Papież: mamy zadanie bycia budowniczymi pokoju

„Oby pokój zapanował w ludzkich sercach i w rodzinach, w miejscach pracy i rozrywki, we wspólnotach i narodach” – zaapelował Papież w pierwszym dniu nowego roku w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek stwierdził, że towarzyszy nam dzisiaj dodające otuchy i pocieszające spojrzenie Maryi, które stanowi zachętę, aby czas dany przez Pana wykorzystać na rzecz rozwoju ludzkiego i duchowego.

REKLAMA

Wyraził pragnienie, aby nadchodzący czas wypełnić przełamywaniem nienawiści i podziałów, stawaniem się bardziej braćmi troszczącymi się o siebie wzajemnie oraz o stworzony świat.

Ojciec Święty przypomniał, że dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Pokoju. Jego hasłem są słowa: „Kultura troskliwości jako droga pokoju”. Miniony rok przeżywany w cieniu pandemii pokazał, jak ważne jest zainteresowanie się problemami innych oraz zrozumienie ich obaw. Taka postawa wytycza drogę do pokoju, ponieważ sprzyja budowaniu świata opartego na braterskich relacjach.

Papież – pokój zaczyna się we własnym sercu

„Pokój można zbudować, jeśli zaczniemy żyć w pokoju ze sobą – w pokoju wewnętrznym: w sercu, z samymi sobą i z tymi, którzy są wokół nas, usuwając przeszkody pozwalające zatroszczyć się o tych, którzy są w potrzebie i w ubóstwie. Chodzi o rozwijanie mentalności i kultury «troszczenia się», aby przezwyciężyć obojętność, przezwyciężyć odrzucenie i rywalizację, które niestety dominują – zauważył Papież. – Trzeba odrzucić te postawy. Pokój to nie tylko brak wojny, pokój nie jest nigdy aseptyczny: nie istnieje pokój w próżni. Pokój czyni się w życiu: to nie jest jedynie brak wojny, ale życie pełne sensu, zaplanowane i przeżywane w osobistym spełnieniu oraz braterskim dzieleniu się z innymi. Wówczas ten pokój, który jest tak upragniony i zawsze zagrożony przemocą, egoizmem i niegodziwością, staje się możliwy i osiągalny, jeśli podejmujemy to jako zadanie powierzone przez Boga.“

Ojciec Święty stwierdził, że pokój jest przede wszystkim darem Bożym. Trzeba o niego błagać nieustanną modlitwą, podtrzymywaną cierpliwym i pełnym szacunku dialogiem budowanym poprzez współpracę otwartą na prawdę i sprawiedliwość oraz zawsze dbającą o słuszne aspiracje jednostek i narodów. Franciszek życzył, aby rozpoczynający się rok był czasem braterskiej solidarności i pokoju dla wszystkich; aby był pełen ufnego oczekiwania i nadziei.

W pozdrowieniach po modlitwie Anioł Pański, Papież podziękował wszystkim, którzy podjęli refleksję oraz modlitwę z okazji Światowego Dnia Pokoju, a także za inicjatywy na rzecz pokoju i zgody między narodami. Wspomniał o zapomnianych konfliktach.

Papież modli się na Jemen i Nigerię

„W tym kontekście, wyrażam ból i zaniepokojenie z powodu dalszej eskalacji przemocy w Jemenie powodującej liczne niewinne ofiary, i modlę się, aby podjęto starania na rzecz znalezienia rozwiązań, które pozwoliłoby na powrót pokoju umęczonym mieszkańcom tego kraju – podkreślił Papież. – Bracia i siostry, pomyślmy o dzieciach w Jemenie… Bez szkoły, bez lekarstw, w głodzie. Módlmy się wspólnie za Jemen. Jednoczę się w modlitwie z Archidiecezją Owerri w Nigerii, za biskupa Mosesa Chikwe, oraz za jego kierowcę, którzy zostali porwani w ubiegłych dniach. Prośmy Pana, aby oni oraz wszyscy ci, którzy stali się ofiarami podobnych aktów w Nigerii, powrócili bez szwanku i odzyskali wolność, i żeby ten drogi kraj odnalazł bezpieczeństwo, zgodę i pokój.“

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2021-01/papiez-aniol-panski-01-01-2021.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *