Orszaki Trzech Króli w czasie pandemii. Jak wyglądały?

“Panu dzięki oddawajmy” – to motto tegorocznego Orszaku Trzech Króli. Jak co roku tak i dziś, w Uroczystość Objawienia Pańskiego odbyły się Orszaki Trzech Króli. Ze względu na epidemię w niektórych miastach Mędrcy odwiedzili poszczególne parafie, w innych odbyły się korowody samochodowe, a w jeszcze innych zaplanowano Mini Orszaki.

REKLAMA


Do 2500 punktów w całej Polsce (domów kultury, parafii, Kół Gospodyń i lokalnych stowarzyszeń) organizatorzy akcji wysłali pakiety, a w nich 700 tysięcy koron, 300 tysięcy śpiewników, 350 tysięcy gazetek misyjnych i 300 000 nalepek, do wykorzystania podczas świętowania Epifanii.

Warszawa

– Skromność naszego Orszaku w tym roku, jest porównywalna do skromności żłóbka betlejemskiego. Prosty, zimny. Pewnie i brudny. Właśnie tam stała się rzecz największa w historii świata. Bóg stał się człowiekiem – powiedział kard. Kazimierz Nycz inaugurując tegoroczny warszawski Orszak Trzech Króli, który ze względu na obostrzenia związane z epidemią, przyjął formę Mini Orszaku.

Tradycyjnie warszawski Orszak Trzech Króli rozpoczął się od modlitwy Anioł Pański pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Następnie metropolita warszawski skierował słowo do nielicznych osób, które przyłączyły się do modlitwy na Placu Zamkowym, a także do widzów oglądających transmisję wydarzenia.

Kard. Nycz zaapelował, by modlić się z wiarą, nadzieją i wielką ufnością, że przyszłoroczny Orszak Trzech Króli będzie zupełnie normalny i przeżywany bez problemu pandemii.

Następnie Trzej Królowie wsiedli do łodzi przygotowanej specjalnie na tę okazję i wyruszyli w drogę.

Zamiast tradycyjnych scen biblijnych przedstawiono nagrane wcześniej inscenizacje teatralne. Jak podkreślili organizatorzy wydarzenia, tegoroczny Orszak można nazwać “literackim”, ponieważ towarzyszyło mu wiele nawiązań do twórczości m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Zygmunta Krasińskiego.

Podczas jednej ze stacji swoimi doświadczeniami podzielili się Elżbieta i Wojciech Przybylscy, wcielający się w postacie Józefa i Maryi. Pojawiły się także dzieci, które w niemowlęctwie odgrywały rolę małego Jezusa.
Na zakończenie Trzej Królowie pokłonili się małemu Jezusowi na Placu Piłsudskiego. Każdy z mędrców zaśpiewał dla Niego kolędę w języku ojczystym, wyrecytował fragment pieśni “Czego chcesz od nas Panie” Jana Kochanowskiego oraz złożył dar – mirrę, kadzidło i złoto.

Kraków

Trzej królowie przeszli samotnie tradycyjnymi trasami Orszaku Trzech Króli w Krakowie. Ich przemarsz można było śledzić dzięki transmisji w internecie. Każdy z samotnych mędrców szedł poprzedzany przez krakowianina niosącego flagę symbolizującą ich kontynent. Król z orszaku „czerwonego”, czyli europejskiego, przeszedł z katedry na Wawelu. „Zielony”, symbolizujący Azję, wyruszył z kościoła św. Stanisława Kostki na krakowskich Dębnikach, a „niebieski”, afrykański – z kościoła św. Floriana na pl. Matejki. Wszyscy spotkali się pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym, gdzie oddali hołd Dzieciątku. Powitał ich ks. infułat Dariusz Raś, archiprezbiter bazyliki Mariackiej w Krakowie.

Lublin

W Lublinie zorganizowano grę miejską. Składała się ona z kilkunastu stacji nawiązujących do wydarzeń biblijnych, przy których uczestnicy mogli brać udział w związanych z nimi konkurencjach. Z powodu obostrzeń grupy mogły być maksymalnie pięcioosobowe. Każda z drużyn przechodziła trasę w swoim tempie i w dowolnie wybranej kolejności punktów. Już po raz drugi organizatorem lubelskiego Orszaku Trzech Króli było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Przemyśl

Z udziałem mędrców, pasterzy i aniołów w Przemyślu zorganizowano Mini Orszak Trzech Króli. Całe wydarzenie odbyło się w archikatedrze i połączone było z Mszą św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala. Wydarzenie transmitowało archidiecezjalne Radio Fara.

Podobną formę obrano także w innych miejscowościach, m.in. w Jarosławiu, gdzie odbywał się największy orszak w archidiecezji przemyskiej. Tam o 17.00 rozpocznie się wspólne kolędowanie połączone z obrzędem błogosławieństwa rodzin.

Bielsko-Biała

O tym, że wobec znaku przekazanego przez Boga, człowiek powinien wyrazić gotowość i permanentną dyspozycyjność w stosunku do woli Bożej, przypomniał bp Piotr Greger, który 5 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowicach. Liturgia zainaugurowała „święty wieczór”. Zastąpił on tradycyjny Orszak Trzech Króli, jaki zazwyczaj towarzyszył obchodom uroczystości Objawienia Pańskiego. W tym roku, z powodu pandemii, kolorowe przemarsze w diecezji zostały odwołane, a zastąpiły je parafialne lub rodzinne kolędowania.

Podczas transmitowanego online „świętego wieczoru” w kościele, polegającego na wspólnym kolędowaniu, w Świętą Rodzinę wcielili się prawie roczny Noe z rodzicami: Ewą i Jakubem Kopaczkami. Prowadzący spotkanie cytowali słowa Ewangelii o narodzinach Zbawiciela, odwoływali się do fragmentów listów i przemówień św. Jana Pawła II poświęconych tajemnicy Bożego Narodzenia.

Królami zostali w tym roku ojcowie rodzin aleksandrowickiej parafii. Jak zwykle przynieśli oni dary i oddali pokłon Dziecięciu.

Bydgoszcz

„Jeżeli dzisiaj Chrystus ma rozświetlić mroki świata, to musi się to dokonać przez nas, Jego wyznawców” – mówił proboszcz bydgoskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła ks. prałat Teodor Paradowski. To do świątyni na placu Wolności dotarli Trzej Mędrcy, oddając pokłon Świętej Rodzinie. W tym roku spacer orszakowy był inny od poprzednich – z ograniczoną liczbą osób. Sami zaś królowie szli – każdy osobno – pokonując krótką trasę, której miała swój początek na Starym Rynku.

W rolę Mędrców wcielili się: Arkadiusz Kozikowski (Baltazar), Mariusz Odjas (Kacper) oraz Grzegorz Mochalski (Melchior). – Podstawowym powodem udziału w orszaku jest możliwość uczestniczenia w wydarzeniu o głębokim wymiarze teologicznym, którego przesłanie stanowi wypełnienie sensu, sposobu pojmowania i realizacji w codziennym życiu mojej wiary – powiedział Mariusz Odjas, wcielający się w rolę Kacpra. – Jest to dla mnie wielki zaszczyt, ale również moment skonfrontowania się z tym, na ile jestem podobny do Świętego Józefa w byciu mężem, ojcem, mężczyzną, albo dokładniej, jak bardzo na co dzień się na nim wzoruję – dodał odtwórca roli św. Józefa Jan Frymark.

Toruń

Na ulicach Starego Miasta pojawiły się charakterystyczne dla Torunia olbrzymie figury Trzech Króli, a w szopce na Rynku Nowomiejskim przez całe popołudnie trwało kolędowanie, które było transmitowane w mediach społecznościowych. Także w wielu parafiach w całej diecezji odbywały się wieczory kolęd, które były transmitowane za pośrednictwem mediów.

Kalisz

Zamiast tradycyjnego przemarszu ulicami miasta, Trzej Królowie wraz ze skromną asystą odwiedzili sześć kaliskich świątyń, gdzie pokłonili się Jezusowi w żłóbku. Orszak odwiedził świątynie przed rozpoczęciem Mszy św. Królowie złożyli też znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

Łódź

Wyjątkową formę miał w tym roku łódzki Orszak Trzech Króli. W ramach wydarzenia odbyła się dwutygodniowa akcja internetowa #OrszakwŁodzi Challenge, którą rozpoczął kolędą „A wczora z wieczora” abp Grzegorz Ryś. Nominowani do wspólnego kolędowania podejmowali wyzwanie i dzieli się swoim darem serca. Dzięki temu udało się zebrać blisko 300 tyś. złotych, które zostały przekazane dla Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa.

W tym samym czasie w parafiach archidiecezji odbywała się zbiórka artykułów dziecięcych, które wierni mogli przynosić w specjalnie przygotowanych torbach do żłóbka w swojej parafii. Wypełnione torby, którymi zapakowano 5 samochodów ciężarowych, trafiły do łódzkiego Domu Samotnej Matki, w którym posługują siostry antonianki.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli polegał na rozwiezieniu zebranych darów. Miał też wymiar ekumeniczny, gdyż abp Ryś zaprosił do udziału bp. Jana Cieślara – biskupa Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego oraz bp. Marka Izdebskiego – biskupa Kościoła Ewangelicko Reformowanego w R.P.

Katowice

Zamiast tradycyjnego Orszaku Trzech króli W Katowicach rozegrała się fabularna gra miejska “Posłańcy Trzech Króli”. Wzięło w niej udział 450 osób, zgrupowanych w 129 zespołach, zwykle tworzonych przez rodziny.

Uczestnicy gry chodzili po śródmieściu Katowic, żeby wyznaczyć trasę do żłóbka dla docierających do miasta Trzech Króli. Korzystali ze specjalnej aplikacji na telefon i rozwiązywali zagadki.

W trakcie gry uczestnicy zostali też zachęceni do wzięcia udziału w charytatywnej akcji Caritas “Rodzina rodzinie”, dotyczącej pomocy Syryjczykom z Aleppo.

Grę miejską przygotowało Stowarzyszenie Węgielek.

***
Orszaki Trzech Króli co roku cieszą się coraz większą popularnością. W zeszłym roku wzięła w nim udział rekordowa ilość ok. 1,3 mln. uczestników, w 872 miejscowościach w Polsce. W samej Warszawie, w wydarzeniu uczestniczyło ok. 90 tys. osób. Barwne korowody przeszły też w 18 miejscowościach za granicą.

Pierwszy Orszak Trzech Króli wyruszył w 2009 r. z Placu Zamkowego na Nowe Miasto w Warszawie. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole “Żagiel” prowadzonej przez Stowarzyszenie “Sternik”. Od tego czasu wydarzenie rozrosło się na wielką skalę. Każdego roku do wydarzenia dołącza ok. 100 kolejnych miejscowości.


Źródło: https://ekai.pl/orszaki-trzech-kroli-w-czasie-pandemii-2/
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *