Papież: troskliwość jest szczepionką dla serca

„Święta Boża Rodzicielko, Tobie poświęcamy nowy rok. Maryjo pobłogosław nasz czas i naucz nas znajdować czas dla Boga i innych” – to słowa papieskiej homilii odczytanej przez kard. Pietro Parolina, watykańskiego Sekretarza Stanu, który z powodu niedyspozycji Franciszka przewodniczył porannej Mszy na początku nowego roku. Ojciec Święty wskazał na trzy ważne czasowniki, które wyróżniają dzisiejszą liturgię i które znajdują spełnienie w Matce Bożej: błogosławić, rodzić oraz znajdować.

REKLAMA


Ojciec Święty zauważył, że otrzymujemy od Boga nie tylko słowa błogosławieństwa, ale i samo błogosławieństwo: Jezus jest błogosławieństwem Ojca. On przychodzi do nas poprzez swoją Matkę. Zatem to Maryja przynosi nam błogosławieństwo Boga. Czynią miejsce dla Maryi, zostajemy pobłogosławieni, ale uczymy się również błogosławić. Otrzymujemy błogosławieństwo, aby przekazywać je innym.

Papież – błogosławieństwo odradza i daje siłę

„Również my jesteśmy powołani do błogosławienia, do dobrego mówienia w imię Boga. Świat jest poważnie zanieczyszczony mówieniem zła i złym myśleniem o innych, o społeczeństwie, o sobie samym. Ale przeklinanie, wypowiadanie zła deprawuje, powoduje spustoszenie we wszystkim, podczas gdy błogosławieństwo odradza, daje siłę, by rozpoczynać na nowo – podkreślił Papież. – Prośmy Matkę Bożą, o łaskę, byśmy z radością nieśli innym błogosławieństwo Boga, tak jak Ona czyni względem nas.“

Ojciec Święty zaznaczył, że Syn Boży został zrodzony z niewiasty. Narodził się tak jak każdy z nas. Nie pojawił się od razu jako dorosły, ale jako dziecko. Serce Pana zaczęło żyć w Maryi; Bóg życia z niej zaczerpnął tlen. Od tej pory Maryja jednoczy nas z Bogiem, ponieważ w niej On związał się z naszym ciałem i nigdy go nie opuścił. Przez Maryję spotykamy Boga tak, jak On tego chce: w czułości, w intymności, w ciele. Jezus nie jest abstrakcyjną ideą, jest konkretny, wcielony, zrodził się z niewiasty i cierpliwie dorastał. Święta Boża Rodzicielka uczy nas, że pierwszym krokiem, aby tchnąć życie w to, co nas otacza, jest umiłowanie tego w nas samych.

Papież – nie zaniedbujmy troski

„Z serca rodzi się dobro: jakże ważne jest utrzymywanie serca w czystości, strzeżenie życia wewnętrznego, modlitwy! Jakże jest ważne wychowywanie serca do troski, do miłowania osób i rzeczy. Wszystko zaczyna się tutaj, od zatroszczenia się o innych, o świat, o stworzenie. Nie ma sensu poznawanie wielu osób i spraw, jeśli o nie się nie zatroszczymy – podkreślił Papież. – W tym roku, mając nadzieję na odrodzenie i nowe lekarstwa, nie zaniedbujmy troski. Ponieważ oprócz szczepionki dla organizmu potrzebujemy także szczepionki dla serca: jest to troskliwość. To będzie dobry rok, jeśli zatroszczymy się o innych, tak, jak to czyni Matka Boża względem nas.“

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2021-01/papiez-homilia-1-stycznia.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *