Kościół na świecie 2020 – najważniejsze wydarzenia

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2020 roku w Kościele katolickim na świecie:

REKLAMA


STYCZEŃ

15, Świat. W 2019 sytuacja chrześcijan w wielu krajach ponownie pogorszyła się – głosi Światowy Indeks Prześladowań 2019, ogłoszony przez Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie “Open Doors” (Otwarte Drzwi). Wynika z niego, że ok. 260 milionów wyznawców Chrystusa doświadcza poważnych prześladowań. „Uderza coraz większa kontrola i ograniczanie życia kościelnego na całym świecie oraz niszczenie i zamykanie świątyń i instytucji kościelnych” – stwierdzał opublikowany jednocześnie w kilku krajach wykaz 50 krajów, w których dochodzi do największych prześladowań. Według “Open Doors” w porównaniu z raportem z poprzedniego roku, w Afryce i Azji szerzy się brutalny wojujący islamizm. Aby jeszcze bardziej ograniczyć wolność religii, w wielu krajach, np. w Chinach, wprowadzono pełną cyfrową inwigilację obywateli.

11-15, Ziemia Święta. 13 biskupów z 10 episkopatów krajów europejskich oraz z USA i Konferencji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wzięło udział w tradycyjnej już pielgrzymce do Ziemi Świętej i spotkaniu z tamtejszymi chrześcijanami. W programie znalazły się wizyty w Gazie, Ramallahu, Jerozolimie i Betanii. Rozmawiano m.in. o konflikcie izraelsko-palestyńskim, lepszym wsparciu dla ludzi dotkniętych bezprawnymi działaniami, możliwości porozumienia między Izraelczykami a Palestyńczykami, a także o problemach szkolnictwa i nauki w sytuacjach konfliktów.

25, USA. “Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga” – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump do uczestników 47. Marszu dla Życia w Waszyngtonie. Był on pierwszym urzędującym szefem państwa, który wziął udział w tym dorocznym wydarzeniu, organizowanym przez obrońców życia. Oprócz stolicy odbywają się one także w innych miastach USA w kolejne niechlubne rocznice decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 1973 r. o legalizacji aborcji w całym kraju.

31, Francja. Sąd apelacyjny w Lyonie uniewinnił kard. Philippe`a Barbarina, którego sąd pierwszej instancji skazał w marcu 2019 r. na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu za niedoniesienie o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich, jakiego dopuścił się jeden z księży jego archidiecezji. Kardynał złożył rezygnację z funkcji arcybiskupa Lyonu, którą papież przyjął 6 marca.

LUTY

30.01–2.02, Niemcy. We Frankfurcie nas Menem obradowało pierwsze zgromadzenie Drogi Synodalnej – procesu dialogu na temat wewnętrznych reform w Kościele katolickim w Niemczech. Jak zaznaczyli jego uczestnicy, spotkanie miało przede wszystkim charakter przygotowawczy do dalszej debaty. Platformę dialogu reform powołali do życia: Niemiecka Konferencja Biskupów i Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK). Zajęto się m.in. tematem wykorzystywania seksualnego w Kościele, kwestiami władzy i jej podziału, moralności seksualnej, formami życia kapłańskiego oraz rolą kobiet w służbie i urzędach Kościoła.

19-23, Włochy. Pod hasłem „Morze Śródziemne granicą pokoju” w Bari odbyło się spotkanie biskupów z 20 krajów tego regionu, poświęcone szukaniu dróg braterstwa i pojednania między mieszkającymi tam narodami. Wśród 58 hierarchów, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, byli kardynałowie, patriarchowie i biskupi, także z Watykanu i Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Na spotkaniu z uczestnikami zgromadzenia papież powiedział: “Niech region ten będzie miejscem pokoju, braterstwa i gościnnego przyjmowania imigrantów, niech zapanują tu sprawiedliwość i pomyślność dla wszystkich”.

MARZEC

Świat. W prawie wszystkich krajach europejskich i wielu na świecie Kościoły lokalne przyjęły surowe wytyczne w sprawie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Aby maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, w większości państw kościoły były otwarte dla wiernych, ale nie odprawiano w nich Mszy św. i innych nabożeństw, bądź też liczbę wiernych podczas nabożeństw ograniczano do kilkudziesięciu osób. Wszystkie episkopaty i diecezje zachęcały do uczestnictwa w nabożeństwach przez media, tworząc dodatkowe strony internetowe, na których transmitowane były Msze św., modlitwy, wielkopostne rekolekcje, a także podawane zalecenia dotyczące unikania infekcji.

KWIECIEŃ

7, Australia. Sąd Najwyższy w siedmioosobowym składzie jednogłośnie uniewinnił 78-letniego kard. Georga Pella, skazanego za rzekome molestowanie seksualne małoletnich. Przez 13 miesięcy sędziwy purpurat przebywał w więzieniu dla najgroźniejszych przestępców.

30, Niemcy. W 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej katoliccy biskupi Niemiec dokonali krytycznej oceny zachowań swoich poprzedników w czasach panowania nazizmu. “W tej kwestii istnieje nie tylko luka w pamięci, ale także luka w przyznaniu się” – powiedział przewodniczący episkopatu bp Georg Bätzing, prezentując dokument biskupów na wideokonferencji. Zaznaczył, że ci, którzy urodzili się po tym wydarzeniu, muszą stawić czoła historii, “aby uczyć się z niej na teraźniejszość i na przyszłość”.

MAJ

Świat. W wielu krajach świata stopniowo łagodzono surowe przepisy wprowadzone na czas pandemii koronawirusa. Przywracano nabożeństwa z udziałem wiernych na ściśle określonych zasadach.

3, Australia. Archidiecezja Sydney obchodziła 200. rocznicę oficjalnego przybycia dwóch pierwszych kapłanów katolickich na kontynent. Księża John Joseph Therry i Philip Conolly przypłynęli w 1820 r. do Sydney na pokładzie statku wiozącego stu więźniów. Ten dzień przyjęto jako oficjalną datę utworzenia struktur Kościoła katolickiego. Na grobie ks. Therry’ego w krypcie archikatedry Najświętszej Maryi Panny w Sydney arcybiskup Anthony Fisher złożył kwiaty, a w kazaniu podczas Mszy św. podkreślił historyczne znaczenie dwóch pierwszych księży dla Kościoła katolickiego w kraju. Ks. Therry pracował 40 lat w Sydney i zdobył popularność swoim zaangażowaniem na rzecz sprawiedliwości społecznej oraz praw aborygenów.

8, Niemcy. Wspólnym apelem pokojowym Kościoły chrześcijańskie w Niemczech uczciły 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W ewangelickiej katedrze Berlina przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów bp Georg Bätzing i przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) bp Heinrich Bedford-Strohm wypowiedzieli się przeciw wezwaniom do oddzielenia „grubą kreską” pamięci o tamtych wydarzeniach.

14, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z inicjatywy Wysokiego Komitetu na rzecz Ludzkiego Braterstwa, z udziałem wyznawców różnych religii, odbył się światowy międzyreligijny dzień postu i modlitwy za ofiary pandemii koronawirusa. Do inicjatywy włączyli się papież Franciszek, patriarcha ekumeniczny Bartłomiej, Światowa Rada Kościołów, wysocy dygnitarze islamscy i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Członkowie komitetu wskazali na powagę sytuacji. Koronawirus zagraża życiu milionów ludzi na całym świecie. Uznając znaczenie lekarzy i badań naukowych, przypomniano, że nie można zapominać o tym, by w tej kryzysowej sytuacji zwrócić się do Boga Stwórcy, aby powstrzymał epidemię, naukowcom pomógł znaleźć skuteczne lekarstwo, a także uwolnił świat od sanitarnych, gospodarczych i humanitarnych skutków pandemii. Wysoki Komitet na rzecz Ludzkiego Braterstwa reprezentuje sygnatariuszy Deklaracji o Powszechnym Braterstwie, podpisanej przez papieża Franciszka i wielkiego imama uniwersytetu Al-Azhar w lutym 2019 w Abu Zabi.

18, Świat. Ponad 1300 inicjatyw na pięciu kontynentach odbyło się w ramach projektu „Dar na Stulecie” zorganizowanego z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Projekt polegał na zbudowaniu „pomnika duchowego” z inicjatyw modlitewnych, charytatywnych, naukowych, artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych, podejmowanych jako wyraz wdzięczności za życie świętego papieża. Z uwagi na pandemię akcję wydłużono do końca 2020 r. O roli i życiu św. Jana Pawła II na jego stulecie można było przeczytać w mediach zagranicznych: francuskich, niemieckich, włoskich, brytyjskich czy czeskich za sprawą akcji „Opowiadamy Polskę światu – w 100-lecie urodzin Jana Pawła II”, której organizatorem był Instytut Nowych Mediów. W setną rocznicę urodzin Ojca Świętego na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum) rozpoczął działalność Instytut Kultury Św. Jana Pawła II. Misją tej placówki, będącej “hołdem ku czci Wielkiego Papieża”, jest refleksja nad najbardziej aktualnymi problemami współczesnego Kościoła i świata w odniesieniu do myśli i nauczania papieża Polaka. Jego inicjatorami są polskie organizacje pozarządowe: Fundacja Świętego Mikołaja i Fundacja Futura – Iuventa.

CZERWIEC

1, USA. Uczestnicy protestów, które wybuchły po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda, zbezcześcili katedrę św. Patryka na nowojorskim Manhattanie. Na ścianach i schodach tej jednej z najbardziej znanych świątyń amerykańskich wypisali sprayem wulgarne oraz wzywające do walki z rasizmem napisy. Czarnoskóry mieszkaniec Minneapolis został zabity podczas interwencji białego policjanta. Zdarzenie doprowadziło do masowych zamieszek w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, podczas których atakowano chrześcijańskie miejsca kultu, np. oblano farbą figurę Matki Bożej w Colorado Springs, obalono i pozbawiono głowy figurę Jezusa Dobrego Pasterza w Miami, zniszczono pomniki św. Junipera Serry, apostoła Kalifornii. Ponadto spłonęły dwa kościoły.

10, Europa. Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM) życzą sobie zmiany orientacji i pogłębienia współpracy między obu tymi kontynentami. „Jesteśmy głęboko przekonani, że Afryka i Europa razem mogą przyczynić się do ożywienia wielostronnej współpracy” – napisali kardynałowie Jean-Claude Hollerich z Luksemburga i Philippe Nakellentuba Ouedraogo, metropolita archidiecezji Wagadugu w Burkina Faso w opublikowanym wspólnym dokumencie.

18-22, Niemcy. Benedykt XVI odwiedził rodzinną Bawarię. Głównym celem prywatnej wizyty papieża-seniora było spotkanie w Ratyzbonie z chorym 96-letnim bratem ks. Georgiem Ratzingerem, byłym wieloletnim dyrygentem chóru katedralnego – Regensburger Domspatzen. Papież senior po raz pierwszy opuścił Watykan od czasu swojej rezygnacji z pełnienia posługi Piotrowej w 2013 r.

28, Ekwador. Osiem miesięcy po zgromadzeniu Synodu Biskupów poświęcone Amazonii, które obradowało w październiku 2019 roku w Rzymie, przedstawiciele dziewięciu krajów regionu utworzyli Konferencję Kościelną Amazonii (Conferencia Eclesial de la Amazonia). Posiedzenie założycielskie ze względu na pandemię koronawirusa miało formę wideokonferencji. Na przewodniczącego Komisji wybrano kard. Cláudio Hummesa z Brazylii, zaś wiceprzewodniczącym został bp David Martínez de Aguirre z Peru.

LIPIEC

6, Belgia. Z punktu widzenia Kościoła katolickiego polityka musi zobowiązać przedsiębiorców i koncerny międzynarodowe do przestrzegania praw człowieka i do ochrony środowiska. Podkreśliło to 110 biskupów z 30 krajów świata we wspólnym apelu. Ich zdaniem kryzys, spowodowany koronawirusem, stwarza szansę dla zapoczątkowania uczciwej zmiany i na utorowanie drogi dla nowego systemu gospodarczego. Apel wsparło Katolickie Stowarzyszenie Międzynarodowej Współpracy dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE).

18, Francja. 39-letni wolontariusz podpalił katedrę w Nantes. Płomienie zniszczyły wielkie organy nad zachodnim portalem późnogotyckiego kościoła. Spłonęły ponadto cenne dzieła sztuki, ogień zniszczył też witraże okienne. W walce z płomieniami uczestniczyło ponad stu strażaków i ratowników. Eksperci szacują, że świątynię czekają teraz wieloletnie prace remontowe. Budowę katedry św. Piotra i Pawła rozpoczęto w 1434 i trwała ona z przerwami do 1891 roku.

18-19, Ukraina. Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski złożył wizytę we Lwowie. Poświęcił tam m.in. kamień węgielny oraz działkę pod budowę domu dla bezdomnych kobiet i samotnych matek z dziećmi, który będą prowadzić siostry albertynki. Kardynał konsekrował też nowy kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II we Lwowie-Sokolnikach.

24, Turcja. Hagia Sophia w Stambule stała się oficjalnie znowu meczetem. Wraz z setkami wiernych w pierwszej po 86 latach piątkowej modlitwie islamskiej w południe uczestniczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan. Na czas modlitwy zasłonięto freski i mozaiki z czasów chrześcijańsko-bizantyjskich. 10 lipca najwyższy sąd administracyjny Turcji podjął decyzję pozwalającą na ponowne przekształcenie w meczet Hagia Sophii w Stambule, funkcjonującej od 1934 roku jako muzeum. Decyzja ta wywołała oburzenie na Wschodzie i Zachodzie. Hagia Sophia przez niemal tysiąc lat (537-1453) była jedną z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa i siedzibą patriarchów prawosławnych. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków osmańskich w 1453 r. służyła przez kolejnych 500 lat jako najważniejszy meczet Cesarstwa Osmańskiego, a od 1934 r., na mocy decyzji twórcy Republiki Tureckiej Mustafy Kemala Atatürka, pełniła funkcję muzeum.

SIERPIEŃ

6-15, Japonia. W związku z 75. rocznicą zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki modlono się o pokój na świecie. W „Modlitwie o pokój” wierni prosili Boga o pomoc w utworzeniu społeczeństwa wolnego od dyskryminacji, szanującego życie i prawa człowieka. Prosili o możliwość prowadzenia dialogu, zrozumienie i współpracę między krajami i narodami. Do modlitwy włączyły się Kościoły na całym świecie, apelując o rozbrojenie jądrowe. Biskupi przypomnieli słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas pielgrzymki do Japonii w 2019 r., że niemoralne jest zarówno wykorzystanie energii atomowej w celach wojskowych, jak i samo posiadanie broni nuklearnej.

9, Hongkong. Kardynałowie z Mjanmy i Indonezji znaleźli się wśród 76 sygnatariuszy apelu o działania mające powstrzymać „jedną z najbardziej skandalicznych tragedii ludzkich od czasu Holokaustu: potencjalnego ludobójstwa Ujgurów i innych muzułmanów w Chinach”. Obok kard. Charlesa Maunga Bo z Mjanmy, stojącego na czele Federacji Konferencji Biskupich Azji, oraz kard. Ignatiusa Suharyo z Indonezji, dokument podpisali m.in. były anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Williams oraz przedstawiciele koptów, żydów, muzułmanów i buddystów z Wielkiej Brytanii.

10, Białoruś. Do modlitwy za kraj wezwał metropolita mińsko-mohylowski abp Tadeusz Kondrusiewicz podczas Mszy św., jaką odprawiał w Rakowie niedaleko Mińska. Zaapelował o zwołanie okrągłego stołu i rozwiązywanie napięć społecznych na drodze dialogu. 9 sierpnia na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Po zamknięciu lokali wyborczych oficjalnie ogłoszono, że zdecydowanie wygrał rządzący krajem od 26 lat Alaksandr Łukaszenka. Na wiadomość o tym na ulice wyszły dziesiątki tysięcy mieszkańców Białorusi, domagając się jego odejścia i podania prawdziwych wyników głosowania. Przeciwko fałszerstwom wyborczym protestowali katolicy i prawosławni. Protesty trwają do dziś.

18-23. Włochy. Pandemia koronawirusa naznaczyła tegoroczny 41. Mityng Przyjaźni Między Narodami, organizowany co roku w Rimini przez Wspólnotę Komunia i Wyzwolenie. Hasłem mityngu były słowa: „Bez zadziwienia stajemy się głusi na to, co wzniosłe”. Tematykę spotkań, prelekcji i dyskusji zdominował związany z pandemią kryzys. Wszystkie wydarzenia były dostępne za pośrednictwem internetu.

29, Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego i Światowa Rada Kościołów (ŚRK) ogłosiły wspólny dokument “Służąc zranionemu światu w solidarności międzyreligijnej: chrześcijańskie wezwanie do refleksji i działania w czasie i po pandemii COVID-19”. Jego celem było zachęcenie Kościołów i organizacji chrześcijańskich do zastanowienia się nad ważnością solidarności ludzi wierzących w świecie dotkniętym obecną zarazą.

31, Polska. Straż graniczna Republiki Białorusi odmówiła powrotu do kraju metropolicie mińsko-mohylowskiemu abp. Tadeuszowi Kondrusiewiczowi, przewodniczącemu Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi. Komentując niewpuszczenie go do kraju Alaksandr Łukaszenka powiedział, że przyczyną było rzekome zaangażowanie hierarchy w politykę. 23 grudnia, po prawie czteromiesięcznym pobycie w Polsce, władze pozwoliły arcybiskupowi na powrót do kraju.

WRZESIEŃ

3-4, Liban. „Nie jesteście sami. Wspiera was cały świat” – powiedział młodym Libańczykom sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Najbliższy współpracownik papieża przebywał w Bejrucie, by wyrazić solidarność Franciszka z Libańczykami oraz przekazać wyrazy współczucia rodzinom ofiar katastrofy z 4 sierpnia 2020 roku. Gość z Watykanu spotkał się m.in. z przedstawicielami różnych wspólnot religijnych, zarówno chrześcijańskich, jak i muzułmańskich, przewodniczył modlitwie w ogrodach sanktuarium Matki Bożej w Harissie, odwiedził meczet Mohammada al-Amina, rozmawiał z prezydentem Michelem Aounem i z patriarchą maronickim kard. Bécharą Boutrosem Rai.

11-14, Białoruś. Wizytę w tym kraju złożył sekretarz w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami abp Paul Richard Gallagher. Spotkał się tam m.in. z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką i ministrem spraw zagranicznych tego kraju Uładzimirem Makiejem.

28, Niemcy. 230 biskupów z 43 krajów podpisało się pod wspólnym oświadczeniem, domagającym się wprowadzenia przepisów, które będą zobowiązywały przedsiębiorców i koncerny międzynarodowe do poszanowania praw człowieka i ochrony środowiska. W dokumencie tym biskupi domagają się, aby kryzys wywołany koronawirusem wykorzystać jako szansę dla solidarnej i ekologicznej przebudowy zasad gospodarki. Należy „skończyć z systemem napędzanym zyskiem i związaną z tym mentalnością marginalizowania” – głosi oświadczenie.

25-26, Europa. Biskupi zachęcają narody i państwa naszego kontynentu do otwierania się na innych, do spoglądania w dzień jutrzejszy z nową ufnością, wspólnego wędrowania w przyszłość w świetle Chrystusa Zmartwychwstałego i w duchu odnowionej solidarności. Mówi o tym ich ordzie, ogłoszone na zakończenie dorocznego zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), które obradowało w formie online pod hasłem „Kościół w Europie po pandemii. Perspektywy dla stworzenia i wspólnot”. Pierwotnie miało się odbyć w Pradze – stolicy Czech. W trakcie obrad poinformowano, że kryzys koronawirusa dotknął mocno Kościół katolicki w Europie. Covid-19 i choroby towarzyszące były przyczyną śmierci 400 księży i zakonników, w większości w podeszłym wieku.

PAŹDZIERNIK

10, Włochy. W Asyżu papieski delegat dla bazylik św. Franciszka i Matki Bożej od Aniołów w tym mieście kard. Agostino Vallini ogłosił błogosławionym Karola Acutisa. Ten świecki Włoch, zmarły w 2006 w wieku 15 lat, umiał wykorzystywać internet do ewangelizacji i propagowania wiary, dlatego został uznany po beatyfikacji za patrona tego współczesnego środka przekazu społecznego.

13-17, Arabia Saudyjska. W Rijadzie obradował międzyreligijny szczyt G20 – „G20Interfaith Forum”. Dokument ogłoszony na zakończenie spotkania podkreśla rolę wspólnot religijnych w kryzysie spowodowanym koronawirusem. Jego sygnatariusze, w tym wiedeńskie centrum dialogu KAICIID i Sojusz Cywilizacji Narodów Zjednoczonych (UNAOC), podkreślili znaczenie bliskich kontaktów między rządami i zwierzchnikami religijnymi, także na płaszczyźnie ONZ.

29, Francja. W bazylice Matki Bożej w Nicei doszło do zamachu. Zginęły dwie kobiety i mężczyzna a wiele innych obecnych tam osób odniosło rany. Sprawcę zamachu szybko zatrzymali na miejscu funkcjonariusze policji. Został on ranny podczas aresztowania i trafił do szpitala. Do modlitwy za ofiary zamachu wezwał wiernych episkopat francuski. Atak potępił Związek Organizacji Islamskich we Francji.

28-29, Europa. W Brukseli obradowało jesienne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Odbyło się ono z okazji 50. rocznicy nawiązania przez Stolicę Apostolską stosunków dyplomatycznych ze Wspólnotą Europejską i obecności Stolicy Apostolskiej jako stałego obserwatora w Radzie Europy. Ponadto 40 lat temu, w 1980, powstała jednocząca biskupów wszystkich krajów Unii Europejskiej wspomniana COMECE. Papież Franciszek w okolicznościowym liście zachęcił “instytucje europejskie do odnalezienia swej tożsamości i powołania”. Z kolei kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w wystąpieniu transmitowanym drogą wirtualną poruszył temat roli Kościołów w Unii oraz szczególnych obszarów współpracy z jej instytucjami w dawaniu prawdziwego świadectwa chrześcijańskiego.

LISTOPAD

Świat. Druga fala pandemii koronawirusa. W niektórych krajach świątynie mogły w miarę normalnie funkcjonować pomimo ograniczeń, w innych nabożeństwa kościelne były zabronione. Otwarte nabożeństwa w kościołach były możliwe z zachowaniem dodatkowych środków ochronnych. Odwołano lub przesunięto na inne terminy chrzty, pierwsze komunie, bierzmowania i śluby, a także większość wydarzeń kościelnych.

2, Austria. Biskupi, przedstawiciele Kościołów i religii z przerażeniem i głębokim zaniepokojeniem zareagowali na atak terrorystyczny w centrum Wiednia, który spowodował śmierć pięciu osób i zranił wiele innych. Podczas uroczystości pogrzebowej w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana 3 listopada, czołowi przedstawiciele Kościołów i wspólnot wyznaniowych, a także polityki, wyrazili swoją solidarność z ofiarami zamachu.

8, Świat. Obchodzono 12. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Chrześcijanie stanowią od dawna najbardziej prześladowaną grupę wyznaniową na świecie. Według raczej zaniżonych danych w ub.r. co najmniej 260 mln wyznawców Chrystusa doświadczyło różnych form niesprawiedliwości: dyskryminacji, przemocy fizycznej i innych ograniczeń.

13, Etiopia. Stowarzyszenie Konferencji Biskupich Afryki Wschodniej (AMECEA) ogłosiło oświadczenie, w którym zwróciło się do rządu kraju i do rebeliantów z Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF) o „zaprzestanie podsycania konfliktu przez operacje wojskowe i wzajemne oskarżanie się” oraz zaproponowali „pokojowy dialog”. Od 4 listopada armia Etiopii próbuje przejąć kontrolę nad regionem Tigraj. Premier Abiy Ahmed oskarżył TPLF o ataki na rządowe bazy wojskowe w miastach Mekele i Dansha, po czym wprowadził stan wyjątkowy w całej tej prowincji.

18, Europa. Do odzyskania nadziei i budowania solidarnych więzi wezwała Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Biskupi wystosowali orędzie do instytucji i państw członkowskich Unii Europejskiej w tym trudnym i niepewnym momencie historycznym wywołanym przez pandemię Covid-19″. „Dążmy do budowania powszechnego braterstwa, które nikogo nie wyklucza” – napisano w orędziu.

29, Korea Południowa. Rozpoczęto cykl uroczystości związanych z 200. rocznicą urodzin św. Andrzeja Kim Taegona (1821-46). Był on pierwszym Koreańczykiem, który przyjął święcenia kapłańskie. Zmarł śmiercią męczeńską w 1846 roku. Św. Andrzej jest jednym ze 103 męczenników koreańskich, kanonizowanych przez św. Jana Pawła II w 1984. Obchody roku jubileuszowego tego męczennika zakończą się 27 listopada 2021.

30, Turcja. „Możemy dziękować Bogu, że stosunki między Kościołem katolickim a Patriarchatem Ekumenicznym znacznie się rozrosły w ciągu minionego stulecia, chociaż nadal tęsknimy za przywróceniem pełnej komunii wyrażonej przez uczestnictwo przy tym samym ołtarzu eucharystycznym” – napisał Franciszek w przesłaniu do Patriarchy Ekumenicznego Bartłomieja I. Dokument wręczył duchowemu przywódcy światowego prawosławia przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch. Wraz z delegacją uczestniczył on w Boskiej Liturgii sprawowanej w cerkwi św. Jerzego na Fanarze z okazji święta patronalnego Patriarchatu Ekumenicznego – św. Andrzeja Apostoła.

GRUDZIEŃ

4, Abp Pierbattista Pizzaballa objął urząd łacińskiego patriarchy Jerozolimy. Uroczystość odbyła się w Bazylice Grobu Pańskiego, dokąd uczestnicy ceremonii przybyli w procesji ulicami miasta. W związku z ograniczeniami, związanymi z koronawirusem, wielka historyczna świątynia była prawie pusta. Za główne swe zadania i wyzwania nowy zwierzchnik Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej uznał m.in. konieczność dodania nowego bodźca wierze, który uwzględni różne regiony i kultury, istniejące w jego diecezji.

11-12, Meksyk. Z powodu pandemii koronawirusa odwołano w tym roku największą pielgrzymkę do sanktuarium Guadalupe w stolicy Meksyku. Uroczystości odbywały się w parafiach, w dzielnicach i rodzinach. Zazwyczaj w grudniu każdego roku do tego maryjnego sanktuarium, największego na świecie miejsca pielgrzymkowego, przybywają miliony pielgrzymów. Najwięcej, bo niemal 11 milionów, było ich w ubiegłym roku.

16, Singapur. Rozpoczął się jubileusz dwustulecia Kościoła katolickiego w tym kraju. Jego temat: „Zapalić i zabłysnąć wiarą” odnosi się do duszpasterskich priorytetów archidiecezji, które polegają na promowaniu Kościoła bardziej misyjnego i otwartego na nową ewangelizację. Kulminacyjnym momentem jubileuszu będzie festiwal, który odbędzie się od 4 do 11 grudnia przyszłego roku w czterech ważnych miejscach katolickich w Singapurze: katedrze Dobrego Pasterza oraz w kościołach: św. Piotra i Pawła, św. Józefa oraz w Centrum Katolickim.

24, Europa. Utrzymująca się pandemia koronawirusa wpłynęła na obchody świąt Bożego Narodzenia niemal we wszystkich krajach europejskich. Wiele tradycyjnych wydarzeń odwołano, surowe przepisy nie pozwalają na wspólne spędzanie wieczoru wigilijnego przez całe rodziny, poważne ograniczenia dotyczą też liturgii w dniach świątecznych, zwłaszcza – najczęściej odprawianej o północy Mszy św. pasterskiej, tradycyjnej Pasterki.

W 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa nie odbył się planowany na 5-12 września 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie. Został on przeniesiony na 5-12 września 2021 r.

Ponadto z powodu epidemii przeniesiono także na sierpień 2023 r. 37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Pierwotnie miały mieć miejsce w 2022 r.

Przełożono także 10. Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie z czerwca 2021 r. na czerwiec 2022.


Źródło: https://ekai.pl/kosciol-na-swiecie-2020-najwazniejsze-wydarzenia/
Fot. © Mazur/cbcew.org.uk

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *