mistrzyni świata oraz Paweł Piekarczyk, autor i wykonawca ballad o polskiej historii, w tym pierwszej piosenki o Żołnierzach Wyklętych. Mszę św. transmitowała TV Republika.

Eucharystii przewodniczył ks. Leszek Zioła, salezjanin, a homilię wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, duszpasterz kibiców i organizator corocznej Pielgrzymki.

Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Michał Legan, paulin. Mówił: „Przybywacie w tym roku w składzie wyjątkowym, jako przedstawiciele kibiców, z nadzieją i z pewnością, że w tym czasie łączą się z nami środowiska z całej Polski, ale także spoza naszej Ojczyzny, by tu, na Jasnej Górze, być razem z wami w sposób duchowy. Jest naszą wielką radością fakt, że w tym samym czasie jest sprawowana Najświętsza Ofiara w 40. miastach Polski i za granicą. W 40 miastach jest sprawowana Msza św., ale w niezliczonych miejscach odbywa się duchowa łączność z Jasną Górą, z waszą pielgrzymką”.

„Przed Tronem naszej Królowej Polski spotykamy się dzisiaj w zupełnie innych warunkach i okolicznościach, niż to miało miejsce dotychczas, gromadzimy się w tym świętym dla nas miejscu w bardzo wąskim gronie, tylko przedstawicieli środowiska kibicowskiego z całej naszej Ojczyzny – mówił w homilii ks. Jarosław Wąsowicz – Wszyscy w tych trudnych dniach doświadczamy pandemii, przez którą zostaliśmy ograniczeni możliwością spotykania się i przemieszczania. Ale Pan Bóg, drodzy, nie pozostawił nas samych z tym doświadczeniem. I tak jest również w przypadku naszej pielgrzymki, która pomimo wspomnianych ograniczeń, odbywa się po raz trzynasty. Wierzę, że to dzięki Bożym natchnieniom znaleźliśmy rozwiązania, aby wspólnie podziękować Panu Bogu za miniony rok i prosić Go o błogosławieństwo na kolejny etap naszego życia, o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny. To, że w tej chwili w duchowej jedności odbywa się aż 40 Mszy św. w Polsce, na Wileńszczyźnie, w Niemczech, to jest wielki cud. Wszyscy łączymy się duchowo polecając Panu Bogu naszą Ojczyznę, nasze rodziny i nas samych”.

„Bóg nas widzi, dlatego módlmy się, abyśmy umieli budować świat wokół nas, codzienność naszej Ojczyzny na wartościach opartych na Chrystusowej Ewangelii. Nie możemy dzisiaj być bierni, nie możemy ustąpić ani na krok w walce o życie, zwłaszcza dzieci nienarodzonych, naszych braci i sióstr dotkniętych chorobami, czy też niepełnosprawnością, którzy sami nie mogą sprostać wyzwaniom, jakie niesie im trudne życiowe doświadczenie. Musimy, drodzy, zawalczyć o każdego młodego człowieka, bo tak wiele młodzieży dzisiaj dało się zwieźć przewrotnej ideologii, tak wiele młodzieży, a nawet dzieci zostało zdeprawowanych przez wulgarne i barbarzyńskie hordy wylewające się na ulice i wspierane przez mainstreamowe media. Jeśli nie zawalczymy o młodzież i nie wychowamy kolejnego pokolenia, jak na Polaków przystało, nie będzie miał kto bronić polskich wartości, które pozwalały jej przetrwać przez wieki życiowe wichry i burze” – podkreślał ks. Jarosław Wąsowicz.

„Kochani, zanieście do waszych domów, do wszystkich środowisk historycznych, patriotycznych i kibicowskich przesłanie, które zostawił nam dzisiaj w Ewangelii Pan Jezus ‘Odwagi, to Ja jestem, nie bójcie się’. Niech święci patronowie naszego chrześcijańskiego narodu wypraszają nam wszelkie potrzebne łaski. Niech Bóg błogosławi Polsce” – zakończył ks. Wąsowicz.

Na zakończenie Mszy św. utwór dedykowany abp. Antoniemu Baraniakowi, niezłomnemu kapłanowi, wykonał Paweł Piekarczyk, artysta, wykonujący poezję śpiewaną. Poświęcone zostały również tradycyjne barwy klubowe przybyłych kibiców.

Podczas Mszy św. polecane były wszystkie intencje, które kibice z całej Polski przesłali drogą e-mailową, pocztową i poprzez komunikatory.

W związku z ograniczeniami ks. Jarosław Wąsowicz wystąpił z inicjatywą, aby 9 stycznia o godz. 12.30 w różnych miejscach Polski odbywały się Msze św. zorganizowane przez kibiców. Na portalach kibicowskich są informacje o Mszach świętych w łączności z Jasną Górą, odprawionych m.in. w Lesznie, Bydgoszczy, Mikołowie, Garwolinie, Wrocławiu, Sosnowcu, Słupsku, Szczecinie, Ełku, Warszawie, Bełchatowie, Gdańsku, Malborku, Gliwicach, Głogowie, Krakowie, Legnicy, Poznaniu, Pile, Tomaszowie Mazowieckim.

“…BÓG Cię widzi…” to przesłanie tegorocznej Pielgrzymki Kibiców.

Tradycyjnie pielgrzymka i jej przesłanie związane jest z wydarzeniami rocznicowymi – tym razem jest to 70. rocznica śmierci Łukasza Cieplińskiego i IV Zarządu WiN, 120 rocznica urodzin Witolda Pileckiego, a także 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, mś
2021-01-09, sobota godz. 15.30
Źródło: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-14487

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *