Mistrzostwa Edukacyjne dla dzieci

„Mistrz gawędy”, „mistrz czytania na głos”, „mistrz interpretacji obrazów” – to niektóre tytuły, które mogą zdobyć dzieci w całorocznych konkursach organizowanych przez Fundację Orszak Trzech Króli, pomysłodawcę największych na świecie ulicznych jasełek. Mistrzostwa rozpoczną się w lutym.

REKLAMA


„Chcemy dać dzieciom okazję do rozwijania różnych umiejętności – umiejętności myślenia, słuchania, mówienia, czytania, rysowania” – tłumaczy ideę Mistrzostw Edukacyjnych Piotr Giertych, przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli. „To też jest pomysł na odciągnięcie dzieci od ekranów komputerów i telefonów, bo praca w ramach konkursów odbywa się poza światem wirtualnym” – podkreśla.

W ramach Mistrzostw Czytelnictwa dzieci mają okazję nie tylko polubić czytanie, ale też poznać wartościowe, ciekawe książki. Każdy uczestnik dostanie do wypełnienia kartę pracy, która ma go zachęcić do myślenia.

„Nasze pytania i zadania nie mają formy popularnych testów wpisujących się w światowe trendy, sprawdzających jedynie pamięć o zawartych w lekturze szczegółach, a są pytaniami otwartymi, wymuszającymi myślenie. Na przykład pytanie może dotyczyć tego, czy dziecko uważa, że warto polecić tę książkę koledze, koleżance, i dlaczego tak uważa, albo jak postąpiłoby w sytuacji konkretnego bohatera” – piszą organizatorzy na stronie internetowej.

Podczas Mistrzostw Interpretacji Obrazów można poznać tajniki kompozycji malarskich na przykładzie wybitnych dzieł sztuki. Natomiast Mistrzostwa Gawędy, w których dzieci mogą rozwijać cenną i niezwykle przydatną w życiu umiejętność formułowania wypowiedzi ustnej, są zaplanowane w ten sposób, żeby zachęcały uczestników do tworzenia narracji opartej na rzeczywistych zdarzeniach. Odrobina rywalizacji, zawarta w samej idei mistrzostw, ma być elementem mobilizującym i zachęcającym.

Fundacja organizuje obecnie sześć konkursów: Mistrzostwa Czytelnictwa, Czytania na Głos, Interpretacji Obrazów, Recytatorskie, Gawędy i Plastyczne. W przygotowaniu są kolejne cztery: Mistrzostwa Wiedzy o Polsce, Przyrodnicze, Matematyczne i Uważnego Słuchania.

Konkursy są adresowane do szkół (wtedy szkolny etap Mistrzostw organizuje nauczyciel) i do rodziców (którzy mogą sami zorganizować je swoim dzieciom). Po rejestracji i opłaceniu uczestnictwa (19 zł za miesiąc albo 39 zł za cztery miesiące) każdy uczestnik dostaje co miesiąc zadanie, które musi wykonać w określonym terminie. Zwycięzcy zostaną zaproszeni na Finał Mistrzostw, na którym można wygrać nagrody.

Więcej informacji na mistrzostwa.edu.pl


Źródło: https://ekai.pl/fundacja-orszak-trzech-kroli-organizuje-mistrzostwa-edukacyjne-dla-dzieci/
Fot. Ben White / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *