Prymas Polski: Siostro, Bracie! Nabierz ducha!

„Dziś nad nami zabłysło Jego światło. To Boża miłość. Żadne ciemności więc nie są w stanie przykryć naszej nadziei. Żadna rozpacz nie może jej w nas zagasić. Żadne rzeczy nie mogą jej zastąpić. Żadne sprawy przyćmić” – mówił w czasie Pasterki w katedrze gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak.

REKLAMA


Nawiązując do szczególnego, bo odbywającego się w cieniu pandemii, świętowania Bożego Narodzenia, Prymas Polski powtórzył za papieżem Franciszkiem, że nasz Bóg jest Bogiem, który przychodzi. Być może każe nam czekać kilka chwil w ciemności, ale nigdy nas nie zawiedzie.

„On nigdy nas nie zawiódł i nie zawiedzie, bo nas kocha. Kocha Cię, Siostro i Bracie, nie dlatego, że słusznie myślisz i dobrze postępujesz; po prostu Cię kocha” – podkreślił abp Polak dodając, że właśnie dziś, w noc Bożego Narodzenia, mamy prawo do nadziei i wiary, że przychodzący Bóg rozproszy ciemności ostatnich miesięcy.

„Podnieś więc głowę i nabierz dziś ducha! On jest naszą nadzieją i naszym zbawieniem. Jest z nami!” – powtórzył abp Polak zachęcając, by mimo obaw i niepokoju jeszcze raz ucieszyć się darem Bożej Obecności.

„Chciejmy Bogu dziękować za Jego łaskę, za Jego przyjście do nas. Chciejmy wraz z aniołami wspólnie dziś wołać: chwała Bogu na wysokościach. Chciejmy także otwierać nasze serca dla innych. Choć od siebie może fizycznie oddaleni, bądźmy sobie tym bardziej bliscy i życzliwi” – prosił abp Polak.

homilia Prymasa Polski

Metropolita gnieźnieński przypomniał również, że święta Bożego Narodzenia nie są tylko kolejną rocznicą urodzin Jezusa. Są, jak uczył papież Benedykt XVI, świętowaniem tajemnicy, która wycisnęła i wciąż wyciska piętno na dziejach człowieka, i którą przeżywamy wciąż na nowo w liturgii Kościoła.

„Zawarty w okruszynie chleba, prosty i istotny, Chleb łamany i dzielony, Eucharystia przekazuje nam mentalność Boga i prowadzi nas do dawania siebie innym” – mówił za papieżem Franciszkiem Prymas podkreślając, że choć to wychodzenie do innych jest dziś trudniejsze, to przecież nie jest niemożliwe.

„Zamiast smucić się, że nie możemy w te święta spotkać się ze wszystkimi, pomyślmy, by samemu zatrzymać się na modlitwie przy żłóbku, by tu odkryć to, co się naprawdę w życiu liczy” – zachęcał abp Polak.

„Konsumpcjonizm – stwierdził dalej za papieżem – nie jest betlejemskim żłóbkiem. W żłóbku jest rzeczywistość, ubóstwo i miłość. Nie znamy bowiem żadnego innego rozwiązania problemów, których i dziś doświadczamy jak tylko więcej się modlić, a jednocześnie czynić wszystko, co w naszej mocy, z większą ufnością”.

„Zamiast więc trwać w sporach i generować kolejne konflikty poczujmy się dziś pielgrzymami, bądźmy jak owi pasterze, którzy nie w hałasie i dyskusjach, ale w ciszy i z pokorą stanęli przy Nowonarodzonym” – prosił abp Polak przypominając, że konflikt jest zawsze drogą fałszywą, jest ślepą uliczką i niepotrzebnym marnowaniem energii.

„Unikając go, uczmy się rozumnie, sprawiedliwie i pobożnie żyć na tym świecie” – stwierdził na koniec Prymas cytując św. Pawła Apostoła i zachęcając raz jeszcze do przyjęcia tego jedynego Światła, które faktycznie mrok rozprasza.


Zobacz film TUTAJ.


Źródło: http://prymaspolski.pl/siostro-bracie-podnies-glowe-i-nabierz-ducha/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *